Reklama
Řidičův chleba

Auto, které blokuje ostatní, městská policie jen tak neodtáhne. Známe postup, jak ji přesvědčit

Odtah špatně zaparkovaného auta je až poslední volbou. Odstranění překážky tak může zabrat dost času
Zdroj: Robin Běhal, Autosalon.tv

Situace s nedostatkem parkovacích míst se ve městech zhoršuje a třeba zaparkovat v centru Prahy bez zdlouhavého kroužení kolem bloku je v podstatě nemožné. Zoufalí řidiči bydlící v hustě osídlených oblastech tak musí improvizovat a nechávají svá vozidla zaparkovaná na místech, která k tomu nejsou určená - třeba na chodníku nebo v druhé řadě před ostatními. Často se tak stává, že se auta navzájem blokují, což vytváří nepříjemné komplikace. My jsme se do jedné takové dostali a překvapilo nás, jak obtížně se řeší.

Byli jsme zablokováni špatně zaparkovanými auty

Do problematiky odtahu vozidel jsme zabrousili převážně proto, že jsme se sami stali obětí automobilové blokády. Večer jsme přijeli na pražské Vinohrady. Našli jsme si jediné volné parkovací místo v ulici, kde se auta řadí napříč. Přičemž už v tu chvíli před parkovacími místy stálo vozidlo v druhé řadě (ukazuje to snímek dole), které blokovalo jedno zaparkované vozidlo a zároveň zasahovalo do třetiny námi zvoleného prázdného místa.

Po dlouhém a složitém manévrování se nám přeci jen podařilo do úzké mezery zacouvat, ovšem už dopředu jsme věděli, že jestli vedle nás zastaví ještě další auto, už se ven nedostaneme. Proto jsme se ještě v ten večer obrátili na linku 156 s prosbou, zda by tuto situaci mohli strážníci městské policie vyřešit, například odtahem překážejícího auta. Strážníci do pár minut přijeli a auto nafotili. Do postele jsme si tak lehali s domněním, že špatně zaparkované auto do rozbřesku zmizí.

Jenže když jsme druhý den brzo ráno přišli k vozu, zjistili jsme, že do práce jen tak neodjedeme. Nahlášený Wartburg tam stále stál a ke vší smůle před nás zaparkovalo ještě další auto, které nás též blokovalo (jak je vidět na úvodním fotu v článku). Byli jsme v naprosto bezradné situaci. Opět jsme tedy zavolali na městskou policii.

Příjezd strážníků byl opravdu svižný, jenže pak následovalo bezmála hodinové čekání na to, než městská policie dokázala situaci vyřešit. Strážníci se 40 minut snažili najít majitele jednoho z vozidel. Telefonovali, zvonili na zvonky a všemožnými způsoby se nám pokoušeli pomoct. Ovšem řidiče velkého BMW X5 se jim kontaktovat vůbec nepovedlo. Teprve zhruba po hodině dorazil majitel starého Wartburgu a s otráveným obličejem svůj automobil přeparkoval.

Na konci dne jsme si tak kladli otázku, jak odtah vozidel ve skutečnosti funguje a zda se dalo takovéto nepříjemné situaci předejít. Z tohoto důvodu jsme se obrátili na tiskovou mluvčí Městské policie hlavního města Prahy Irenu Seifertovou, která nám k odtahu blokujících vozidel řekla víc a také prozradila, jak ho docílit.

Nejde o odtah na požádání

„Pokud řidič nahlásí špatně zaparkované vozidlo (překážku na silnici), o jeho odtahu vždy rozhodují sami strážníci přímo na místě. Nejdříve zjistí vážnost problému, vše zdokumentují a následně se snaží danou situaci co nerychleji a nejefektivněji vyřešit. K odstranění auta totiž existují i jiné způsoby, které jsou pro obě strany přívětivější. Krom toho odtah vozidla výrazně zasahuje do práv jeho majitele a z tohoto důvodu k němu policisté přistupují až po vyčerpání jiných možností,“ odpověděla na dotazy Autosalonu Seifertová

Také dodala, že lidé nemohou městskou policii požádat o preventivní odtah vozu na základě jejich domněnky, že by se ze špatně zaparkovaného auta mohla v budoucnu stát překážka. Tak to zkrátka nefunguje.

Kdy je odtah nutný?

Tisková mluvčí nám také vysvětlila, proč se naše situace první večer neřešila okamžitým odtahem vozidla. „Na místě se nenacházel nikdo, kdo by chtěl vyjet z řady parkujících vozidel, a proto bylo přestupkové jednání zdokumentováno a oznámeno příslušnému orgánu. O překážku by se jednalo pouze v případě, že by byl řidič vozidla, který chce vyjet, přítomen na místě.“

Druhý den a po druhém zavolání už ale bylo vše jinak „V pondělí dne 4. prosince v 8:35 hodin jste telefonicky oznámili, že potřebujete z místa vyjet a jste blokováni jiným vozidlem. Na místo se v 8:40 dostavila hlídka strážníků. Ta pak vyhodnotila jako nejrychlejší a nejefektivnější způsob řešení před případným odtahem vozidla kontaktovat majitele blokujícího vozu. Což se podařilo a ten auto následně přeparkoval. Strážníci s ním pak řešili jeho jednání,“ popsala mluvčí.

Z toho vyplývá, že situaci jsme mohli předejít pouze v případě, že bychom večer po prvním telefonátu fyzicky seděli v autě a snažili se z parkovacího místa vyjet. Pokud se tedy dostanete do podobné šlamastiky jako my, je dobré být po celou dobu vyšetřování na místě a nesázet na to, že po jednom nahlášení blokující vozidlo zmizí. Strážníkům přitom sdělte, že potřebujete nutně odjet. V takovém případě by měli nechat auto odtáhnout, pokud se jim v krátkém čase nepodaří dopátrat jeho majitele.
Reklama

Znáte nejčastější zimní mýty českých řidičů? Je mezi nimi i nalití benzinu do naftového agregátu

Než vyjedete, musíte zahřát motor. Do ostřikovačů použijte po domácku vyrobenou směs nebo nalijte trošku benzínu do dieselového auta. Jedná se jen o hrstku rad českých řidičů, jak v zimě vylepšit péči o automobil. Jedná se o efektivní metody, nebo pouze o


Diskuze

Kvido - 20.02.2024 10:40:08
Ten warťas v Lucemburské stojí už několik měsíců.
Jirka - 20.12.2023 18:52:19
Odtahy jsou jediný efektivní způsob, jak arogantní a bohatý točvolanty odradit od jejich protiprávního jednání parking everywhere.

Pozor při poruše elektromobilu. Nesprávný způsob odtahu znamená další poškození i konec záruky

Poruchy se nevyhýbají ani elektromobilům, ale většina výrobců nedoporučuje klasické odtažení
03.08.2023 13:14
|
3
Reklama

Odtah auta z Chorvatska může vyjít na 50 tisíc. Stačí absence důležité služby u autopojištění

Asistenční služby mohou v zahraničí pomoci s problémy. Myslet na to musíte už při sjednání pojištění
30.06.2023 13:39
|
5
Reklama

Řidiči doufají, že na modré zóně dostanou jen pokutu. Odtah ale hrozí dál a vyjde na tisíce

O odtahu vozidla rozhodne strážník. Majitelé auta ani mnohdy nevědí, jak ho po odtažení najít
11.06.2023 18:34
|
2

Parkování kolem pražského letiště se může prodražit. Poradíme, kde to jde levně a bez odtahu

Než riskovat pokutu za neoprávněné stání, zaparkujte chytře na levnějších parkovištích
07.07.2022 14:15
|
2

Lásku k autům přenáší na malířské plátno. Mladá umělkyně otevřela novou výstavu v pražské kavárně

Nelly Pacourková vyobrazila na malířská plátna automobilové ikony. Teď je vystavuje v Praze
17.04.2024 08:06
|
0

BMW M3 Touring je moje nové nejoblíbenější auto. Je zábavnější než M4 a má kufr o objemu 500 litrů

Vyzkoušel jsem nadupaný kombík se střešním boxem, který poutá pozornost více než kdejaký supersport
11.04.2024 18:02
|
0
Reklama

První dojmy: Škoda Kodiaq jezdí pohodlněji než dříve. Naftové motory se zbavily nepříjemné prodlevy

Poprvé jsme usedli za volant dlouho očekávaného mladoboleslavského SUV s cenovkou milion korun
10.04.2024 12:15
|
0

První dojmy: Aprilia RS 457 je tou nejzábavnější motorkou pro 18leté. Na závodním okruhu umí divy

Italský výrobce představil svůj první motocykl kategorie A2. Vypadá a chová se jako dospělá mašina
08.04.2024 10:00
|
0
Reklama
Autosalon TV