Tohle je 25 míst, kde raději netankovat. Mapa ukazuje čerpací stanice, které dostaly pokuty
Česká obchodní inspekce (ČOI) na konci března zveřejnila další čerpací stanice, které pokutovala za nekvalitní paliva. Pro mnohé motoristy může být překvapením, že jsou mezi nimi i takzvané „značkové“ čerpací stanice patřící nadnárodním společnostem nebo státu. Server Kverulant.org, který shromažďuje údaje o čerpacích stanicích s nekvalitním palivem, nyní aktualizoval svou mapu, kde je možné jednotlivé stanice vyhledat. Informoval o tom v pondělní tiskové zprávě.
Brněnský rekord
Společnosti Robin Oil, která mimochodem patří akciové společnosti Čepro vlastněné státem prostřednictvím Ministerstva financí České republiky, byla uložena pokuta 150 tisíc korun. A ta za nekvalitní benzin Natural 95 na čerpací stanici v Praze-Motole. Palivo obsahovalo nadměrné množství ethanolu a kyslíku a porušovalo státní normy.
Pokutu čtvrt milionu korun dostala společnost Orlen Unipetrol, která v Třeboni prodávala CNG s nadlimitním obsahem vody. V prvním případě vzorek paliva překračoval normu čtyřnásobně, ve druhém dvojnásobně.
Rekord s nejvyšší úhrnnou sankcí 2 miliony korun drží společnost Globus ČR. Kontroloři zaznamenali opakované porušení jakosti motorové nafty na její čerpací stanici v Brně v roce 2022. Nafta tam tehdy vykazovala extrémně nízkou oxidační stabilitu, což mohlo vést k vážnému poškození motorů.
Problémy s kvalitou paliva se ale nevyhnuly ani menším čerpačkám. Problémový benzin kontaminovaný naftou se při poslední kontrole objevil na stanici Rapid Oil ve Vysokých Popovicích. Provozovatel proto musí zaplatit pokutu 70 tisíc korun. Nižší sankci 30 tisíc korun dostal provozovatel čerpačky Pragitrans v Praze-Stodůlkách za benzin s nadlimitním obsahem kyslíku.
Kvalita benzinu a nafty v ČR na vzestupu
I přes zveřejněné pokuty platí, že vážných problémů s palivy na českých čerpacích stanic ubylo. Zatímco v roce 2001 bylo závadných v průměru víc než 13 % odebraných vzorků paliv, v roce 2017 to bylo už jen procento z 2 670 vzorků. Od té doby zůstává kvalita odebraných paliv víceméně stabilní.
Zásluhu na zlepšení kvality paliv má i web Kverulant.org, kterému se v roce 2010 podařilo změnit letitou praxi České obchodní inspekce, podle níž nezveřejňovala potrestané provozovatele. Aktuálně jsou seznamy zveřejňovány pravidelně.
Z těchto údajů Kverulant sestavuje každé čtvrtletí jednotlivá rozhodnutí o pokutách s adresným seznamem čerpaček, kde kontroloři objevily problémy, a taky přehlednou mapu. Aktuální údaje k 31. březnu 2025 najdete pod tímto odkazem.