Problematická rekuperace, elektronika o olej
Odborník ADACu Martin Ruhdorfer vysvětluje technické pozadí: „Elektromotory mohou při otáčení kol během tažení nekontrolovaně vyrábět elektřinu, což může vést nejen k poškození pohonu, ale rovněž ke ztrátě záruky výrobce." Riziko nekontrolované tvorby elektřiny souvisí s tím, že elektromotory v elektroautech fungují i jako generátory a rekuperují část kinetické či brzdné energie. Při tažení po vlastních kolech k tomu může snadno dojít.
Absolutně základním předpokladem pro tažení elektrického vozu je přesunutí polohy voliče převodovky do neutrálu (N). Jenže to není možné, pokud nefunguje 12voltová palubní síť, právě jejíž problémy jsou z hlediska poruch nejčastější. Podle ADACu mohlo totiž za téměř všechny poruchy elektromobilů vybití palubní baterie. Jako částečně řešení se jeví použití tzv. booster pro oživení baterie, jenže i v případě, že se takto podaří volič do pozice N přemístit, hrozí riziko, že během odtahu se baterie opět zcela vybije a pak není jasné, jak se jednotlivé elektronické systémy zachovají.
Kdo si myslí, že v elektromobilu není žádný olej, plete se. A právě mazání převodovky je dalším z důvodů, proč například BMW tažení elektromobilů prakticky zakazuje. Podobně jako u automatických převodovek aut se spalovacím motorem se u některých elektromobilů o mazání převodovky stará samostatné olejové čerpadlo. To ovšem nefunguje, pokud je pohon vypnutý, popř. je zcela vybitá palubní baterie.