Reklama
Řidičův chleba

Řidiči se při parkování dopouští i několika přestupků současně. Zapomínají na základní pravidla

Nesledují značky, stojí opačným směrem nebo najíždí na chodník. Na to řidiči doplácí nejčastěji
Zdroj: Robin Běhal pro Autosalon.tv

Špatně parkující řidiči se dělí do dvou základních skupin. Na ty, kteří se záměrně dopouští přestupku, například když postaví svůj vůz na zákaz stání nebo na vyhrazené místo pro invalidy bez povolení a na ty, kteří zdánlivě zaparkují správně, jenže zapomenou na drobnosti. Problém je, že ony drobnosti je nakonec mohou přijít podobně draho, jako ty na pohled závažnější přestupky. Pojďme se proto podívat na chyby, jichž se většina řidičů při parkování nevědomky dopouští.

Pro dobrotu na žebrotu

Jednoho z nejčastějších přestupků se řidiči dopouští s dobrým úmyslem. Nechtějí totiž svým autem překážet ostatním účastníkům v provozu, a tak z části najedou na chodník. Jenže i přestože nechají dostatečné místo také pro chodce, stále parkují nesprávně a dost pravděpodobně se dočkají pokuty. „Jiní účastníci provozu na pozemních komunikacích než chodci nesmějí chodníku užívat," prozradila nám mluvčí městské policie hlavního města Prahy Irena Seifertová s tím, že porušení tohoto stanovení může strážník řešit třemi způsoby – domluvou, pokutou nebo oznámením správnímu orgánu. Na místě může uložit pokutu do výše dvou tisíc korun.

Parkovat na chodníku by pak dokonce neměly ani motorky, koloběžky nebo třeba kola. „Výjimkou jsou místa tomu vyhrazená dopravní značkou,“ dodala Seifertová. Na těch je možné zejména autem legálně parkovat, ovšem pozor na dodatkový symbol na značce. Svislé dopravní značení „Parkoviště“ (č. IP 11a) sice umožňuje řidičům bezpečně zastavit a stát bez jakéhokoliv omezení, jenže ti často přehlíží dodatkový symbol, který vyznačuje stanovený způsob stání na parkovišti. V takovém případě poloha vozidla musí odpovídat poloze vyjádřené symbolem uvedeným na dodatkové tabulce. Všechny způsoby stání naleznete na obrázku pod tímto textem.

Za ignorování správné pozice parkování pak dokonce hrozí i vysoké pokuty. „Pokud řidič svůj vůz postaví jinak, než uvádí dopravní značení, může se jednat o přestupek spočívající v nerespektování dopravního značení, což může vést až k pokutě na místě do dvou tisíc korun a ve správním řízení od 1 500 do 2 500 Kč. Záleží samozřejmě na posouzení na místě,“ informoval Autosalon mluvčí Ministerstva dopravy Martin Brychta.

Může mít auto vytočená kola?

Se správným směrem parkování souvisí i další častý nešvar. Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích smí totiž řidič zastavit a stát jen vpravo ve směru jízdy, co nejblíže k okraji komunikace, na jednosměrné pozemní komunikaci však může stát vpravo i vlevo. Z toho tedy vyplývá, že při podélném parkování v obousměrné ulici, můžete stát pouze ve směru jízdy, nikoliv obráceně. Jinak vám opět hrozí pokuta až 2500 Kč, odtažení vozidla či botička.

Toto pravidlo má své praktické opodstatnění. „Pokud řidič vyjíždí z parkovacího místa, nevidí, zda nějaké vozidlo právě nejede kolem něj, tudíž má špatný přehled o situaci. Nevidí ho ani ve zpětném zrcátku, ale protože může stát nějaké auto i před ním, pak bude přes něj těžko vidět do silnice. V neposlední řadě má každé vozidlo odrazky jen na zadní části, pokud stojí přední částí směrem do provozu, v noci ho bude těžké zahlédnout (platí samozřejmě jen pokud stojí první v řadě),“ vysvětlil nám instruktor pražské autoškoly Radek Vrtal.

Znát dopravní předpisy, které správnému parkování předcházejí, je jedna věc, ale chovat se „lidsky“, je ta druhá. A na to někteří řidiči zapomínají. Míříme tím na vytočená kola při parkování. Ta rozšíří místo zabírané vozem a v úzkých prostorech mohou nadělat pořádné potíže. Podle Vrtala nepomohou ani při stání v kopci, kdyby se náhodou vozidlo rozjelo. Zákon se však vytočenými koly v souvislosti s parkováním nezabývá, a tudíž nejde o nic nelegálního. To nám mimo jiné potvrdila vrchní komisařka policejního prezídia Hana Rubášová.
Reklama

Diskuze

Surcuf - 19.11.2023 12:03:26
kolem a NIC!
Surcuf - 19.11.2023 12:03:02
Denně! vidím stát auta v protisměru, dokonce i na aut.zastávce (ve směru i proti), na místech, kde je ze zákona stát zakázáno, tedy na chodníku, v místech, kde není dodrženo volné místo pro dva jízdní pruhy (v každém směru jeden) ap. - policie jen chodí

Zelená vlna na semaforech není mýtus. Řidiči ušetří čekání i na 14 křižovatkách naráz

Narušit zelenou vlnu mohou vozidla MHD, chodci i denní doba. Často nebývá v obou směrech
13.11.2023 13:38
|
2
Reklama

Zelenou na semaforu si je možné jednoduše urychlit. Řidiči na něj blikají dálkovými světly

Pravda či lež? Rozhodli jsme se prověřit jeden z nejčastějších řidičských mýtů
06.11.2023 07:52
|
8
Reklama

I u nás předpisy znají bezdůvodně pomalou jízdu. K agresivitě vyprovokuje víc než třetinu řidičů

V krajním případě může být extrémně pomalá jízda i smrtelně nebezpečná pro ostatní řidiče
24.10.2023 13:53
|
12

Nová dopravní značka je pro většinu řidičů záhadou. Za její ignorování přitom hrozí vysoké pokuty

Málokdo ji doopravdy viděl a ještě méně řidičů ví, co přesně znamená. Přesto je dobré ji znát
17.10.2023 12:39
|
41

Subaru XV je ideálním rodinným autem na hory. Umí zabrat všemi čtyřmi a nabízí zimní kola zdarma

Zákazník má zároveň poslední možnost pořídit ho s atmosférickým benzinovým motorem. Potěší i výbavou
29.11.2023 15:37
|
2

Za jízdu v novém pruhu se záhadným kosočtvercem hrozí vysoké pokuty. Řidiči mu nerozumí

Podle úřadů má zrychlit dopravu a snížit emise. Užít ho ale nemohou všichni. K čemu tedy slouží?
28.11.2023 13:29
|
27
Reklama

Žádné drahé přípravky. Na zamlžená okna v autě stačí ponožka s kočkolitem nebo brambora

Existuje několik babských rad, jak bojovat s neustále se zamlžujícími okny. Tohle jsou ty nejlepší
24.11.2023 08:00
|
3

Značka, kvůli které hrozily až třikrát vyšší pokuty mizí z dálnic. Na řidiče však číhá jinde

Překročení rychlosti o 11 km/h může za touto značkou stát až 3 670 Kč. Všude jinde jen 1350 Kč
21.11.2023 13:40
|
3
Reklama
Autosalon TV