Reklama
Nová auta

Je to tady! Auta se budou na dálku aktualizovat sama bez návštěvy servisu

Volkswagen „kopíruje“ Teslu. Přijde s aktualizací opakující se po 12 týdnech
Zdroj: Volkswagen

S nadsázkou se dá říct, že německý výrobce aut přechází na servisní technologii budoucnosti. Bude prvním tradiční automobilkou, která se k tomuto přelomovému kroku odhodlala.

Inspirace v Americe

Směr ukázala americká Tesla vyrábějící elektrická a softwarově nabitá auta. Ta už déle využívá propojení s auty na dálku k aktualizaci softwaru i diagnostice závad na dálku. (vzduchem) A Volkswagen při svém avizovaném přechodu na poskytovatele především elektrické mobility nemůže zůstat pozadu. Už od letošního léta budou modely z rodiny ID. dostávat pravidelné aktualizace softwaru prostřednictvím bezdrátové technologie „Over the Air“. Jako první získá aktualizaci model ID.3 1st. Ještě v červenci bude nejnovější verze softwaru „ID.Software 2.3“ dodána mobilním přenosem dat majitelům vozů, kteří jsou členy First Movers klubu. Aktualizace zahrnuje optimalizace a vylepšení, která se týkají ovládání, provozních vlastností a komfortu. Postupně budou následovat aktualizace pro všechny majitele vozů ID.3 a ID.42 a ID.4 GTX3.

Výkonné počítače místo mnoha řídících jednotek

Aktualizace softwaru se přenáší bezdrátově přímo do centrálních vysokovýkonných počítačů (In Car Application Server - ICAS) v modelech ID. Tyto počítače mají u vozidel na základě moderní platformy MEB na starosti funkce, které byly u dřívějších generací vozidel rozděleny mezi velký počet řídicích jednotek. Nová elektronická architektura je nejen výkonnější a inteligentnější, ale také usnadňuje výměnu dat a funkcí mezi jednotlivými systémy ve vozidle. Aktualizace „Over the Air“ se tak mohou týkat až 35 řídicích jednotek.

První balíček aktualizace má vylepšit mimo jiné funkce rozpoznávání okolí, dynamickou regulaci dálkových světel, ovladatelnost i volitelný design informačního a zábavního systému. Vyladěny mají být i provozní vlastnosti a stabilita. „Pro majitele auta se aktualizace stanou součástí jejich každodenního života – podobně jako stahování nejnovější verze operačního systému nebo aplikací do chytrého telefonu,“ upozorňuje Dirk Hilgenberg, předseda představenstva společnosti CARIAD, která má v koncernu VW na starosti vývoj automobilového softwaru.

Reklama

Dvanáctitýdenní cyklus

Volkswagen chce do budoucna aktualizovat software svých vozidel ID. ve dvanáctitýdenním intervalu. „Snažíme se maximálně urychlit digitalizaci. Celý projekt je součástí reealizace naší strategie ACCELERATE, díky které bude Volkswagen připraven na síťově propojenou a digitální mobilitu budoucnosti,“ přibližuje předseda představenstva značky Volkswagen osobní vozy Ralf Brandstätter.

V budoucnosti podle strategie Volkswagenu už zákazníci nebudou muset při koupi uvažovat nad tím, jakými funkcemi má být jejich vůz vybaven. Hardware bude do značné míry standardizován. Dodatečné funkce a inovativní technologie se budou získávat i během provozu auta díky softwarovým aktualizacím.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Češi si myslí, že elektromobil by měl stát maximálně půl milionu. Elektromobilitě celkově věří

Nákup elektrického auta do budoucna plánuje velká část lidí. Doufají, že přispěje stát
01.07.2021 10:26
|
23
Reklama

Pryč s figurínami. Toyota pitvala lidi a vyvinula software, který při crash testech simuluje člověka

Tvůrci systému při jeho vývoji prováděli i pokusy s darovanými lidskými těly
24.06.2020 19:22
|
0

Polestar vyvinul softwarovou optimalizaci výkonu pro Volva s pohonem všech kol

Automobilka Volvo Cars představila nový software vyvinutý společností Polestar, jehož smyslem je optimalizovat výkon vozů Volvo s pohonem všech kol (AWD).
22.08.2018 16:30
|
0

Honza si v novém dílu Autosalonu vyzkouší roli řidiče manažerky roku. Ta mu doporučila odpočívat

Netradiční test elektrického luxusního Mercedesu EQE můžete sledovat už ve středu na Prima COOL
06.02.2023 09:55
|
0

Koupě ojetého auta je nejlepší v zimě. Odhalí se lépe jeho vady a dá se ušetřit

Autobazary se snaží zbavit zásob, proto dávají slevy. Nebojte se o ni říct
02.02.2023 07:58
|
0
Reklama

Autonomní řízení vozů má pět úrovní. Na cestě k autům bez řidiče jsme za půlkou cesty

U samostatných vozidel bude potřeba vyřešit zodpovědnost za případnou nehodu
31.01.2023 17:50
|
1

Nové DS7 vyřešilo problém s opěrkou hlavy, která řidiči úplně nesedí. Stačilo k tomu jedno tlačítko

V televizním Autosalonu jsme otestovali plug-in hybridní verzi s výkonem 300 koní a pohonem 4x4
31.01.2023 12:12
|
1
Reklama
Autosalon TV