Při přestupku stejně nepomůžou
Ačkoliv je použití výstražného znamení naprosto jasné a probírá se i v autoškole, řada řidičů si ho vykládá po svém. Používají ho například při poděkování nebo zdravení ostatních. Méně časté je jejich užití při tažení jiného vozidla. To je další nešvar, protože pak není možné pomocí blinkrů značit případnou změnu směru jízdy. Vůbec nejčastějším příkladem zneužití je ale právě při páchání dopravního přestupku, obvykle parkování.
Autosalon se už před časem ptal městské policie, zda posuzuje přestupky blikajících řidičů jinak než těch, kteří výstražné znamení nepoužili. "Spuštění varovných světel nemá na posuzování přestupkového jednání z pohledu strážníka žádný význam. Strážník při řešení jakéhokoli přestupku vždy posuzuje danou konkrétní situaci s přihlédnutím ke všem okolnostem. S výmluvami tohoto typu se setkáváme spíše u řidičů, kteří jsou sice držiteli řidičských průkazů, ale potřebovali by si dopravní předpisy osvěžit," odpověděla tehdy mluvčí pražských strážníku Irena Seifertová.
To ostatně potvrdili i další kolegové z jiných krajských měst. A lichý je podle nich třeba i argument, že lidé používají toto znamení k tomu, aby dali najevo, že si odskočili jen na chvílí. „Hlídky zažily mnoho situací, kdy řidič takto odstavil automobil na desítky minut nebo i na hodiny. O rychlosti jeho návratu tedy mnoho nevypovídá,“ sdělil Autosalonu mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.
Z toho tedy vyplývá jasný závěr: Blikat je zbytečné, pokud už stojíte špatně, maximálně se vám povede strážníky k vašemu autu přilákat a udělit vám pokutu. Zbavit se tedy tohoto nešvaru a chovat se na silnici ohleduplně, je bezesporu lepší cestou.