Reklama
Řidičův chleba

Předstírám, že nabíjím. Elektromobilisté řeší, jak obejít navrhovaný konec bezplatného parkování

Někteří majitelé elektromobilů se chystají na hulvátství, ze kterého dosud obviňovali ostatní řidiče
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Velkou a nezpochybnitelnou výhodou elektromobilů v Praze je možnost bezplatného parkování na modrých a fialových zónách. Nejde jen o cenu samotnou, ale i o to, že zatímco rezidenti se spalovacími auty si koupí parkovací povolení platné jen pro svou městskou část, majitelé elektroaut můžou stát po celé Praze. Magistrát se ale nyní chystá tuto výhodu zrušit. Jak přesně to provede, bude určitě ještě předmětem vášnivých debat s městskými částmi. Někteří elektromobilisté ale už na internetu začali koumat, jak dál parkovat po Praze zdarma. A chtějí to řešit způsobem, který u jiných kritizují. Konkrétně stáním u nabíjecích stanic, aniž by nabíjeli.

Děje se to už teď

Spalovací auto stojící u nabíjecí stanice je pro majitele elektroaut jako červený hadr. Na elektromobilních fórech je baví o tom diskutovat stále dokola. Ale teď některé z nich napadlo se chovat vlastně stejně. Řada nabíjecích stanic totiž stojí u veřejných komunikací a parkování u nich není během nabíjení po nějakou dobu zpoplatněno. Až po určitém čase si provozovatel stanice účtuje poplatek.

Provozovatelé si jsou tohoto problému vědomi, ale nemají možnosti, jak proti tomu bojovat. „Z našich poznatků vyplývá, že to zdaleka není jen český fenomén,“ říká mluvčí ČEZ Martin Schreier. „Jde o celoevropský problém, zvláště u malých parkovišť. Často se takto chovají nejen řidiči aut se spalovacími motory, ale bohužel sami k sobě navzájem i samotní elektromobilisté. Existují už sice auta, která po stoprocentním doplnění baterií konektor automaticky odemknou, ale většina jich stále ještě kabel blokuje. Navíc je vyhrazené místo tak jako tak obsazené a nelze tam dobíjet jiný elektromobil,“ dodává mluvčí.

„Naše možnosti končí tím, že uplatňujeme penalizace vůči řidičům elektromobilů, kteří dobijí a blokují místa po delší dobu. Můžeme samozřejmě jako dosud dělat osvětu mezi řidiči, ale určitě je to i práce pro policii. Ta koná, ale občas se i z její strany setkáváme s výkladem, že pokud auto vyloženě nebrání dobíjení, nejsou oprávněni ho odtáhnout,“ vysvětluje Schreier.

Kabel zasunout, ale neplatit

Nová finta spočívá v tom, že majitel postaví svůj elektrovůz u nabíječky, obojí spojí kabelem, ale neaktivuje nabíjení. Na pohled to vypadá, že auto nabíjí, ale místo toho tam bude jen zadarmo stát, protože bez aktivace nabíjení nemá provozovatel jak účtovat jakýkoli poplatek.

„Téma zpoplatnění je pro nás opravdu velmi důležité, protože to způsobuje nestabilitu rozvíjejícího se trhu,“ tvrdí mluvčí PRE Karel Hanzelka. „Diskuse, které popisujete, adresují důležité výzvy, kdy z praxe víme, že není dotaženo téma regulace parkování pro EL značky a spolu s tím je spojeno téma nestabilizovaného sytému vymahatelnosti parkovacího stání u dobíjecích stanic pro dobíjení vozidel. Již jsme se spojili se zástupci magistrátu, a to prostřednictvím Elektromobilní Platformy s žádostí o možnost zapojit se do diskuse s Prahou při revizi pravidel pro EL značky při parkování, a to společně s tématem revize značení u dobíjecích stanic.“

Velkým problémem je právě nejednotnost značení míst u nabíječek. Někde je jen na zemi barevně odlišené parkovací stání se symbolem elektromobilu, jinde je i svislá dopravní značka vyhrazeného stání, ovšem s různými dodatkovými tabulkami.

Jak to vidí policie?

„Opravdu záleží na tom, jak je konkrétní dobíjecí místo označeno,“ řekla Autosalonu policejní mluvčí Hana Rubášová. „Osazení parkovacího místa dobíjecí stanicí pro elektromobily podle současné legislativní úpravy neznamená, že je toto místo pro tento účel bez dalšího vyhrazeno. V mnoha případech totiž není u dobíjecích stanic svislé ani vodorovné dopravní značení. V takovém případě je jen otázkou vzájemné ohleduplnosti a slušnosti, jak se zde řidiči budou chovat.“

Pro zamezení „obsazení“ dobíjecího místa elektromobilem, který nenabíjí, je podle policie nutné takové místo označit svislým dopravním značením doplněným dodatkovou tabulkou s vhodným textem (ze kterého jasně vyplyne, že na daném místě lze stát jen v případě dobíjení) a příslušným piktogramem. V textu na dodatkové tabulce, případně přímo na dopravní značce lze také uvést údaj o časovém omezení stání.

Stručně řečeno, policie by měla možnost řešit blokování nabíjecího místa elektromobilem, který nenabíjí, pouze v případě, kdy budou vhodně zkombinovány dopravní značky, tedy aby na dodatkové tabulce bylo výslovně napsáno „Jen pro dobíjení“, „Pouze pro dobíjení“ apod. Nyní je často na tabulce omezená doba parkování stylem „Jen pro nabíjení, max. 3 hodiny“. Ovšem v praxi není v silách policie čas parkování měřit a prokazovat překročení doby.
Reklama

Diskuze

Elektromobilista - 31.07.2023 11:38:12
Uřvanci v diskuzy: mám elektroauto bez dotací, neparkuji zdarma, odpuštěná dálniční známka je opravdu blbost.A když vidím, jak Vám taková kravina zvedá žluč, tak se musím smát. Na DPH jsem odvedl o stovky tisíc víc, tak mne opravdu nevytrne ji zaplatit.
Fantomas - 30.07.2023 16:52:00
Tesla má vyřešeno velký houno,celá Tesla i ostatní elektropohunci jsou problém,který je třeba rychle ukončit!!!!

Baterie jako generátor příjmů. Volkswagen vydělává na elektřině díky trikům s nabíjením

Levně nabít a pak vrátit zpět za vyšší cenu. To je základní recept na generátor peněz Volkswagenu
24.07.2023 10:17
|
3
Reklama

Ustřižené kabely i znečištění výkaly. Čeští vandalové si začínají všímat nabíjecích stanic

V Čestlicích u Prahy nedávno někdo ustřihnul všechny kabely u stanic E.ON. Nebylo to poprvé
18.07.2023 07:58
|
28
Reklama

Čerpací stanice snů byla otevřena. Má přes 120 stojanů, nabíječky, obří myčku a benzin za 16 Kč

Stanici otevřela americká společnost Buc-ee's. Jde o největší „čerpačku“ na světě
04.07.2023 15:04
|
19

Hyundai představil jednodušší nabíjení. Majitelé elektromobilů už nepotřebují ani kartu

Plug & Charge musí být kompatibilní s dobíjecí stanicí i autem. Zajistit to zatím umí model Ioniq 6
22.06.2023 12:50
|
1

Dotace na elektromobily v Česku: Už 352 lidí má schváleno, první si převzali auto

Balík peněz by měl vystačit na čtyři tisíce aut, po měsíci je v systému 780 žádostí
19.04.2024 14:00
|
4

V autě je víc bakterií než na záchodě. Volant ale není zdaleka tím nejšpinavějším místem

Ve vozech, kde cestovaly děti nebo zvířata, se podařilo objevit i nebezpečné bakterie E. coli.
15.04.2024 10:00
|
0
Reklama

Každý čtvrtý prodaný elektromobil v Evropě bude letos z Číny. Ekologové je chtějí znevýhodnit

Dobývání evropského trhu je u Číňanů v plném proudu a ofenzivu lze označit za úspěšnou
02.04.2024 07:53
|
3

U elektromobilu si kola sami neměňte. Riskujete tím poškození baterie

Majitelé elektromobilů by měli nechat výměnu kol na servisu
29.03.2024 19:01
|
19
Reklama
Autosalon TV