Jízda motorkářů mezi kolonou po čáře je přestupek. Existují ale možnosti, jak projet bez sankce
K nevoli některých řidičů aut si motorkáři ve městech „klestí“ cestu v kolonách, aby se nezdržovali. Využívají kompaktních rozměrů jednostopých strojů k průjezdům mezi stojícími auty, cyklopruhem, ale i pruhem vyhrazeným pro autobusy. V mnoha případech ale podle policie dopouštějí přestupku, za který mohou dostat pokutu.
Jízda cyklopruhem
Hlavně před zacpanými křižovatkami řidiči motorek a skútrů využívají cyklopruhy k podjetí kolony, aby si mohli stopnout přímo pod semafor a vypálit jako první na zelenou. Možná takové chování motocyklů viděli v zahraničí, kde je v některých zemích povoleno. To ale neplatí v České republice, jak Autosalonu potvrdila policejní mluvčí Hana Rubášová. „Pruh vyhrazený pro cyklisty slouží pouze pro cyklisty. Motocyklisté by tedy tento pruh využívat neměli, pokud tak učiní, dopouštějí se přestupku.“
I tak ale málokdy vidíte, že by policisté řidiče motorky či skútru po jízdě cyklopruhem zastavili a pokutovali, případně věc řešili domluvou. Nemluvě o konkrétním počtu takových přistižených hříšníků. Ti se totiž neevidují. „Policie se samozřejmě zabývá každým protiprávním jednáním, ale neeviduje toto jednání ve svých statistikách."
Jízda po dělící čáře mezi pruhy
Odborníci se shodují na tom, že česká právní úprava týkající se jízdy na motocyklu nebo skútru je zastaralá a neodpovídá aktuálním trendům. Ve městech výrazně přibylo jednostopých vozidel nejen kvůli úspoře paliva, ale právě i díky možnosti objet kolonu a neztrácet například při cestě do práce čas.
Policie ale považuje také projíždění kolonou mezi pruhy po dělící čáře za přestupek. Přestože je z pohledu řidiče jednostopého stroje bezpečnější než legální varianta, kterou policisté doporučují: „Při objíždění kolony nejde o přestupek, pokud si řidič motocyklu počíná takovým způsobem, kdy při předjíždění v souvislé koloně předjíždí vozidlo ve svém jízdním pruhu z levé strany, dá před samotným manévrem znamení o změně směru své jízdy a při předjíždění nepřejede s motocyklem do sousedního jízdního pruhu, kde by ohrozil jiného účastníka silničního provozu.“
Ten, kdo jezdí po zacpaných dvouproudových komunikacích ve městě se této definici musí smát. Taková jízda je totiž mnohem riskantnější a pro řidiče aut nepřehlednější než projetí motorky nebo skútru středem mezi pruhy.
Jízda pruhem pro autobusy
Spousta řidičů jednostopých vozidel, ale i osobních aut v Praze vůbec netuší, že motorky a skútry mohou beztrestně využívat prázdné pruhy vyhrazené autobusům, taxi a složkám Integrovaného záchranného systému. „Důvodem je zvýšení bezpečnosti a plynulosti provozu, motorkáři už nemusí kličkovat mezi auty. Po naprosté většině pruhů vyhrazených pro MHD v metropoli už mohou jezdit i lidé na motocyklech a skútrech,“ oznámil už loni v létě náměstek pražského primátora pro dopravu Zdeněk Hřib.
Na dopravním značení autobusových pruhů v hlavním městě se proto objevil obrázek motocyklu potvrzující tuto změnu. „Předpoklad je, že MHD to zpomalovat nebude, protože motorky nejezdí nijak zvlášť pomalu," dodal náměstek. A praxe to potvrzuje. Vyhrazené pruhy pro autobusy se v Praze blíží délce 70 kilometrů. Hlavní město chce jejich počet dále rozšiřovat.