Píp, píp, jedeš rychle!
Vzhledem k tomu, že se v redakci zabýváme testy aut, už se nám dostalo do rukou několik nových vozů, které byly homologované do EU po polovině loňského roku. Jmenovitě jde třeba o nové generace Škody Superb a Kodiaq, elektrické SUV Kia EV9 nebo právě teď Mercedes-Benz třídy E. Ve všech těchto autech je po každém startu zapnutý systém ISA a bedlivě střeží, zda jsme s nimi nepřekročili maximální povolenou rychlost.
Jak to dělá? Ve většině případů spoléhá na věc velmi jednoduchou, tedy čtečku dopravních značek. A každý, kdo ji ve svém autě má, ví, že je to také věc velmi nepřesná. Systém totiž někdy rozpozná rychlost, která pro vás neplatí, protože je třeba určena jen pro vozidla nad 3,5 tuny. Nebo ji odečte z návěsu kamionu, ze sjezdu z dálnice či poměrně často ignoruje fakt, že omezení projetím křižovatkou podle českých pravidel končí.
Mimochodem, že to nefunguje dobře ani v jinak špičkovém Mercedesu E nové generace, se můžete přesvědčit na úvodní fotografii tohoto článku, kterou jsem pořídil na dálnici D1. Je tam sice povolena rychlost 130 km/h, ale čtečka nekompromisně trvá na šedesátce, protože ji načetla někde na nájezdu. ISA funguje stejně jako běžný omezovač, který se do aut montuje už roky. Po překročení rychlosti čtyřikrát výrazně zapípá, aby řidiče varoval. Pak už to neopakuje. Nicméně, když vaše rychlost klesne pod zobrazený limit a zase jej překoná, pípá znovu. Takhle vlastně může obtěžovat řidiče a jeho posádku neustále, třeba když ve městě jezdíte okolo padesátky, protože raději dáváte pozor na okolní provoz než na to, jestli náhodou ručička na tachometru nepřelezla o kousek výš.