Řidiče matou klikaté čáry na silnici. Někteří se jim snaží vyhnout, přitom riskují nehodu
Motoristé už pomalu začínají ztrácet přehled, co znamenají různá dopravní vodorovná značení, která se objevují na českých silnicích. Jedním z nich je i bílá klikatá čára, na kterou se někteří, jak jsme se na vlastní oči přesvědčili, bojí najet. A jedou zbytečně uprostřed mezi čarami, kde se v zatáčce můžou střetnout s protijedoucím autem. Co přesně tedy znamená bílá klikatá čára? A čím se liší od žluté?
Klikatá čára není zeď
Naše pozorování chování řidičů v úseku u obce Veleň směrem od Přezletic pochybnosti řidičů, co tohle značení znamená, jednoznačně potvrdilo. V poměrně nepřehledném úseku jsou tam bílé klikaté čáry po obou stranách vozovky. A spousta šoférů to vyhodnocuje tak, že jedou uprostřed mezi čarami, což je kvůli obousměrnému provozu a zatáčce velmi nebezpečné.
Přitom by měli pouze zbystřit, držet se ve svém pruhu a jet opatrně, protože zmíněné značení upozorňuje na blíže nespecifikované nebezpečí. Může jít například o zvýšený pohyb chodců v oblasti, o nebezpečnou křižovatku či jiné riziko, které bychom měli čekat zpravidla u konce bílé čáry. Toto značení se dá přirovnat ke značce „Jiné nebezpečí“. Vysloveným hazardem je v takovém místě například ovládání infotainmentu nebo komunikace přes mobilní telefon.
Žlutá klikatá čára se jízdy netýká
Existuje ale také podobné vodorovné dopravní značení žlutou klikatou čárou. Na to už si ale hlavně díky autobusovým zastávkám řidiči přece jen zvykli. Jednoduše řečeno, toto značení vymezuje plochu, kde je zakázáno stání s výjimkou některých vozidel. Typicky právě autobusu v případě, že jsou klikaté čáry doplněny nápisem BUS. Variantou je i nápis ZAS, který povoluje stání vozidlům zásobování.
Žluté klikaté čáry přerušují, ale neukončují, platnost svislých dopravních značek označujících parkoviště. Pokud řidič poruší zákaz stání na žlutých klikatých čarách, dopouští se přestupku, za který mu může být uložena na místě bloková pokuta až do výše 2000 korun.