Že má každý svůj pruh, rozhodně neplatí. Řidiči se často neumí řadit na světelné křižovatce
Je to častá situace hlavně ve větších městech - křižovatka, kde protijedoucí vozidla odbočují do směru, kudy pokračují dva pruhy. Selský rozum by velel, aby řidič, který odbočuje vlevo, vjel do levého pruhu a proti němu jedoucí vůz zase do pruhu pravého a oba tak projeli křižovatkou ve stejnou chvíli, aniž by jeden z nich dával přednost. Bohužel, to je mýtus, kterému řada lidí při každodenním ježdění propadá. Jak to tedy doopravdy je?
Přednost platí i tady
Pojďme si situaci přesně popsat, určitě ji znáte. Stojíte před křižovatkou na světelném semaforu a odbočujete doleva. Proti vám je vůz, který odbočuje ze svého pohledu doprava, tedy stejným směrem. Oba vidíte, že ulice, do které hodláte odbočit, má dva pruhy kýženým směrem. Padne zelená. Co teď?
Ve většině případů se řidiči zachovají tak, že se rozjedou ve stejnou chvíli a očekává se, že si vy vyberete levý pruh a protijedoucí řidič pravý. To ale není správně. „Auta odbočující vlevo musí řidičům odbočujícím vpravo umožnit vybrat si, do jakého jízdního pruhu vjedou. Neznamená to tedy, že levý pruh patří těm, kteří odbočují vlevo a ten pravý těm odbočujícím vpravo, tak to prostě nefunguje,“ vysvětlil Autosalonu instruktor autoškoly Radek Vrtal.
Protijedoucí řidiči si tedy může vybrat i váš domnělý pruh, třeba proto, že kousek za křižovatkou je odbočka doleva, kterou hodlá využít. Často se stává, že jsou řidiči zaskočeni, troubí, gestikulují. Ale pokud by se protijedoucím vozem odbočujícím z jeho pohledu střetli, byla by to jednoznačně jejich chyba. Ještě jednou si proto zopakujme: Pokud odbočujete vlevo, musíte vždy protijedoucím autům dát přednost. A to i v případě, že má silnice třeba deset pruhů. Auto jedoucí proti vám si totiž může vybrat kterýkoliv, třeba i ten nejblíž k vám.