Reklama
Řidičův chleba

I u nás předpisy znají bezdůvodně pomalou jízdu. K agresivitě vyprovokuje víc než třetinu řidičů

V krajním případě může být extrémně pomalá jízda i smrtelně nebezpečná pro ostatní řidiče
Zdroj: Tiskový servis města Vansdorf

Každý řidič zná pravidlo, které říká, že „musí přizpůsobit rychlost jízdy zejména svým schopnostem, vlastnostem vozidla a nákladu, stavu pozemní komunikace, povětrnostním podmínkám a jiným okolnostem, které je možno předvídat“. Soudě podle aut, která se často doslova šinou po silnici nebo dálnici zbytečně pomalou rychlostí, ale už méně majitelů řidičských průkazů ví, že stejný paragraf zakazuje i omezování plynulosti provozu bezdůvodně pomalou jízdou. Co to vlastně je?

Nejde o jízdu na hraně

Pochopitelně nejde o předpis, který by nabádal řidiče, aby jezdili za všech okolností na hraně povoleného maximálního rychlostního limitu dané komunikace. „Za bezdůvodně pomalou jízdu je naopak třeba považovat takovou jízdu, která není odůvodněna aktuální provozní situací, vlastnostmi řidiče, jeho vozidla či přepravovaného nákladu. Například se rozhlížíme po krajině, telefonujeme, díváme se do mapy. Patří sem i čumilové, co výrazně zpomalí, aby mohli pozorovat dění na místě dopravní nehody nebo probíhajících stavebních prací. To už může být vůči ostatním motoristům nejen bezohledné, ale také nebezpečné. Zvolené tempo jízdy by nemělo omezovat a ohrožovat ostatní,“ vysvětluje Roman Budský z Platformy VIZE 0.

Řidič překračující rychlosti může nebezpečnou jízdou způsobit (a často způsobí) nehodu přímo tím, že nezvládne řízení, čímž je nebezpečný pro sebe i ostatní. Šofér, který naopak jede nepřiměřeně pomalu, je nebezpečný hlavně ostatním. V delších úsecích, kde se nedá předjíždět, se za ním zbytečně hromadí další pomalu jedoucí vozidla. A jejich řidiči bývají mírně řečeno frustrováni, častěji ale doslova vytočení. A v takovém stavu není daleko k nebezpečnému manévru v podobě riskantního předjíždění. Zvlášť, když někam spěcháte.

Víc než třetina řidičů reaguje agresivně

Studií, které by se zabývaly bezdůvodně pomalou jízdou, u nás moc provedeno nebylo. Světlou výjimkou je průzkum provedený agenturou STEM/MARK mezi českými řidiči, který odhalil, že zbytečně pomalá jízda jiných řidičů vyprovokuje k agresivitě 36 procent respondentů. U mužů šlo o 42 procent, u žen o 29 procent dotázaných. „Tomuto fenoménu je třeba začít věnovat náležitou pozornost. V řadě států tomu tak už je. Bezdůvodně pomalá jízda je nesporně aktuálním tématem i u nás,“ připomíná Roman Budský.

Jiný průzkum provedený ve Velké Británii prokázal, že vlečení se za pomalým vozidlem je sedmou nejčastější příčinou nadávání řidičů, kteří musí podstatně zpomalit tempo své jízdy. České statistiky neuvádějí počty nehod vzniklých kvůli nepřiměřeně pomalé jízdě. Ale právě ve Velké Británii tenhle nešvar sledují. „Například v roce 2019 kvůli ní dva lidé na britských silnicích zemřeli, dalších 26 osob bylo zraněno těžce a 132 lehce. Taková jízda je proto považována za bezohlednou, za což viníkovi hrozí pokuta 100 liber a tři trestné body. Pokud se takový případ dostane ke správnímu projednání, pokuta může být až 5000 liber, počet trestných bodů se zvýší na devět a bude vysloven zákaz řízení,“ doplňuje Budský.

Proti šnekům bojují i jinde

V Austrálii zákon přímo stanoví, že nepřiměřeně pomalu jedoucí řidič nesmí bránit ostatním vozidlům v jízdě. V USA ve státě New York zákon říká, že řidič nesmí jet natolik pomalu, aby narušoval normální a rozumný pohyb ostatních vozidel (samozřejmě s výjimkou situací, kdy je snížená rychlost nutná pro bezpečnou jízdu či je v souladu s příslušnými zákonnými ustanoveními). První narušení tohoto ustanovení vyjde na 150 dolarů a tři trestné body, bude-li uvedený delikt spáchán podruhé během dalších 18 měsíců, pokuta se zvýší na 300, při třetím spáchání na 450 dolarů. Navíc taková jízda s sebou může nést i navýšení sazby pojistného.

A svůj způsob řešení pomalé jízdy na dálnici se třemi a více pruhy našli i ve Spojených arabských emirátech. Kdo chce jet ve dvou levých rychlých pruzích, musí dodržet minimální rychlost 120 km/h, jinak mu hrozí pokuta. Proč by něco takového nemohlo platit v levém pruhu českých dálnic? Určitě by ubylo zbytečné agresivity za volantem.

Reklama

Diskuze

Josef - 05.12.2023 09:55:50
Problém z druhé strany. Jestliže jedu po okrsce rychlostí 80 km/hod, i proto, že je hustý provoz nebo je vozovka v horším stavu, navíc jedu lesem nebo k večeru v polích a na vzdálenost 5 m se za mne pověsí trouba, musím zpomalit i na 60 km.
kecalek - 25.11.2023 14:38:30
Na vlastné video sa nespoliehaj - policajti toto často odmietnu ako dôkaz, lebo to nie je z ICH kamier.

Nehoda v zahraničí se může stát pastí pro neznalé řidiče. Zbytečně pak platí nemalé peníze

Auto v dobrém technickém stavu je základem, stejně jako kvalitní autopojištění
03.07.2023 15:24
|
0
Reklama

Pojišťovny znají silnici v Česku, kde dochází k nejdražším nehodám. Za dva roky vyšly na 40 milionů

Druhé nejdražší místo má na svém kontě desítky nehod za 35 milionů korun
22.02.2022 18:06
|
5

Nedávání blinkru, oslňování a příliš pomalá jízda. Průzkum odhalil věci, které řidiče nejvíc štvou

Z různých typů řidičů nejvíc vadí senioři za volantem, dále nejmladší šoféři a truckeři
08.05.2020 21:03
|
8

Fanoušci sportovních aut nemohou dospat. V ČR se budou dražit vozy Toyota GR Yaris Ogier a Rovanperä

Aukce je naplánována na 25. září. Cena začíná na milionu a osmi stech tisících za jeden
09.09.2024 12:30
|
0

Motoristé pod nimi jezdí denně. Přesto spousta z nich netuší, co je to ekodukt

První tuzemský ekodukt byl postaven před pětadvaceti lety, dnes jich je v ČR třináct
02.09.2024 17:30
|
0
Reklama

Automatické senzory v pneumatikách mohou hlásit falešný únik. Stačí změna počasí

Při prudkém poklesu teploty automatické systémy mohou varovat řidiče, přestože k defektu nedošlo
26.08.2024 17:00
|
1

Ochránit auto před škůdci pomůže obyčejný vonný stromeček. Triků proti kunám a hlodavcům je víc

V motorovém prostoru aut může řádit škodná. Kuny ochutnávají zvukovou izolaci i kabely
20.08.2024 14:10
|
3
Reklama
Autosalon TV