Zelená vlna na semaforech není mýtus. Řidiči ušetří čekání i na 14 křižovatkách naráz
Výhodná i nevýhodná
Všechny semafory, které umí společně spolupracovat, však mohou na povely dopravních inženýrů a dotčených orgánů státní správy fungovat i nezávisle na sobě. „V takovém případě jde o izolační režim," dodala Lišková s tím, že inženýři zároveň musí myslet na to, že pokud v jednom směru umožní zelenou vlnu, bude tím trpět druhý směr. Proto nejčastěji reagují na aktuální situaci. To znamená, že když je ráno, řidiči pochopitelně dojíždí směrem do centra Prahy, tudíž uleví zelenou vlnou křižovatkám v tomto směru. Pokud je naopak večer, lidé vyjíždí z Prahy, proto uvolní směr opačný. Někdy pak umožní volný průjezd jen částí úseku. V obou směrech najednou narazíte na zelenou vlnu jen výjimečně.
MHD, majáky a chodci mají přednost
„Zelená vlna má zároveň smysl pouze v případě, že semafory nejsou od sebe vzdálené víc než 800 metrů. Při větších vzdálenostech se kolony vozidel rozvolňují a koordinace světelných signálů už obvykle není účinná," zmínila mluvčí TSK. K nejdelším koordinovaným tahům v Praze patří Evropská ulice (zhruba 14 křižovatek a pět samostatných přechodů), část Plzeňské ulice a ulice Vrchlického (11 křižovatek a pět samostatných přechodů), Poděbradská a Českomoravská ulice (osm křižovatek a dva samostatné přechody). Neznamená to však, že na těchto místech narazíte na zelenou vlnu pokaždé, kdy tudy budete projíždět. Přerušit ji mohou například vozidla s předností jízdy, MHD nebo třeba chodci.
„Jednoznačným přínosem koordinace je snížení počtu zastavených aut v hlavním směru, čímž dochází ke snížení hlukové a emisní zátěže okolí, a dále zvýšení cestovní rychlosti vozů v koordinovaných směrech. Nevýhodou může být vyšší čekací doba na signál volno na vedlejších vjezdech a na přechodech přes koordinovaný směr (vozidla a chodci mohou dostat volno pouze v přesně stanoveném úseku signálního plánu)," dodala Barbora Lišková.