Reklama
Řidičův chleba

Zelenou na semaforu si je možné jednoduše urychlit. Řidiči na něj blikají dálkovými světly

Pravda či lež? Rozhodli jsme se prověřit jeden z nejčastějších řidičských mýtů
Zdroj: Bart Běhal, Autosalon.tv

Mezi motoristy koluje nespočet mýtů, u nichž je okamžitě zřejmé, že nemohou v reálném provozu nikdy fungovat. Ovšem najdou se i takové, které zamotají hlavu dokonce i zkušenějším řidičům. Jedním z nich je bezpochyby vynucení si zelené na semaforu pomocí dálkových světel při jízdě v noci. Nejednomu z nás se totiž několikrát na vlastní kůži osvědčilo. Nebyla to ale pouze náhoda? Pokusili jsme se to zjistit.

Fungují jiné triky

Jedete pozdě večer v místech, kde jsou semafory, na všech červená a na bliknutí dálkovými světlomety jako mávnutím kouzelného proutku naskočí zelená. Ano, to se opravdu může stát, ačkoli ne vlivem dálkových světel, ale aktuální rychlosti vozidla. „Světelná signalizační zařízení nereagují na světlo, nýbrž na rychlost. Jestliže motorista jede správnou rychlostí, tedy dodržuje stanovené tempo, semafor mu dá zelenou," vysvětlila Autosalonu mluvčí TSK Praha, Barbora Lišková s tím, že pokud jede naopak rychleji, semafor ho výrazně zpomalí, nebo rovnou zastaví.

Někteří řidiči se dokonce na semaforech připravují o čas, a to jen tím, že s autem špatně zastaví. „Světelné křižovatky mnohdy detekují vozidlo pomocí elektromagnetické indukce či detekční plochy videokamer umístěných na sloupech signalizací. Pokud řidič zastaví příliš daleko nebo příliš blízko, zařízení ho nemusí detekovat a nedá mu automaticky zelenou," informovala nás Lišková. Čekáte-li tedy neobvykle dlouho na červené, zkuste si jen s autem jinak najet a třeba to pomůže.

Pozor na pokutu

S blikáním si naopak pozor, protože nesprávné použití dálkových světel může znamenat vysokou pokutu. „Probliknutí“ dálkovými světly je totiž dovoleno pouze v případě hrozícího nebezpečí, k upozornění jiného řidiče, že například nesvítí nebo, je-li to nutné, k upozornění řidiče předjížděného vozidla. I to je totiž považováno za odvrácení hrozícího nebezpečí.

Úplně jinak to pak funguje ještě u vozidel hromadné dopravy, které v sobě mají zabudovanou GPS. „Když se autobus blíží ke světelné křižovatce, automaticky na základě GPS polohy zašle v předem definovaném místě prostřednictvím radiové komunikace potřebné informace přímo do semaforu. Myslím tím například směr jízdy autobusu v křižovatce. Systém je navíc propojen s jízdním řádem, takže se světelné signalizační zařízení dozví i to, zda má autobus zpoždění, nebo je naopak nadjetý, a tedy preferenci nepotřebuje," dodala Lišková.

Na základě těchto údajů se pak semafor přenastaví, aby autobus mohl projet s co nejmenším zdržením nebo ideálně úplně bez zastavení. V reálném provozu se tak například zelená o několik sekund prodlouží a červená padne až po tom, co autobus projede přes křižovatku. „Například na trase páteřní linky 177, která vede z Bohnic až na Chodov, preference nyní chybí pouze na pěti z celkových 56 semaforů. Oproti stavu bez preference tak dochází nejen ke zlepšení přesnosti a spolehlivosti provozu MHD, ale také k úsporám nákladů na pohonné hmoty, vozidla a řidiče," doplnila mluvčí TSK.
Reklama

Diskuze

Karel - 13.01.2024 00:08:42
až teprve když zcela zastavím,zpravidla do 1-3 vteřin naskočí zelená.Opět zcela účelové nastavení k omezení provozu a buzeraci řidičů, děje se tak i na zcela prázdné komunikaci během noci.
Karel - 13.01.2024 00:06:05
Další věc je rychlostní detekce semaforu na periferiích a v noci. Správně má svítit zelená,jen pokud překročím povolenou rychlost,skočí červená.Jenže realita je trvale svítí červená už z dálky,blížím-li se i méně než povolenou rychlostí, nic se neděje,

Řidiče matou klikaté čáry na silnici. Někteří se jim snaží vyhnout, přitom riskují nehodu

Bílá klikatá čára se dá přirovnat ke značce Jiné nebezpečí. Žlutá vyznačuje místo, kde se nesmí stát
01.11.2023 07:31
|
21
Reklama

Komentář: Každé nové auto teď řidiče kontroluje, zda nepřekročil rychlost. Přitom často lže

Takzvaný inteligentní asistent rychlosti není navzdory názvu chytrý. Je to důvod koupit starší vůz
26.10.2023 18:23
|
17
Reklama

I u nás předpisy znají bezdůvodně pomalou jízdu. K agresivitě vyprovokuje víc než třetinu řidičů

V krajním případě může být extrémně pomalá jízda i smrtelně nebezpečná pro ostatní řidiče
24.10.2023 13:53
|
13

Nová dopravní značka je pro většinu řidičů záhadou. Za její ignorování přitom hrozí vysoké pokuty

Málokdo ji doopravdy viděl a ještě méně řidičů ví, co přesně znamená. Přesto je dobré ji znát
17.10.2023 12:39
|
43

Minuta stání za 1000 Kč. Soukromá parkoviště ve velkém vydělávají na nic netušících řidičích

Stačí o chvíli překročit povolenou dobu stání a do schránky vám dorazí tučná pokuta. Často i po roce
20.11.2024 07:58
|
23

Malé dodávky jsou ideální pro rodinu i podnikatele. Z fatální chyby Francouzů ve velkém těží Toyota

Sestavili jsme žebříček nejúspěšnějších malých dodávek, a to jak v užitkových, tak osobních verzích
13.11.2024 15:58
|
4
Reklama

Policie už smí při měření rychlosti porušovat předpisy. Dopravní expert popsal zásadní změny

Řidiči by se měli mít pořádně na pozoru. Nikdy nebylo snazší přijít o řidičský průkaz než právě teď
12.11.2024 07:48
|
34

Městská policie má větší pravomoce, než se řidiči domnívají. Víme, jak je to s měřením rychlosti

V některých případech může strážník městské policie připravit řidiče dokonce i o řidičský průkaz
05.11.2024 07:50
|
2
Reklama
Autosalon TV