Čas ztrácí jinde
Kde mohou naopak čas ušetřit a neporušovat tím zákon ani lidský index slušného chování, zbytečně stojí. Míníme tím teď čekání za autobusem. Zákon totiž objíždění autobusu stojícího v zastávce zpravidla dovoluje. Možné to je například ve chvíli, kdy autobus stojí mimo jízdní pruh u chodníku, kde má vytvořenou zastávku. Takové vozidlo samozřejmě objet můžeme. Stejně tak ho můžeme objet, stojí-li přímo ve vozovce u nástupního ostrůvku či chodníku. V tu chvílí se jedná o překážku, kterou je možné objet i v místech, kde leží podélná a dvojitá podélná čára souvislá, neboli dvojitá a jednoduchá plná čára. Je však nutné dávat velký pozor na přecházející chodce i protijedoucí auta.
Mějte přitom na mysli, že autobusu vyjíždějícímu ze zastávky jste vždy povinni dát přednost. Pokud ji nedáte, riskujete pokutu na místě ve výši až 2500 Kč nebo až 5000 Kč a čtyři trestné body ve správním řízení. Řidiči autobusů jsou naopak povinni počínat si tak, aby nikoho neohrozili. Musí tedy dát o chystaném výjezdu ze zastávky včas vědět pomocí blinkru a dobře sledovat zpětná zrcátka. Až poté mohou ze zastávky vyjet.
Existují ale situace, v nichž je objíždění autobusu přísně zakázáno. Například když zastaví v zastávce umístěné přímo ve vozovce bez nástupního ostrůvku nebo chodníku. Pak musíme vyčkat do chvíle, než všichni cestující ukončí výstup a nástup a vozidlo zavře dveře. Nejlépe až se rozjede. Podobně je tomu i v případě, že autobus zastaví na kolejovém páse a pasažéři vystupují rovnou do vozovky. „Autobus nesmí řidiči objet ani pokud je osazen značkou poukazující na převoz dětí," uvedl pro web Autosalon.tv instruktor autoškoly Radek Vrtal.