Na polygonu v Německu jsme se poprvé svezli se Suzuki e Vitara. Překvapilo agilitou a komfortem
Japonská automobilka Suzuki se do elektromobility nijak nehrnula. Se svým prvním ryze elektrickým vozem, na kterém spolupracovala s Toyotou, přichází až v letošním roce. Dala mu název e Vitara. Jde o svébytný model, který má vlastní platformu i design.
Na německém polygonu, kde se testují prototypy různých vozů před zahájením výroby, jsme dostali unikátní možnost vyzkoušet předprodukční verzi e Vitary. A příjemně překvapila.
Přísné utajení
Že nejde o klasickou mezinárodní premiéru vozu, to jsme poznali ve chvíli, kdy jsme museli podepsat mlčenlivost. Tedy papíry, které nám zakazovaly fotit na polygonu Segula v oblasti Rodgau-Dudenhofen jakákoli jiná auta. A že jich tam bylo ve speciálních kamuflážích hned několik. Navíc nám pro jistotu zabalili mobilní telefony do speciálních igelitových obalů s pečetí, aby to nikoho nemohlo ani napadnout. Nás ale zajímala novinka od Suzuki, která kromě názvu nemá nic společného s aktuálním modelem Vitara se spalovacími motory.
Dostala novou platformu pro elektrické vozy, kterou v rámci spolupráce s Toyotou bude sdílet s modelem Urban Cruiser. E Vitara, která se na evropském trhu objeví už po prázdninách, má ale před sesterským modelem mírný náskok. V porovnání s klasickou Vitarou je o 200 milimetrů delší a větší má i rozvor, a to o 90 milimetrů.
Vlastní design
Kromě názvu nejsou mezi e Vitarou a její spalovací jmenovkyní žádná pojítka. Elektromobil dostal výrazně robustnější tvary a masku, kde není potřeba mřížka chladiče. O to víc vyzní přední světlomety, které pro denní svícení využívají grafiku položeného písmene Y. Zásuvka pro dobíjení „visí“ nad podběhem levého předního kola. Designovou robustnost modelu zdůrazňuje bohaté oplastování v oblasti prahů i podběhů. V duchu moderní doby bude možné mít i dvoubarevnou kombinaci s černě lakovanou střechou.
Nápaditý interiér působí moderně. Přestože má řidič i spolujezdec dojem, že na vrcholu palubní desky je jedna dlouhá obrazovka, ve skutečnosti jde o dva displeje přístrojové části a infotainmentu, které na sebe navazují. Oba mají povedenou grafiku a nejsou přehlcené informacemi. Panel palubní desky, ve kterém jsou tak trochu v retro stylu na výšku postavené výdechy klimatizace, má několik barvených dekorů, takže si vnitřní prostor můžete stylizovat.
Pěkně vypadají i bohaté plastové plochy v provedení klavírní lak, které ale budou trpět na upatlání případně poškrábání. Dobře to vypadá, ale není to příliš praktické. Zvlášť pod pravou rukou řidiče. Nablýskaný panel totiž obsahuje kromě jiných i kulatý ovladač pro samotnou jízdu a další jízdní tlačítka.
Tři výkonové verze
Novinka bude mít tři výkonové varianty nabízející 106, 128 a 135 kilowat. Nejsilnější automaticky disponuje pohonem 4x4, což zajišťují dva elektromotory. Suzuki u ní slibuje dojezd na jedno dobití těsně nad hranicí 400 kilometrů. Baterie má kapacitu 61 kWh, stejně jako u prostřední verze s pohonem přední nápravy. U ní se s dojezdem můžete dostat až na 428 kilometrů. Nejslabší varianta s 49kilowathodinovým akumulátorem má zvládnout okolo 350 kilometrů.
Akčnímu rádiusu novinky od Suzuki pomáhá nejen tepelné čerpadlo, ale i rozumná váha vozu s náplněmi. Základní varianta váží 1700 kilogramů, prostřední se i v nejvyšší výbavě vejde pod 1800 kg a čtyřkolka pod 1900 kg. Na elektromobil jde o zajímavé parametry.
Klopená zatáčka i bahno
Polygon Segula v Německu nabízí spoustu možností, jak otestovat jízdní schopnosti auta. Od různých klopených zatáček přes dlouhé rovinky až po mnoho povrchů vozovky včetně rozbitých úseků a zpomalovacích prahů. My jsme měli možnost proklepnout e Vitaru nejen v zatáčkách, ale i při slalomu, zrychlení a také v bahně.
V dynamice rozhodně nejde o žádného otlounkánka. Čtyřkolka, s níž jsme jezdili nejvíc, umí díky dobrému poměru váha/výkon zrychlit z nuly na stovku za 7,4 sekundy. Podvozek nebyl při slalomu v šedesátikilometrové rychlosti nijak nervózní. To samé se dá říct o dynamické jízdě v režimu Sport na malém závodním okruhu, kterým polygon také disponuje. Silnější dvoukolka i čtyřkolka se na něm chovaly čitelně a nezáludně, jakoby ani nešlo o elektromobil s těžkou baterií. Brzdy i při častějším prudkém zpomalování nevadly.
Komfort i na rozbité silnici
Pro terén nabízí varianta 4x4 elektronický systém Allgrip-e. Funguje tak, že jsou v těžším terénu v režimu Trail automaticky přibržďována protáčející se kola a točivý moment je přenášen kola v záběru. Tím se dostanete i ze složitějších situací mimo silnici.
E Vitara ale bude doma hlavně na pevném povrchu, kde nabídne nadprůměrný komfort i na typicky českých rozbitých silnicích. Právě takové totiž polygon pro testování prototypů také má, takže jsme si vyzkoušeli i tuhle variantu. Podvozek tam dokázal umělé výmoly i hrboly velmi slušně žehlit.
Výroba novinky se právě rozjíždí v indickém závodě Suzuki v Gujaratu, u nás by se Suzuki e Vitara mělo objevit na podzim. Cenovku pro český trh zatím nemá, ale i s ohledem na konkurenci by se její základní cena měla určitě vejít pod hranici devíti set tisíc korun.