Reklama
Řidičův chleba

Řidiči žluté kříže na silnici často ignorují a někdy ani neví, k čemu jsou. Policie to příliš neřeší

Tato vodorovná značka je pro šoféry jasným znamením, že by rozhodně neměl na místě zastavit
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Na Fracouzské ulici v Praze vznikla před několika lety takzvaná světelná závora. Když tramvaj vjede do zastávky, padne řidičům červená. V husté vinohradské zástavbě to znamená nejen zablokování hlavní ulice, ale také těch vedlejších. Zejména, když auta náhle zastaví uprostřed křižovatky. Proto sem město umístilo vodorovnou dopravní značku se čtyřmi žlutými kříži.

Řidiči mají tendenci čáry ignorovat

Čtyři žluté kříže zasazené do obdélníku jsou značka V12b. „Vyznačují plochu, na kterou nesmí řidič vjet, pokud je za touto plochou taková dopravní situace, že by byl nucen zastavit vozidlo na vyznačené ploše,“ stojí v popisu značky. To ukazuje i příklad na Francouzské ulici, kde zastavením na značce znemožní řidič ostatním, aby odbočili do přilehlé Budečské ulice. Přesto na nich lidé pravidelně zastavují, proč?

Existují tři možnosti. V první případě jsou zaskočeni rychlostí světelné závory a tak nemají jinou možnost, než okamžitě zastavit. V druhém případě si značky jednoduše nevšimnou. Jednak k sobě nemá i z logiky věci svislé značení, a za druhé bývá po letech užívání nevýrazná. V tom třetím a nejhorším ji jednoduše ignorují. Jsou to přece jen nějaké čáry na vozovce, tak proč si jich všímat?

Jenže právě ignorování značky V12b vede k zahušťování dopravy a tím pádem i k delším zácpám. Je to navíc značka, která má řidičům víc pomáhat, než je obtěžovat. To dokazuje i řada dalších míst, kde se objevuje – například na Jižní spojce na výjezdu z čerpací stanice, kde během kolony mohou auta v pravém pruhu bránit výjezdu. Žluté kříže je ale upozorňují na to, že by měla vytvořit dostatečnou mezeru, aby se řidiči jedoucí od benzinky mohli snadno zařadit.

Přestupek, který se moc neřeší

Zastavit auto na značce je samozřejmě přestupek. „Řidič se může dopustit přestupku dle paragrafu 125c odstavce 1 písmene k, zákona číslo 361/2000 sbírky. Na místě tak hrozí pokuta do 2 000 korun, ve správním řízení 1 500 až 2 500 korun,“ řekl Autosalonu před nedávnem mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Lukašík. Přestupek může řešit státní i městská policie.

„Strážníci obecní policie mohou přestupek podle zákona o provozu na pozemních komunikací spáchaný porušením místní nebo přechodné úpravy provozu na pozemních komunikacích řešit na místě pokutou. Přestože žádnou podrobnou statistiku těchto přestupků neevidujeme, samozřejmě i tento druh přestupků řešíme,“ sdělila Autosalonu mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Zatímco v Praze je zastavení na žlutých křížích poměrně častým problémem, podle brněnských strážníků nejde o tak rozšířený přestupek. „Z naší zkušenosti plyne, že většina řidičů v Brně vodorovné dopravní značení V12b dodržuje. Strážníci řeší zhruba pět takových případů ročně,“ řekl mluvčí Městské policie Brno Pavel Šoba.

Otázkou ale je, zda malé množství odhalených přestupků nesouvisí s tím, že je pro strážníky a policisty velmi těžké přistihnout hříšníky při činu. Přestupky se totiž dějí jen na konkrétních místech a trvají jen chvilku, na rozdíl třeba od špatného parkování. I proto na to někteří řidiči žehrají. Ti slušní ale ví, že zastavit na žlutých křížích je nejen přestupek, ale i bezohlednost k ostatním.
Reklama

Diskuze

Tom - 27.12.2023 20:04:37
Tak at si Brněnští střážníci stoupnou na křižovatku Černovická-Svatopetrská u odbočení na parkoviště...asi se budou hooodně divit!lempli
Jiří Volf - 23.05.2023 09:01:12
Prakticky denně najdu řidiče i profesionála jak stojí na žlutém kříži a já díky tomu nemohu odbočit ..... přitom zda se tam může stát je i v testových otázkách..... jak mohli dostat ti lidi řidičák ?

Říká vtipy a odhalí řidiče, který vám naboural auto. Mercedes aspiruje na krále zábavních systémů

Umí si povídat, má zabudovanou virtuální realitu a díky kamerám dokáže napráskat viníka nehody
10.05.2023 15:30
|
0
Reklama

Pozor, abyste do tohoto elektromobilu nenaložili příliš tlustou posádku. Nemusel by stačit řidičák

Mercedes EQS SUV je obr s hmotností 2,8 tuny. Otočí se ale na pětníku, zjistil Hrubis v testu
10.05.2023 09:25
|
4
Reklama

Honza si v novém dílu Autosalonu vyzkouší roli řidiče manažerky roku. Ta mu doporučila odpočívat

Netradiční test elektrického luxusního Mercedesu EQE můžete sledovat už ve středu na Prima COOL
06.02.2023 09:55
|
1

Nové DS7 vyřešilo problém s opěrkou hlavy, která řidiči úplně nesedí. Stačilo k tomu jedno tlačítko

V televizním Autosalonu jsme otestovali plug-in hybridní verzi s výkonem 300 koní a pohonem 4x4
31.01.2023 12:12
|
1

Motorkářská sezona odstartuje už o víkendu. Brněnský Motosalon ukáže řadu novinek

Připravili jsme podrobný přehled všech zajímavých motocyklů, které se v Brně představí
27.02.2024 17:45
|
0

Thule představilo svou první přepravní klec pro psy. Prověřilo ji při nárazových testech

Bezpečnost přepravy má zajistit deformační zóna, která by měla chránit psa i posádku vozu
27.02.2024 15:14
|
0
Reklama

Musí začínat na písmeno K a končit na Q. Škoda vyzvala řidiče, aby pojmenovali nový model

Automobilka hledá jméno pro své nové malé SUV. Nejlepší návrhy od lidí ohodnotí cenou
27.02.2024 11:46
|
91

Evropským autem roku je Renault Scenic. Ve finále porazil BMW řady 5 i vůz čínské značky

Finále přineslo velmi těsný souboj mezi BMW 5 a Renaultem Scenic. BYD dostal body v Irsku
26.02.2024 08:21
|
4
Reklama
Autosalon TV