Reklama
Řidičův chleba

Chorvatská vláda potvrdila dvojí ceny paliv. Pokud ale čeští řidiči dodrží jedno pravidlo, ušetří

V Chorvatsku hrozilo od 5. července zdražení paliv na více než 50 Kč/l. Zatím se tak ale nestalo
Zdroj: Tiskový servis ÖAMTC

Také chorvatská vláda reguluje ceny paliv. Díky opatřením, která byla zavedena zhruba před dvěma týdny, lze při cestě na dovolenou tankovat v Chorvatsku levněji než u nás. Má to ale jeden háček. Opatření, které mělo původně skončit 4. července, se totiž týká primárně čerpacích stanic ležících mimo dálnice. Chorvatsko tak v podstatě zavedlo dvojí ceny. Aktuálně tamní vláda po dnešním telefonickém jednání stávající stav prodloužila o další dva týdny. Pokud tedy pojedete na dovolenou do Chorvatska, dost možná se vám vyplatí v případě potřeby natankovat mimo dálnice. 

Na dálnicích netankujte

Chorvatští motoristé i turisté tak budou i nadále tankovat litr nafty za 13,08 HRK, což je v přepočtu přibližně 43 Kč. Benzin stojí v Chorvatsku 13,50 HRK/l, tedy v přepočtu zhruba 44 Kč. Uvedené ceny se ale týkají čerpacích stanic, které nejsou na dálnicích. Na dálnicích stojí nafta v přepočtu o 5 korun na litr více, zatímco v případě benzinu činí rozdíl u paliva tankovaného na dálnicích přibližně dvě koruny na litr. Ceny paliv na chorvatských čerpacích stanicích si mimochodem můžete prohlédnout na webu mzoe-gor.hr

Regulované ceny budou podle dnešního rozhodnutí chorvatské vlády platit do 18. července. Poté se bude o stávajících opatřeních znovu jednat. Podle chorvatských médií by v případě zrušení regulovaných cen mohlo palivo prodávané v Chorvatsku podražit na šestnáct kun za litr, což je v přepočtu necelých 53 korun. 

Při cestě do Chorvatska se každopádně vyplatí natankovat ve Slovinsku. Také tam jsou totiž v platnosti regulované ceny. Podle aktuálního přehledu průměrných cen paliv vydávaného každý týden Evropskou komisí stojí benzin ve Slovinsku 1,61 eur/l a nafta tam vychází na 1,72 eur/l. Tuzemský autoklub ÚAMK navíc nedávno informoval o tom, že Slovinsko zkusilo zavést podobný systém dvojích cen, jaký teď platí v Chorvatsku. Regulované ceny se týkaly pouze čerpacích stanic mimo dálnice, zatímco na dálnicích si prodejci mohli s cenami dělat, co uznali za vhodné. Tento stav vedl k velkým frontám na menších stanicích, přičemž některým ani nestačily zásoby paliva. Slovinsko proto opatření dvojích cen zrušilo a regulované sazby teď opět platí také u stanic na dálnicích. 
Reklama

Diskuze

Tom - 01.08.2022 15:49:24
Tak toto je určitě dobré vědět. Právě do Chorvatska se teď zrovna chystám. Takový dotaz - nevíte náhodou jak se tam dívají na takové ty palubní kamery? Nedávno jsem si jednu koupil z https://www.2din.cz/ tak bych kvuli tomu nerad měl problém.
Petr - 09.07.2022 13:31:56
Procestovali jsme polovinu Slovinska vč. nejodlehlejších míst a všude nás překvapila jedna zajímavost - cena nafty plošně 1,848 EUR (v době od 2. do 6.7.2022), takže tankování ve Slovinsku nedoporučuji. Chorvatsko 13,08 Kun souhlasí.

Jet do Chorvatska přes Maďarsko kvůli levnému palivu se už nevyplatí. Tamní vláda ceny zvedla, ale jen pro zahraniční řidiče

Maďarsko zavádí dvojí ceny pohonných hmot. Bez maďarské registrační značky si připlatíte
27.05.2022 15:45
|
9
Reklama

Cesta do Chorvatska se může prodražit. Ceny paliv v zahraničí jsou oproti Česku mnohem vyšší

Při cestě se řidičům vyplatí natankovat ještě u nás. Česko totiž patří k pětici nejlevnějších zemí
28.06.2021 12:05
|
2

Do Chorvatska jsme díky navigaci projeli mimo oficiální přechod. Málem nás to stálo 500 eur

Pozor! Nikde neuvidíte žádnou varovnou ceduli. Cesta vás může vyjít dráž než celý pobyt u moře
27.09.2019 11:30
|
47

Ministerstvo financí má podezření na kartel. Prodejci paliv v červenci svorně drželi rekordní marže

Na litru benzinu i nafty měli prodejci v průměru přes pět korun
19.08.2022 11:33
|
1

Účinným trestem za řízení pod vlivem není pokuta, ale mytí mrtvol v márnicích a pomoc na hřbitovech

V Moldavsku našli poměrně radikální způsob, jak odnaučit řidiče pít před jízdou. Je velmi účinný
16.08.2022 09:32
|
1
Reklama

Když Tesla dojede kočár tažený koňmi, začnou se dít divné věci. Autopilot neví, co vidí

Autopilot si chvíli myslí, že jede za nákladním vozem, potom za chodcem a na konec za pick-upem
15.08.2022 15:40
|
1

Někdy 547, jindy 254 km. Kalkulačka dojezdu elektromobilů ukazuje, o jak proměnlivou veličinu jde

Zájemci si mohou prohlédnout, jak velký vliv mají různé podmínky na dojezd Škody Enyaq iV
15.08.2022 07:37
|
4
Reklama
Autosalon TV