Přimhouříte oko, strážníku?
Přesto se stačí pár minut projít po městě a na blikající auto narazíte velmi rychle. I proto web Autosalon.tv oslovil městské strážníky, aby se jich zeptal, zda přece jen nad řidičem, který bliká, nepřimhouří oko a neudělí spíš pokutu jinému. Třeba takovému, který páchá ten samý přestupek, jen zapomněl stisknout ve voze patřičné tlačítko.
„Spuštění varovných světel nemá na posuzování přestupkového jednání z pohledu strážníka žádný význam. Strážník při řešení jakéhokoli přestupku vždy posuzuje danou konkrétní situaci s přihlédnutím ke všem okolnostem. S výmluvami tohoto typu se setkáváme spíše u řidičů, kteří jsou sice držiteli řidičských průkazů, ale potřebovali by si dopravní předpisy odpověděla mluvčí pražských strážníku Irena Seifertová.
Její slova potvrzuje mluvčí plzeňské městské policie Jana Pužmanová: „Někteří z řidičů se mylně domnívají, že rozsvícením všech blikačů omluví své jednání, které je v rozporu s pravidly silničního provozu a že se ničeho nedopouští. Omluvit své jednání se ostatně snaží celou škálou výmluv. Přístup k řešení řidiče vozidla je stejný jako v případech, kdy spáchá přestupek spadající pod takzvané jiné porušení povinností.“
„Je to pravděpodobně způsob, kterým se většina z nich snaží dát najevo, že vůz není dlouho odstavený a oni se k němu rychle vrátí. Pokud se ale nejedná o nouzové stání nebo upozornění na nebezpečí, nehraje zapnuté světelné výstražné zařízení při posuzování přestupku a případného postihu žádnou roli,“ komentuje mluvčí strážníků z Brna Jakub Ghanem. „Lidé jednoduše nevědí, kdy varovné blinkry používat,“ doplňuje ho kolega David Štýfald z českobudějovické městské policie.
A nebo vědí. Jen jednoduše věří, že „blikačky“ jsou odpustek.