Kdy jde o předjíždění a kdy ne?
Proč se na přechodu a v jeho blízkosti nesmí předjíždět, je jasné - hlavní důvod je bezpečnost chodců a cyklistů. Zákon v tomto případě hovoří takto: „Řidič nesmí zahájit předjížděcí manévr na přechodu pro chodce nebo na přejezdu pro cyklisty a bezprostředně před nimi.“ Platí to v obci i mimo ni. Jakmile řidič na silnici uvidí přechod, musí tedy buď předjíždění ukončit v dostatečné vzdálenosti před ním, nebo si manévr nechat až za něj.
„Na přestupek se pohlíží jako na nedovolené předjíždění. Tento druh přestupku se nedá s řidičem řešit na místě a vždy je zahájeno správní řízení. Hrozí za něj pokuta ve výši pět až 10 tisíc korun, sedm bodů v bodovém systému a také zákaz řízení na šest až 12 měsíců," řekla Autosalonu mluvčí policie Hana Rubášová.
Složitější je to na komunikacích s více jízdními pruhy. Pokud se na čtyřproudé silnici mimo obec nachází přechod pro chodce nebo přejezd pro cyklisty a není dopravní zácpa, platí zde výše uvedená pravidla, přestože se řidič při předjíždění nedostává do protisměru.
Existuje ale výjimka, kdy se na přechodu „předjíždět“ pomaleji jedoucí vozidla smí. Mluvčí policie potvrdila, že pokud zhoustne provoz a více jízdních pruhů jede rozdílnou rychlostí, nejedná se podle zákona o předjíždění, nicméně o souběžnou jízdu. V tomto případě řidiči může na přechodu míjet pomalejší auta a žádná pokuta mu nehrozí.