Reklama
Řidičův chleba

Chorvatská vláda potvrdila dvojí ceny paliv. Pokud ale čeští řidiči dodrží jedno pravidlo, ušetří

V Chorvatsku hrozilo od 5. července zdražení paliv na více než 50 Kč/l. Zatím se tak ale nestalo
Zdroj: Tiskový servis ÖAMTC

Také chorvatská vláda reguluje ceny paliv. Díky opatřením, která byla zavedena zhruba před dvěma týdny, lze při cestě na dovolenou tankovat v Chorvatsku levněji než u nás. Má to ale jeden háček. Opatření, které mělo původně skončit 4. července, se totiž týká primárně čerpacích stanic ležících mimo dálnice. Chorvatsko tak v podstatě zavedlo dvojí ceny. Aktuálně tamní vláda po dnešním telefonickém jednání stávající stav prodloužila o další dva týdny. Pokud tedy pojedete na dovolenou do Chorvatska, dost možná se vám vyplatí v případě potřeby natankovat mimo dálnice. 

Na dálnicích netankujte

Chorvatští motoristé i turisté tak budou i nadále tankovat litr nafty za 13,08 HRK, což je v přepočtu přibližně 43 Kč. Benzin stojí v Chorvatsku 13,50 HRK/l, tedy v přepočtu zhruba 44 Kč. Uvedené ceny se ale týkají čerpacích stanic, které nejsou na dálnicích. Na dálnicích stojí nafta v přepočtu o 5 korun na litr více, zatímco v případě benzinu činí rozdíl u paliva tankovaného na dálnicích přibližně dvě koruny na litr. Ceny paliv na chorvatských čerpacích stanicích si mimochodem můžete prohlédnout na webu mzoe-gor.hr

Regulované ceny budou podle dnešního rozhodnutí chorvatské vlády platit do 18. července. Poté se bude o stávajících opatřeních znovu jednat. Podle chorvatských médií by v případě zrušení regulovaných cen mohlo palivo prodávané v Chorvatsku podražit na šestnáct kun za litr, což je v přepočtu necelých 53 korun. 

Při cestě do Chorvatska se každopádně vyplatí natankovat ve Slovinsku. Také tam jsou totiž v platnosti regulované ceny. Podle aktuálního přehledu průměrných cen paliv vydávaného každý týden Evropskou komisí stojí benzin ve Slovinsku 1,61 eur/l a nafta tam vychází na 1,72 eur/l. Tuzemský autoklub ÚAMK navíc nedávno informoval o tom, že Slovinsko zkusilo zavést podobný systém dvojích cen, jaký teď platí v Chorvatsku. Regulované ceny se týkaly pouze čerpacích stanic mimo dálnice, zatímco na dálnicích si prodejci mohli s cenami dělat, co uznali za vhodné. Tento stav vedl k velkým frontám na menších stanicích, přičemž některým ani nestačily zásoby paliva. Slovinsko proto opatření dvojích cen zrušilo a regulované sazby teď opět platí také u stanic na dálnicích. 
Reklama

Diskuze

Petr - 09.07.2022 13:31:56
Procestovali jsme polovinu Slovinska vč. nejodlehlejších míst a všude nás překvapila jedna zajímavost - cena nafty plošně 1,848 EUR (v době od 2. do 6.7.2022), takže tankování ve Slovinsku nedoporučuji. Chorvatsko 13,08 Kun souhlasí.
Pepan - 06.07.2022 23:15:39
Je to sviňárna a nenažranost všech těch co mají co dočinění s takovýma zlodějskýma cenama. Přitom ropy je nadbytek jenom ty lumpové využili, když se dva perou. Chtělo by to napustit plný bazén benzínu a utopit ty lumpy, aby se konečně nažrali dosytosti!!

Jet do Chorvatska přes Maďarsko kvůli levnému palivu se už nevyplatí. Tamní vláda ceny zvedla, ale jen pro zahraniční řidiče

Maďarsko zavádí dvojí ceny pohonných hmot. Bez maďarské registrační značky si připlatíte
27.05.2022 15:45
|
8
Reklama

Cesta do Chorvatska se může prodražit. Ceny paliv v zahraničí jsou oproti Česku mnohem vyšší

Při cestě se řidičům vyplatí natankovat ještě u nás. Česko totiž patří k pětici nejlevnějších zemí
28.06.2021 12:05
|
2

Do Chorvatska jsme díky navigaci projeli mimo oficiální přechod. Málem nás to stálo 500 eur

Pozor! Nikde neuvidíte žádnou varovnou ceduli. Cesta vás může vyjít dráž než celý pobyt u moře
27.09.2019 11:30
|
47

Německo chtělo mít za šest let na silnicích 15 milionů elektromobilů. Realitou bude polovina, možná

Ambiciózní cíl Německa týkající se elektromobilů je podle odborníků zcela nereálný
20.05.2024 16:32
|
1

Nový Superb, elektrická Tesla, sportovní BMW a motorka. V dalším Autosalonu jedeme do Chorvatska

Vyzkoušeli jsme různé dopravní prostředky i různé trasy. Jeli jsme tradičně i hodně netradičně
20.05.2024 12:13
|
0
Reklama

Aby se chodci nepřerazili o kabely. Řešením dobíjení mají být nabíjecí obrubníky, zkouší je u Kolína

Natažené dobíjecí kabely jsou ve městech problém, který ale možná našel své řešení
10.05.2024 17:04
|
1

Další motory pro novou Škodu Kodiaq jsou v prodeji. Základ se tak konečně dostal pod milion

Nabídka motorizací pro nový Kodiaq byla rozšířena o zážehovou patnáctistovku a plug-in hybrid
23.04.2024 12:14
|
0
Reklama
Autosalon TV