Letos končí platnost řidičských průkazů 868 tisícům lidí. Za jízdu s propadlým hrozí pokuta
Během ledna a února o výměnu řidičského průkazu požádalo podle ministerstva dopravy 108 490 řidičů, kterých se povinná výměna týkala. K 1. březnu 2023 zbývalo vyměnit ještě 759 678 průkazů. Největšímu počtu řidičáků vyprší platnost v říjnu, květnu a červenci. Povinné výměny se týkají jejich majitelů hlavně ze Středočeského (97 189 kusů) a Jihočeského kraje (88 042). Co se týká věku, jde především o řidiče ve věkové skupině 61 a více let, ve věkové skupině do 30 let jich je naopak nejméně.
Elektronicky nebo na úřadu
O výměnu z důvodu uplynutí platnosti je možné požádat nejdřív tři měsíce před jejím skončením. A to buď fyzicky na jakémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností nebo elektronicky přes nový Portál dopravy. Přihlásit se dá i prostřednictvím mobilního klíče eGovernmentu, přes bankovní identitu i eObčanku. Při elektronické žádosti si řidič zvolí, na kterém úřadu si chce svůj nový řidičský průkaz vyzvednout. Vybrat si může z kteréhokoliv z 206 obecních úřadů obcí s rozšířenou působností (seznam je k dispozici na stránkách ministerstva dopravy).
Elektronicky i fyzicky je možné podat žádost o výměnu neplatného řidičského průkazu buď ve standardní lhůtě do 20 dnů zdarma nebo za poplatek do 5 pracovních dnů. To vás vyjde na 700 Kč. V případě předčasné výměny (změna jména kvůli svatbě, ztráta nebo odcizení) zaplatíte správní poplatek 200 Kč.
K samotné výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičák. Při podání žádosti žadatel už nemusí předkládat papírovou fotografii. Úředníci buď pořídí novou digitální na místě, případně stáhnou aktuální z registrů MD.
Pokud policejní hlídka zastaví řidiče s propadlým řidičským průkazem, hrozí mu pokuta až 2500 Kč ve správním řízení.