Správné napětí baterie a vyvážená kola. Odborníci ze servisů radí, jak připravit auto na zimu
V zimě to jsou i banality
Mohu se podělit o vlastní zkušenost, kdy jsem s příchodem mrazíků zapomněla vyměnit směs do ostřikovačů. Zůstala mi tam ta letní, která s bodem mrazu napáchala nepěkné škody. Od té doby nikdy nezapomenu nalít do nádobky zimní nemrznoucí směs do ostřikovačů. „Škrabka, rozmrazovací sprej na okna nebo zámek, ale také sněhové řetězy či lano, to jsou některé zimní doplňky, které by lidé měli vozit pro jistotu v autě. Samozřejmě některé se hodí spíše pro případy, kdy se budete pohybovat na horách a tam, kde hrozí kalamity, “ řekl Autosalonu František Vilánek, servisní technik z Auto Strakonice.
Zapomínat by se také nemělo na gumové těsnění, které je vhodné každou zimu promazat speciálním sprejem. V opačném případě hrozí, že si těsnění hrubou silou vyrvete přimrznutými dveřmi. Častým problémem je podle Vilánka i zamlžování oken. To se dá ale snadno vyřešit naplněním klimatizace nebo výměnou filtru. „Před zimou je vhodné také zkontrolovat například chladící nebo brzdovou kapalinou,“ upřesňuje Vilánek.
Přezouvejte spíš u odborníků
Mnoho lidí stále přezouvá auto doma, přitom v garáži nemusí mít správné náčiní. „My na dílně všechny kola myjeme a následně vážíme. Doma si to člověk přezuje, ale už nevyváží, ani neumyje, můžou tam tak zůstanou nečistoty, které se třeba deštěm pak smyjou a najednou tu je problém. Kola nejsou správně vyvážená,“ vysvětluje Jan Poš ze společnosti Benda servis a dodává: „Nevyvážená kola začnou vibrovat a řidič, pokud nemá doma vyvažovačku, bude muset stejně navštívit servis.“
Kromě správného obutí je také důležité hlídat si minimální hloubku dezénu, která pro zimu činí čtyři milimetry. „Zimní pneumatiky musí být všechny čtyři, pokud by to bylo jinak, což se dřív dělalo (zimáky se obouvaly jen na přední), pak je to extrémně rizikové. Zatímco přední kola zabírala, ta zadní už se hnala do smyku,“ říká Poš.
Celoroční pneumatiky jsou také velké téma. Obout by je však měli vždy lidé, kteří jezdí opravdu výjimečně. „Celoročky jsou takovým kompromisem a v zimě by mohly snadno zradit, obzvlášť řidiče, kteří jezdí často a daleko. V tomto případě bych raději na pneumatikách nešetřil. Dobrá guma může vždy zachránit od nepříjemností na vozovce,“ dodává Vilánek.