Reklama
Řidičův chleba

Značka, kvůli které hrozily až třikrát vyšší pokuty mizí z dálnic. Na řidiče však číhá jinde

Překročení rychlosti o 11 km/h může za touto značkou stát až 3 670 Kč. Všude jinde jen 1350 Kč
Zdroj: Tiskový servis ÖAMTC

Rakouské úřady věřily, že pomaleji jedoucí vozidla produkují méně zplodin. I proto nechaly na vybraných rychlostních silnicích zřídit proměnné dopravní značení, které v případě zvýšení škodlivých látek v ovzduší, omezí maximální povolenou rychlost. Poslední měření však ukázala, že hned na několika dálničních úsecích k žádnému navýšení emisí nedochází, a tudíž už nejsou značky potřeba. Oddychnout si tak mohou hlavně řidiči, kterým za nerespektování této dopravní značky hrozila až trojnásobně vyšší pokuta. Ovšem jen někteří, jinde totiž značka Immissionsschutzgesetzes – Luft (IG-L) i nadále zůstává.

Dvě pokuty v jedné

Řidiči už se ji nemusí bát v úsecích mezi Salzburgem a Gollingem na takzvané Tauern Autobahn, odtud před několika dny zmizela. Stejně tak na Inntal Autobahn (A12) mezi městy Imst a Landeck, píše se na serveru Der Standard. Neznamená to však, že by na dálnici A12 nebyla vůbec. I nadále se totiž nachází mezi obcemi Kufstein a Zirl. Pozor by si měli dát také řidiči jedoucí po rychlostní silnici Brenner (A13) mezi Innsbruckem a Schönbergem. A důležité je zároveň vědět, že dopravní značka s nápisem Immissionsschutzgesetzes – Luft může číhat i na silnicích nižších tříd.

O tom, že dopravní značky omezující rychlost za účelem snížení výfukových plynů jsou i jinde než jen na dálnicích, se nedávno přesvědčil také jeden z rakouských řidičů. „Jel jsem z Vídně a hned za jejími hranicemi jsem přehlédl dopravní značku omezující maximální rychlost na 50 km/h s dodatkem Immissionsschutzgesetz-Luft (zákon na ochranu ovzduší), načež o pár dní později mi přišla pokuta 150 eur! Rychlost jsem nakonec překročil jen o 11 km/h, což by mě v centru města stálo výrazně méně," stěžoval si jeden z rozčílených řidičů na automobilovém fóru s tím, že si je přestupku plně vědom, ale nesouhlasí s výší pokuty.

Úřady argumentují tím, že ochrana životního prostředí je důležitější než bezpečnost provozu, proto v emisních zónách řidičům hrozí až trojnásobně vyšší pokuty. „Pokud jedete ve městě rychlostí 61 km/h, stojí to 55 eur (1 346 Kč). Pokud se ale stejného přestupku dopustíte v úseku s omezením IG-L pak zaplatíte 150 eur (3 669 Kč), uvedli právníci z předního rakouského autoklubu ÖAMTC. Pokuta se totiž skládá ze dvou přestupků - za překročení povolené rychlosti a za znečišťování životního prostředí. Ta může sama o sobě činit až 90 eur. Dopravní značky na okreskách už nejsou proměnné a mají žluté ohraničení s nápisem ZONE Immissionsschutzgesetz-Luft (viz obrázek výše).

Elektromobily zpomalovat nemusí

Výjimku mají v zónách IG-L čistě elektrická a vodíková vozidla. Musí být však osazena speciální ekologickou registrační značkou s písmenem E. Výjimka se ale nevztahuje na plug-in hybridy, a to ani v případě, že by byly vybaveny E-značkou. Rychlostní limit nemusí majitelé elektromobilů respektovat pouze tam, kde je to vyznačeno dodatkovou cedulí (viz. fotografie) a zároveň pouze v případě, že je limit zaveden z ekologických důvodů (již zmíněná dodatečná písmena IG-L).

Poměrně nově pak v Rakousku mohou za výše uvedených podmínek využívat výhod rychlejšího přesunu i majitelé elektromobilů z jiných zemí včetně Česka. Znovu ale pro jistotu uvádíme, že samotná „EL" značka není jedinou propustkou k rychlejší jízdě. Jejím nositelem musí být čistě elektrický vůz, ne hybrid.
Reklama

Diskuze

Pic - 14.02.2024 07:39:24
Taky jsem si říkal co je to za blbost. Nakonec jsem loni při cestě do Chorvatska přes Vídeň musel uznat že je to ve finále úplně jedno. Jeli tak všichni,o nic pomalejší to nebylo,spotřeba jednoznačně lepší, a hlavně klidnejsi bezpečnější hlavně v hors.use
Dávid - 22.11.2023 16:38:23
První koho by meli omezit jsou LkV ty jedou pořád na plno a produkují víc emisí než osobaky

Řidiči se při parkování dopouští i několika přestupků současně. Zapomínají na základní pravidla

Nesledují značky, stojí opačným směrem nebo najíždí na chodník. Na to řidiči doplácí nejčastěji
15.11.2023 08:03
|
23
Reklama

Zelená vlna na semaforech není mýtus. Řidiči ušetří čekání i na 14 křižovatkách naráz

Narušit zelenou vlnu mohou vozidla MHD, chodci i denní doba. Často nebývá v obou směrech
13.11.2023 13:38
|
2
Reklama

Zelenou na semaforu si je možné jednoduše urychlit. Řidiči na něj blikají dálkovými světly

Pravda či lež? Rozhodli jsme se prověřit jeden z nejčastějších řidičských mýtů
06.11.2023 07:52
|
12

Řidiče matou klikaté čáry na silnici. Někteří se jim snaží vyhnout, přitom riskují nehodu

Bílá klikatá čára se dá přirovnat ke značce Jiné nebezpečí. Žlutá vyznačuje místo, kde se nesmí stát
01.11.2023 07:31
|
21

Zámečník ani kámen nejsou potřeba. Na zabouchnutý klíček v autě někdy funguje jednoduchý trik

Nezaplatíte ani korunu a nepoškodíte přitom ani samotný vůz. Ne u každého auta to však jde
26.04.2024 08:01
|
4

Téměř všechny automobilky lžou o spotřebě paliva. Plug-in hybridy jsou na tom nejhůř

Evropská agentura pro životní prostředí zveřejnila reálné hodnoty spotřeby u spalováků i hybridů
24.04.2024 14:00
|
2
Reklama

Nový Peugeot 408 je teď k mání za 8600 korun měsíčně. Včetně pojištění a povinného ručení

Francouzská automobilka spustila mimořádně výhodný operativní leasing na svůj stylový fastback
18.04.2024 10:06
|
0

Až 3500 korun měsíčně na pohonné hmoty. Spousta řidičů má nárok na příspěvek, o kterém neví

Úřad práce uděluje příspěvek na dojížďku do zaměstnání. Nejste mezi těmi, kteří na něj mají nárok?
18.04.2024 08:04
|
23
Reklama
Autosalon TV