Ne vždy je rozdávání pokut spravedlivé
Na první pohled se může zdát, že parkování aut podél českých sídlišť a obytných ulic není ničím neobvyklým. Absence dopravních značek zakazujících stání či zastavení naznačuje, že je vše v pořádku. Přitom část vozů na fotografii nevědomky porušuje zákon. Podle předpisů totiž musí být při stání zachován volný jízdní pruh široký alespoň tři metry pro každý směr jízdy. Je to kvůli tomu, aby v případě nouze mohla ulicí projet sanitka, hasiči či jiná rozměrná vozidla. To velká část obyvatel hustě osídlených oblastí nerespektuje a komplikuje tak práci záchranným složkám, popelářům nebo zásobovacím vozům.
„V tomto případě za špatné parkování hrozí pokuta na místě do 1500 Kč a v správním řízení od dvou do pěti tisíc korun. Pokud ale řidič způsobí překážku, třeba znemožní průjezd ostatním vozidlům, hrozí mu sankce ve výši od 2500 do 3500 Kč nebo 4000 do 10 tisíc korun ve správním řízení. Navíc takové auto může být odtaženo,“ řekla Autosalonu mluvčí Městské policie hlavního města Prahy Jiřina Ernestová.
Jenže ne vždy za nedostatečný rozestup mohou samotní řidiči. Problém je v tom, že zejména starší sídliště z 70. a 80. let, která nebyla navržena pro dnešní počet automobilů a jejich rozměry (třeba pražské Jižní Město), nemají dostatečně široké cesty. V praxi to znamená, že i když lidé zaparkují svá velká moderní auta na vyhrazených parkovacích místech, porušují tím předpis o minimální šířce jízdního pruhu a teoreticky mohou dostat pokutu.
Důvodem je to, že zákon nebere v potaz individuální okolnosti a škodlivost jednání, což vede k udělování pokut bez ohledu na vážnost situace. Možnost, jak se pokutě vyhnout, existuje v rámci správního řízení, ale kvůli vyšším sankcím se do něj většina lidí zřejmě nevrhne. Při parkování je tak důležité na toto pravidlo myslet a snažit se rozestup dodržovat. Vyhnete se tak zbytečným komplikacím a ušetříte si svou peněženku.