Reklama
Řidičův chleba

Nová kamera na mostech pokutuje řidiče za jeden z nejčastějších prohřešků. Je první, která to umí

Hned několika hříšníkům nadělila vysokou pokutu a jeden trestný bod. Ti se však obrátili na soud
Zdroj: Nizozemská policie

Ani rychlost, ani nepřipoutání se a ani jízda v pruzích pro autobusy. Nová kamera dohlíží na další častý přestupek, který podle expertů až o padesát procent zvyšuje riziko nehody. Ano, bavíme se o používání telefonu za volantem. Po Nizozemsku, kde už nějakou dobu inteligentní kamerový systém funguje, ho začalo testovat také Německo. A úspěšně, první hříšníci se dočkali vysoké pokuty i trestného bodu. O tom, jestli mu němečtí řidiči budou čelit čím dál častěji, teď rozhodne ministerstvo vnitra. Problémem je totiž legislativa.

Rozpozná i pohyby rukou

Zařízení s názvem Monocam má za cíl omezit rozšířené používání mobilních telefonů při řízení a zvýšit tak bezpečnost na silnicích. Podle německé policie došlo při nehodách způsobených nepozorností řidiče během jednoho roku ke 117 úmrtím a více než osmi tisícům zranění. Počet nenahlášených případů však bude pravděpodobně mnohem vyšší.

Německé Technické centrum Allianz (známé také pod zkratkou AZT) zase tvrdí, že používání moderních technologií, jako jsou mobily, zvyšuje v době jízdy riziko nehody o 50 procent. A aby toho nebylo málo, provedli bezpečnostní výzkumníci průzkumy s více než 1200 řidiči, kdy 32 procent uvedlo, že čtou textové zprávy za jízdy a 26 procent píše za jízdy SMS.

Německé policii proto došla trpělivost a do boje proti těmto hříšníkům vyslala právě nové zařízení Monocam. Slovo nový ale není úplně relevantní, jelikož toto zařízení už nějakou dobu využívají v Nizozemsku, kde ho zároveň i vyvinuli. Nejčastěji se staví na mosty, odkud nejlépe snímá všechny projíždějící auta. Pomocí umělé inteligence následně rozpoznává telefony v prostoru řidiče a pohyby rukou, které naznačují jeho použití. V případě pochybností je nepodstatné, k čemu byl smartphone v okamžiku nahrávání používán, informoval o tom server ntv.de.

První pokuty i trestné body

Hned první testy v německém Flensburgu byly úspěšné. Několik hříšníků se dočkalo pokuty ve výši 100 eur, což je v přepočtu asi 2400 Kč, a jednoho trestného bodu. Ti se však okamžitě obrátili na soud, protože používání Monocamu považují za nelegální. „Neexistuje žádný právní základ, který by jeho nasazení na cestách umožňoval,“ uvedl dopravní právník Jürgen Verheul, který zastupoval dva ze žalobců, německé tiskové agentuře.

A v tom jim dal německý soud za pravdu s tím, že do budoucna se musí regulovat, za jakých podmínek se kamerové zařízení bude moci využívat. Zároveň ale rozhodl, že dosud pořízené snímky lze použít jako důkaz a pokuty potvrdil. Důvodem tohoto rozhodnutí je, že účastníci silničního provozu musí počítat s tím, že budou při jízdě viděni a kontrolováni. O tom, zda bude nový kamerový systém na německých silnicích nasazován i nadále, rozhodne tamní ministerstvo vnitra. Vyžaduje to totiž potřebné zákony.

Pokutovat používání mobilu za volantem umí i klasické rychlostní kamery v Česku, má to ale pár háčků. Podrobnější informace naleznete v níže přiloženém článku.
Reklama

Diskuze

The Doctor - 25.03.2023 23:53:42
Chybou je tupá legislatíva-všetky odborné štúdie jasne dokázali, že hansdfree calling absolútne rovnako odvádza sústredenosť vodiča od diania v premávke,ako keď ten ajfón držíte-a to ani nehovorím o tom,že je povolené hrať sa počas šoférovania s tabletom!
Policie čr - 25.03.2023 18:25:10
Doporučuji pokud možno co nejčastěji používat telefon při řízení. Další upgrade který může následovat je čtení knihy,luštění křížovek,háčkování kulicha nebo spánek. ..když řídím auto - tak snad dávám pozor a nedělám blbosti.. Co tady řešíte

Česko má jednu z nejpodivnějších ulic. Řidiči na pár metrech musí přejet sedm zpomalovacích prahů

Retardéry tady leží od roku 2010, některé měly zmizet už dávno. Výstavba stála 24,5 milionu korun
16.03.2023 07:28
|
14
Reklama

Někteří řidiči se při parkování nemohou zbavit nebezpečného zlozvyku. Ohrožují tím sebe i ostatní

Při parkování je potřeba dodržovat bezpečná pravidla. Některá jsou daná zákonem, jiná logikou
08.03.2023 13:45
|
40
Reklama

Nenápadný dodatek na značce omezující rychlost může řidiče přijít draho. Výjimku mají elektromobily

Zkratka IG-L označuje ekologickou zónu, ve které musí řidič zpomalit, jinak se dočká přísných trestů
16.02.2023 07:11
|
59

Řidiči se při jízdě s tažným zařízením dopouští přestupku. Většinou o tom ani nevědí

Používání koule za autem má svá jasně daná pravidla, a to i ve chvíli, kdy zrovna nic netáhne
08.02.2023 07:32
|
104

Nenápadná slepá ulice je pastí na řidiče. Kdo do ní vjede, tomu hrozí pokuta 20 tisíc korun

Majitel přilehlého objektu tady na nic netušících řidičích vydělává už léta. Teď ještě přitvrdil
24.03.2023 13:30
|
91

Řidiči si čekání v kolonách zkracují jednoduchým trikem. Policie s tím nic nezmůže

Většina způsobů objíždění dopravní zácpy končí pokutou. Existuje ale výjimka, kdy je to legální
21.03.2023 07:30
|
26
Reklama

V Praze probíhají tři zajímavé veletrhy pro milovníky cestování současně. Vstupné se platí jednou

Na výstavišti PVA EXPO Praha v Letňanech nebude chybět ani Fotr na tripu se svým Porsche
17.03.2023 16:14
|
0

Česko má jednu z nejpodivnějších ulic. Řidiči na pár metrech musí přejet sedm zpomalovacích prahů

Retardéry tady leží od roku 2010, některé měly zmizet už dávno. Výstavba stála 24,5 milionu korun
16.03.2023 07:28
|
14
Reklama
Autosalon TV