Elektromobily jsou pro české autopůjčovny nepoužitelné. Lidé nechtějí nabíjet a čekat
Už koncem loňského roku dvě největší sítě půjčoven Sixt a Hertz v rozmezí pár týdnů oznámily, že výrazně redukují počet elektromobilů ve svém autoparku a vrací se ke spalovacím motorům. V obou případech se firmy zbavují hlavně vozů Tesla. Sixt oznámil, že se zbaví všech elektromobilů, Hertz prozatím třetiny. Důvody jsou logistické, finanční a jde také o nezájem zákazníků. Koncem února 2024 byl podíl elektrických vozidel ve vozovém parku německé pobočky půjčovny Sixt jen poloviční oproti stavu k 31. březnu 2023, uvedl německý web Zeit.de. Společnost se zbavila hlavně aut, na které neměla uzavřené smlouvy o zpětném odkupu. V Německu se za poslední rok snížily průměrné ceny ojetých vozidel o 20 procent a Sixt tak na jejich prodeji tratil velké peníze.
Lidé nechtějí čekat
Neznamená to, že elektromobil je nepoužitelná věc, ale konstruktivně je potřeba se podívat na to, že elektromobilita univerzálně nepřináší v tento okamžik jednoznačné výhody všem. Když Tesla zlevňuje nové vozy, příznivci elektroaut tleskají, stejně jako když klesají ceny ojetých elektromobilů. Jenže firmy, které do jejich nákupu investovaly, pak logicky v následném prodeji ztrácejí. A jde o soukromé firmy založené za účelem tvorby zisku, takže se není čemu divit, že elektromobily masivně nenakupují.
Konkrétně u půjčoven jde i o logistické komplikace. Vysvětluje to ředitel pro obchod a marketing české pobočky půjčovny Sixt Petr Kosmák: „Po prvních zkušenostech je krátkodobé pronajímání elektromobilů absolutně ekonomicky ztrátová činnost. Dobíjení snižuje využití autoparku o polovinu. Poruchovost a s tím související odstavení vozu z provozu problémy ekonomického využití ještě umocňuje v době, kdy v autoservisech nejsou pracovní kapacity, není dostatek elektrikářů, čipů a na opravy nebo díly se čeká déle, než bylo dříve běžné.“
Navíc zákazníci půjčovny podle Petra Kosmáka elektroauta odmítají, protože jsou-li tlačeni ze strany svých firem ke zkracování doby služebních cest (dnes velmi preferované jednodenní cesty), nemohou zvládnout vysoké nájezdy přes 500 kilometrů za den s tím, že by mohli čas trávit čekáním na dobíjení.
„Zákazníci jsou rovněž nespokojeni s faktem, že nejsou schopni vrátit auto do půjčovny dobité a musí tuto činnost nechat na autopůjčovně,“ pokračuje Petr Kosmák. „Nemají čas, aby někde čekali a dobíjeli ani oněch pověstných 20 minut na rychlonabíječce, neboť velmi často spěchají na odlet svého spoje zpět do domovské země. Ani se nechtějí zabývat v cizí zemi hledáním volného a vhodného dobíjecího místa. Další obrovskou nevýhodou je potřeba stahování aplikací různých značek do mobilních telefonů zákazníků na začátku pronájmu, pokaždé když si půjčí jiné elektroauto.“
Není kde nabíjet
Problém je i nabíjení. Zatímco individuální majitel si může pohodlně nabít svoje auto doma nebo během nákupu, tak například na letišti v Praze mají všechny autopůjčovny dohromady přes 500 aut. Při plném přechodu na elektromobilitu by bylo potřeba těchto 500 aut někde dobíjet. Na to ani nejsou kapacity, ani reálné místo, kde by to mohlo probíhat.
„Z těchto důvodů, jak na straně autopůjčoven, tak na straně zákazníků, počet elektrovozidel v autopůjčovnách klesá. Nebo dokonce v řadě případů se dostal zpět na nulu. Není možné pronajímat něco, v čem zákazníci odmítají jezdit,“ dodává Kosmák. „Alternativou jsou hybridní modely aut, kde některé z těchto provozních problémů nejsou tak akutní.“
S nezájmem zákazníků se setkal i jeden z předních českých poskytovatelů carsharingu, společnost Car4Way. Josef Ciglanský, obchodní manažer společnosti, Autosalonu řekl: „Jako největší tuzemský carsharing zatím o využití elektromobilů neuvažujeme, protože z provozních důvodů jsou pořád ještě vhodnější vozy s rychlým tankováním paliva. Jako první na českém trhu jsme si elektromobily v carsharingu vyzkoušeli, ale uživatelé o ně neměli velký zájem, často je nechávali vybité a s ohledem na málo rozvinutou infrastrukturu bylo obtížné tato auta dobíjet.“
Ovšem vhodné můžou být elektromobily jako náhradní auta v servisech. „Elektromobily úspěšně využíváme jako náhradní automobily pro jednodenní zápůjčku v některých našich servisech,“ uvedl Pavel Boháč, servisní ředitel Louda Auto. „Tady se to setkává s pozitivními reakcemi zákazníků, zřejmě i proto, že dostanou k dispozici vůz s dobitou baterií a nemusí tak řešit jeho dobíjení. Navíc obdrží k vozu i čip a mohou si dobíjet 24/7 a nic za to nedoplácí. Pro mnoho zákazníků je první zkušenost s elektrickým vozem a většinou si jí velmi chválí.“