Reklama
Řidičův chleba

Řidiči rádi zneužívají výstražná světla. U špatně zaparkovaného auta jimi policisty neobměkčí

Lidé se domnívají, že když své auto rozblikají, omluví tím stání ve vjezdu či na přechodu
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Možná to také znáte ze svých cest – potřebujete si nutně vyzvednout zásilku z obchodu, ale okolo není kde nechat auto. Všechna místa k parkování jsou obsazená, volnou plochu brání značka zákaz zastavení. Co teď? Někdo by auto nechal klidně za značkou, někdo by ho postavil před vjezd, jiný rovnou na chodník. V každém případě by ale všichni udělali jedno: stiskli tlačítko varovných blinkrů. Varovná světla totiž v překladu řidičů znamenají něco jako: „Vždyť je to jen na chvíli.“ Vyvinit se z přestupku přitom tak snadno nelze.

Blikejte jen v ohrožení

„Motoristé nechávají auta blikat prakticky na libovolných místech, kde je neoprávněně odstaví. V pěší zóně, na chodnících, na cizích vyhrazeních stáních nebo i na přechodech pro chodce, v křižovatkách a u zastávek hromadné dopravy,“ říká mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. A někdy to podle něj není jen na chvilku: „Hlídky zažily mnoho situací, kdy řidič takto odstavil automobil na desítky minut nebo i na hodiny. O rychlosti jeho návratu to tedy mnoho nevypovídá.“

Zákon o provozu na pozemních komunikacích přesně vymezuje, kdy je možné „blikačky“ použít. Hovoří o tom v paragrafu 31, který se zabývá výstražnými znameními. Řeší používání klaksonu, světelného znamení, tedy lidově „probliknutí“ a v poslední řadě i „světelného znamení zapnutím výstražného světelného zařízení.“ Právě pod tímto kostrbatým označením jsou skryté z pohledu zákona řidiči tak oblíbené varovné blinkry.

„Je-li nutné upozornit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích na hrozící nebezpečí, zejména v případech, kdy je nutné náhle snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo, dává řidič světelné výstražné znamení zapnutím výstražného světelného zařízení,“ píše zákon. Žádné jiné použití „blikaček“ tedy není z jeho pohledu přípustné.

Dobře řidiči používají výstražné blinkry při dojezdu kolony na dálnici, k nehodě a v dalších krizových situacích. Naopak třeba při parkování v druhé řadě nebo ve vjezdu do domu určitě ne. Mimochodem, hned následující odstavec v zákoně navíc omezuje použití výstražných znamení na nezbytně nutnou dobu. Tím ale bezesporu není myšleno odskočení si do obchodu.

Přimhouříte oko, strážníku?

Přesto se stačí pár minut projít po městě a na blikající auto narazíte velmi rychle. I proto web Autosalon.tv oslovil městské strážníky, aby se jich zeptal, zda přece jen nad řidičem, který bliká, nepřimhouří oko a neudělí spíš pokutu jinému. Třeba takovému, který páchá ten samý přestupek, jen zapomněl stisknout ve voze patřičné tlačítko.

„Spuštění varovných světel nemá na posuzování přestupkového jednání z pohledu strážníka žádný význam. Strážník při řešení jakéhokoli přestupku vždy posuzuje danou konkrétní situaci s přihlédnutím ke všem okolnostem. S výmluvami tohoto typu se setkáváme spíše u řidičů, kteří jsou sice držiteli řidičských průkazů, ale potřebovali by si dopravní předpisy odpověděla mluvčí pražských strážníku Irena Seifertová.

Její slova potvrzuje mluvčí plzeňské městské policie Jana Pužmanová: „Někteří z řidičů se mylně domnívají, že rozsvícením všech blikačů omluví své jednání, které je v rozporu s pravidly silničního provozu a že se ničeho nedopouští. Omluvit své jednání se ostatně snaží celou škálou výmluv. Přístup k řešení řidiče vozidla je stejný jako v případech, kdy spáchá přestupek spadající pod takzvané jiné porušení povinností.“

„Je to pravděpodobně způsob, kterým se většina z nich snaží dát najevo, že vůz není dlouho odstavený a oni se k němu rychle vrátí. Pokud se ale nejedná o nouzové stání nebo upozornění na nebezpečí, nehraje zapnuté světelné výstražné zařízení při posuzování přestupku a případného postihu žádnou roli,“ komentuje mluvčí strážníků z Brna Jakub Ghanem. „Lidé jednoduše nevědí, kdy varovné blinkry používat,“ doplňuje ho kolega David Štýfald z českobudějovické městské policie.

A nebo vědí. Jen jednoduše věří, že „blikačky“ jsou odpustek.
Reklama

Diskuze

Míra - 31.12.2023 17:41:56
Mě dost vytáčí, že mnoho řidičů normálně zastaví u krajnice a místo blinkru zapne výstražná světla. Když pak nastane případ, kdy řidič skutečně potřebuje pomoc, ostatní ho jen objedou, protože si myslí, že zastavil např. kvůli telefonování.
PICHAV - 28.12.2023 08:11:17
OPRAVA !!!! TAKOVI !!!! ALE ON JE MEKKY !!!! A JE V TE MEKOSTI TVRDY !!!! TO PAK CLOVEK NEVI JESTLI !!!! IY

Řidiči často využívají ostřikovače k jinému účelu, než by měli. Hrozí jim přitom postih

Opravdový problém nastává, když je zlomyslné ostříkávaní použito proti motorkářům nebo cyklistům
11.04.2024 14:07
|
6
Reklama

Tuto značku mohou řidiči směle ignorovat. Projet lze, jen je potřeba najít ten správný důvod

Značka se většinou snaží bránit řidičům, aby objížděli dopravně složitou situaci
08.12.2023 07:40
|
2
Reklama

Řidiči žluté kříže na silnici často ignorují a někdy ani neví, k čemu jsou. Policie to příliš neřeší

Tato vodorovná značka je pro šoféry jasným znamením, že by rozhodně neměl na místě zastavit
17.05.2023 15:56
|
12

Chorvatská vláda potvrdila dvojí ceny paliv. Pokud ale čeští řidiči dodrží jedno pravidlo, ušetří

V Chorvatsku hrozilo od 5. července zdražení paliv na více než 50 Kč/l. Zatím se tak ale nestalo
04.07.2022 13:14
|
15

I majitelé benzinových aut by měli řešit zimní palivo. U dieselů zas hrozí zamrznutí AdBlue

Pokud tankujete do svého vozu jen občas, raději palivo před zimou vyjezděte. Vyhnete se potížím
19.11.2024 15:54
|
4

Tady je nebezpečné tankovat. ČOI rozdala čerpacím stanicím další pokuty za nekvalitní palivo

Desetitisícové pokuty od inspekce schytaly pumpy v Praze, Středočeském a Ústeckém kraji
19.11.2024 14:00
|
14
Reklama

O rychlost nejde. V Praze je kamera, která kontroluje častý přestupek spěchajících řidičů

Kameru najdete v Evropské ulici. Autosalon zjišťoval, zda už rozesílá pokuty tak, jak se slibovalo
19.11.2024 09:57
|
6

Volkswagen Golf jako hybrid do zásuvky jezdí příjemně. Otázkou je, zda za něj dát přes milion

Ujede 100 km na jedno nabití, využije i rychlé nabíječky. Zkoušeli jsme, kolik spolyká bez elektřiny
19.11.2024 07:58
|
2
Reklama
Autosalon TV