Reklama
Řidičův chleba

Tuto značku mohou řidiči směle ignorovat. Projet lze, jen je potřeba najít ten správný důvod

Značka se většinou snaží bránit řidičům, aby objížděli dopravně složitou situaci
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Je zácpa a navigace vás láká ji objet dobrou zkratkou. Jenže přímo na odbočce se tyčí značka s nekompromisním nápisem „průjezd zakázán“. Informace je to poměrně jasná, tedy že se tudy nesmí projíždět. Jenže to tak úplně není pravda. Původní definice průjezdu, kdy řidič musel přerušit jízdu, totiž už dávno neplatí. Jak je to tedy nyní?

Dříve se muselo zastavit

Značka B 32, která patří do takzvaných jiných zákazů, je v kombinaci s nápisem „průjezd zakázán“ v Česku poměrně málo používaná a tak není divu, že řada lidí za volantem neví, jak se podle ní má zachovat. Častější je například zákaz vjezdu vozů na CNG nebo LPG do podzemních garáží. Po roce 2016, kdy ji navíc upravila nová vyhláška, se změnilo i to, co značka B 32 s nápisem Průjezd zakázán umožňuje.

Před vyhláškou platilo, že do místa, které je takto označeno, je možné vjet pouze tehdy, pokud dojde k přerušení jízdy. Jinými slovy: řidič musel zastavit a například něco z auta vyložit nebo naopak něco naložit. Také mohl prostě jen vystoupit, rozhlédnout se, podrbat se na hlavě a pak znovu nastoupit a pokračovat v cestě. Naopak nebylo možné dané místo jen projet. Pokud by něco takového policista viděl, mohl řidiči udělit pokutu za porušen zákazu vjezdu, což je bez bodů, ale až za 2000 korun (blokově).

Značka byla tedy nastavena poměrně logicky a policisté měli v případě potrestání řidiče v ruce jasný důkaz, protože stačilo, že ho jednoduše viděli. Ten, kdo byl na danou situaci připraven, do zákazu vjel „jen tak“ a zároveň se chtěl vyhnout pokutě, mohl jednoduše zastavit a na sekundu z vozu vystoupit. Takových případů ale zřejmě mnoho nebylo. Aktuálně už značka B 32 Průjezd zakázán umožňuje jiné chování.

„Obdivuji hezké domy“

V aktuálně platné vyhlášce se totiž píše: „Je-li na značce uveden nápis Průjezd zakázán, nesmí řidiči bez důvodu vjet do takto označeného úseku. Za takový důvod se nepovažuje objíždění dopravně složité situace nebo zkracování trasy.“ Jízdu tedy už není potřeba přerušit. Vyhláška přináší i jasnou odpověď na případ z úvodu článku. Řidič by se dopustil přestupku, protože se snažil vyhnout dopravně složité křižovatce.

Na druhou stranu je do místa možné vjet tehdy, pokud má jakýkoliv jiný důvod než dané dva, jenž jsou přesně vymezené vyhláškou. Mohl tam vjet třeba proto, že rád kouká po architektonicky zajímavých domech, obdivuje platanové stromořadí či pátrá po ztraceném domácím mazlíčkovi. Stejně tak je možné hledat místo k zaparkování. Je ale potřeba vědět, že pokud bude důvod vjetí do úseku působit příliš absurdně nebo jako evidentní výmluva, policista ho nemusí přijmout.

Bez opravdového důvodu nejezděte!

Jak je patrné, značku Průjezd zakázán by mohli dostatečně výmluvní řidiči pohodlně ignorovat. Může to být pro ně lákavé, protože její umístění povětšinou opravdu věstí zkratku, kterou lze ušetřit čas i nervy. Jenže na druhou stranu se dává tam, kde by zvýšený provoz znepříjemnil žití tamním obyvatelům. Obvykle jde o klidná místa sousedící s vytíženější komunikací, kde průjezd většího množství aut může způsobit potíže. A tak taková značka vyzývá řidiče i k tomu, aby byli ohleduplní a do dané oblasti vjížděli opravdu jen tehdy, pokud v ní mají co dělat.

Například v Praze je takových míst hned několik a většina z nich je ukázkou zajímavé zkratky, při jejímž využití budou řidiči ostatní obtěžovat. Jde třeba o ulici Šrobárova, kterou se lze vyhnout vytížené křižovatce Želivského při cestě směrem na východ. Auta by při tom projela nejen vilovou čtvrtí, ale i přímo před vjezdem do Vinohradské nemocnice a kolem dvou škol.

Další takové místo je na Klárově, kdy by se řidiči cestou přes ulici U železné lávky mohli vyhnout pomalému semaforu a hustší dopravě kolem stanice Malostranská. V místě je ale klidný park, několik restaurací a hotelů. Obdobná situace je i v Údolní u branického pivovaru, kudy by si bylo možné na úkor místních zkrátit cestu k Jižní spojce. I tam je větší provoz aut nežádoucí. Značka Průjezd zakázán je tak férovým apelem na řidiče, aby obětovali pár minut na cestě pro dobro místních.
Reklama

Diskuze

Jirka - 03.01.2024 09:46:51
A něméla by tam být před touto značkou i značka zakazující k odbočení
Prokop Buben - 08.12.2023 10:16:19
Jezdím tamtudy pravidelně :)

Značka, kvůli které hrozily až třikrát vyšší pokuty mizí z dálnic. Na řidiče však číhá jinde

Překročení rychlosti o 11 km/h může za touto značkou stát až 3 670 Kč. Všude jinde jen 1350 Kč
21.11.2023 13:40
|
4
Reklama

Nová dopravní značka je pro většinu řidičů záhadou. Za její ignorování přitom hrozí vysoké pokuty

Málokdo ji doopravdy viděl a ještě méně řidičů ví, co přesně znamená. Přesto je dobré ji znát
17.10.2023 12:39
|
41
Reklama

Převozní značka může svádět k porušování pravidel. Pokuty jsou přitom docela vysoké

Primárně má sloužit k jízdě do místa registrace vozu. Řidiči ji ale využívají i na jiné delší cesty
29.05.2023 13:47
|
5

Značka na přání trochu jinak: Zájemce zaplatil za vysněnou SPZ stovky milionů korun

Značka jen se dvěma znaky se v dražbě prodala v přepočtu za rekordních 315 milionů korun
15.04.2023 13:15
|
5

Švédské SUV, které má skoro stejně koní jako Ferrari F40. Volvo XC60 je nenápadná raketa

Otestovali jsme nejdražší variantu označenou jako T8, skrývá extra výkonný plug-in hybrid
28.02.2024 16:03
|
1

Hyundai končí se spalovacími modely i30 N a i20 N. Pro Česko si podrží zásobu do konce roku

Výroba v Nošovicích skončí už v dubnu. Automobilka se chce zaměřit na rychlé elektromobily
28.02.2024 09:53
|
4
Reklama

Motorkářská sezona odstartuje už o víkendu. Brněnský Motosalon ukáže řadu novinek

Připravili jsme podrobný přehled všech zajímavých motocyklů, které se v Brně představí
27.02.2024 17:45
|
0

Thule představilo svou první přepravní klec pro psy. Prověřilo ji při nárazových testech

Bezpečnost přepravy má zajistit deformační zóna, která by měla chránit psa i posádku vozu
27.02.2024 15:14
|
0
Reklama
Autosalon TV