Reklama
Řidičův chleba

Pylová sezona je tu. Alergikům však v autě pomohou jen dva typy kabinových filtrů

I výběr pylového filtru může být věda. Účinnost jednotlivých typů se totiž dost liší
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Ventilačním systémem auta může za hodinu projít až 500 tisíc litrů vzduchu, Ten je sice životadárný, ale zároveň je i prosycen spoustou částic, které způsobují zdravotní problémy. Zejména ve městech může vzduch v autě obsahovat až pětkrát více výfukových plynů, škodlivin a alergenů než vzduch venku. Se spoustou škodlivých částic, ať už jde o pyly nebo pevné mikročástice, si poradí kabinový filtr. Jenže ne každý. Poradíme, jaký vybrat.

Účinnost 95 % nestačí

Kabinový filtr by se měl měnit každý rok nebo po ujetí zhruba 20 000 km, a to nejlépe na jaře, kdy začíná sezona polétavých částic. Problém je, že řada motoristů tuto nedílnou součást ventilačního systému bere jako nutný opakovaný servis a z toho důvodu hledá co nejlevnější řešení. Tím však škodí všem, kteří jsou uvnitř auta.

Na trhu jsou dostupné tři základní typy kabinových filtrů, přičemž jako základ používají skládané netkané textilie. Klasický vláknový filtr, jehož membrána může být papírová či textilní, zvládne odfiltrovat až 95 % škodlivých částic. Vypadá to jako vysoké číslo, ale ve skutečnosti to taková sláva není, protože řada mikročástic, které jsou pro lidské zdraví nejrizikovější, tímto filtrem projde do interiéru. Tento základní filtr zvládne zachytit jen větší částice (například písek či hmyz), prach a většinu pylů. Znečištění v plynné či pachové podobě tímto filtrem bez větších problémů projde.

Jak poznat, že je filtr zralý na výměnu?

Kromě pravidelné výměny každý rok, popř. po ujetí zhruba 20 tisíc kilometrů, se mohou v souvislosti s kabinovým filtrem objevit i další náznaky, že bude vhodné jej vyměnit:

  • Nežádoucí zvuky způsobené drobnými usazeninami v kabinovém filtru (např. části listů
  • Nepříjemný zápach z ventilace auta
  • Snížený výkon ventilace auta
  • Časté mlžení oken vozu

Berte filtry s aktivním uhlím

Z hlediska účinnosti a z ní vyplývající kvality vzduchu uvnitř vozu jsou jednoznačně doporučovány dva lepší typy kabinových filtrů. Buď kombinovaný filtr s aktivním uhlím nebo takzvaný HEPA filtr („High Efficiency Particulate Air Filter“). 

Kombinované filtry s aktivním uhlím zvládnou výrazně více než klasická membrána, protože mají další vrstvu, která zachycuje a filtruje toxické znečišťující látky, jako jsou oxidy dusíku, oxid siřičitý, ozón a nepříjemné pachy. Tento typ filtru pak najdete jako standard v drtivé většině současných modelů aut. Výhodou je, že lze tímto výrazně lepším filtrem nahradit i základní klasické filtry a přitom není cenový rozdíl kdovíjak velký.

HEPA filtr není pro všechny

Vrcholem nabídky jsou pak tzv. HEPA filtry, které mají účinnost nejméně 99,95 %. To znamená, že z každých 10 000 částic, které se dostanou do filtru, jich projde pouze maximálně pět. V závislosti na třídě HEPA jsou ze vzduchu spolehlivě odstraněny i ultrajemné částice menší než 0,1 mikrometru a dokonce také škodlivé bakterie, viry a další mikroorganismy. HEPA filtr zvládne i filtraci ultrajemných částic, jako jsou brzdový otěr a saze.

Pokud uvažujete o HEPA filtru, tak mějte na paměti, že tento typ se skládá z několika vrstev a má výrazně nižší propustnost než běžné filtry. Aby tak bylo dosaženo potřebného průtoku vzduchu, musí být plocha filtru zvětšena přibližně pětinásobně, což zároveň znamená, že běžný filtr nelze většinou nahradit HEPA filtrem, ale vůz musí být pro HEPA filtr přímo konstruován.

Reklama

Diskuze

PICHAV - 14.04.2025 17:53:22
PIL !!!! NEPIL UMREL TAKY !!!! TO JE OBLIBENA VETA ALKOHOLIKU TEDY CECHU !!!! PILA NEPILA !!!! PILA PYJE !!!! PYL KOLEM ZATACKY !!!! CO PILUJE PILNY RIDIC !!!! ALERGIE JE SVINSTVO !!!! MAM Z NI A Z VAS CASTO MINUSY !!!! JA JSEM NAOPAK ALERGICKY NA ROPAKY

S koupí ojetiny je spojeno riziko nebezpečné výrobní vady. Ověřte si, že vůz nemusí do servisu

Automobilky při svolávacích akcích zdarma opraví vážné konstrukční chyby, které je potřeba odstranit
17.03.2025 10:15
|
0
Reklama

Správné napětí baterie a vyvážená kola. Odborníci ze servisů radí, jak připravit auto na zimu

Vůz může v zimě zradit. Problém přitom vyřeší servisní prohlídka i zájem samotného motoristy
31.10.2022 13:34
|
1

S ojetým autem se po nákupu vyplatí zajet do servisu. V krajním případě u něj může hrozit požár

Stačí, aby předchozí majitel ignoroval svolávací servisní akci. Týká se to i modelu Opelu Mokka 1
16.05.2022 10:45
|
0

Poruchovost pětiletých ojetin střední třídy: Zejména třem modelům je lepší se obloukem vyhnout

Němečtí "žlutí andělé" měli vloni 3,6 milionu výjezdů. Jejich analýza ukazuje zajímavé výsledky
22.04.2025 14:05
|
0

On-line nákup pneumatik je velmi oblíbený, je však nutné dodržovat hned několik zásad

Nižší cena letních pneumatik na e-shopech láká, bez ostražitosti se však lze dostat do problémů
07.04.2025 09:55
|
0
Reklama

Zákaz řízení bude za tři roky platit v celé EU. Změna legislativy dopadne na spoustu řidičů

Novela podle odborníků přispěje ke zvýšení bezpečnosti na evropských silnicích
27.03.2025 14:17
|
45

Čerpací stanice mohou prodávat kvalitnější paliva bez biosložky. Většina z nich ale nechce

Mnozí motoristé se mylně domnívají, že palivo bez biosložky nelze u nás nikde koupit
26.03.2025 08:12
|
6
Reklama
Autosalon TV