Zapomenutý řidičák může stát na pokutě tisíce. Týká se to i propadlého průkazu
Asi to zažil každý z nás. V ranním „fofru“ jste doma nechali mobil nebo peněženku. V nejhorším obojí. A v ní i řidičský průkaz, který musíte předložit policistovi při silniční kontrole. Co vám hrozí, pokud do této pasti spadnete?
Zapomenutý řidičák za dva tisíce
Silniční pravidla jasně určují, že řidič u sebe při jízdě musí mít řidičský průkaz. Pokud ho zastaví policista, hrozí mu na místě pokuta 2000 korun. Bez bodového potrestání. V takovém případě doporučujeme lidsky strážci zákona vysvětlit, že jste řidičák nechali omylem doma.
Když se prokážete občanským průkazem případně pasem, často v takovém případě řeší přestupek domluvou nebo výchovnými „několika stovkami“, abyste si příště dali pozor a doklady před odchodem zkontrolovali. Pokud byste i přesto chtěli jít s policistou do střetu a trvali na řešení přestupku ve správním řízení, hrozí postih až 2500 korun.
Pozor na propadlý ŘP
Průkazy opravňující k řízení vozidla mají zpravidla platnost 10 let. Zažádat o jejich výměnu můžete tři měsíce před ukončením jejich platnosti na obecním úřadu obce s rozšířenou působností (na městském úřadu, magistrátu města atd.). Elektronicky lze požádat také přes portál občana, kde si zkontrolujete osobní údaje, fotografii a podpis a potom zvolíte obec s rozšířenou působností. Tam posléze odevzdáte starý a vyzvednete si nový řidičský průkaz.
Co potřebuji k výměně ŘP:
původní řidičský průkaz
doklad totožnosti
hotovost nebo kartu na uhrazení poplatku
vyplněný formulář (řeší se na místě)
případně nové foto (řeší se na místě)
Bez poplatku jen ve stanovené lhůtě
Za řidičák vydaný ve standardní lhůtě do 20 dní neplatíte žádný poplatek, pokud o výměnu zažádáte tři měsíce před koncem platnosti původního řidičského průkazu. Zapsání změn do nového řidičského průkazu, ztráta nebo ukradené doklady vás při vydání nového vyjdou na 200 korun. Stejně jako dodatečná výměna propadlého řidičáku. Urychlené vydání do 5 pracovních dní už vás bude stát 700 korun.