Přechodem z benzinu na LPG lze ušetřit několik tisíc korun měsíčně. Ukazuje to nová kalkulačka

Řada českých řidičů kouká na provozní náklady a chce je stlačit na minimum. I proto je v tuzemsku tak populární pohon na LPG. Obecně jsou dvě možnosti, jak se k cestovní s tímto druhem paliva dostat – originální motorizací už z výroby či dodatečnou vestavbou. V každém případě je zajímavé zjistit, kolik řidič přechodem na LPG může ušetřit. S tím teď pomůže nová kalkulačka.
Kolik lze ušetřit
Autosalon připravil kalkulačku úspor při cestování s LPG. Protože do výpočtu promlouvá řada proměnných, může si každý řidič sám nastavit, při jakých cenách se mu bude provoz vyplácet. Kalkulačka tedy umožní nastavení ceny benzinu, plynu, odhadované spotřeby daného vozu a počet kilometrů, které s ním řidič měsíčně najede. K dispozici je pak hned několik důležitých výsledků, tedy kolik řidič zaplatí za benzin, za plyn a kolik tak může uspořit na 100 ujetých kilometrech i za měsíc.
Například když ujede měsíčně 2000 kilometrů s běžným vozem, který spotřebuje osm litrů benzinu na 100 km, mohl by při aktuálních cenách paliv přechodem na LPG ušetřit 2500 korun měsíčně. Pokud si pořídí třeba nějaký americký pick-up se spotřebou 15 litrů benzinu na 100 km, uspoří přechodem na LPG už 4600 korun měsíčně. A nic nebrání si také nastavit kalkulačku na situaci, kdy se palivo vrátí k výrazně vyšším cenám, třeba když bude atakovat hranici 40 korun za litr.
Kalkulačku benzinu vs. LPG najdete zde.
Na českém trhu jsou stále k mání vozy, které už z výroby umí jezdit na LPG. Není jich ale mnoho a nabízí je pouze automobilky Renault a Dacia. V případě první jmenované jde o modely Captur a Clio. V případě rumunské značky najdete plyn u modelů Duster, Jogger, Sandero a Sandero Stepway, přičemž se chystá i pro velký Bigster. Nejdostupnějším vozem s originální plynovou vestavbou je aktuální Dacia Sandero za 335 tisíc korun. Přehled všech nových vozů na LPG na českém trhu najdete v našem katalogu.
Vestavba LPG je možná do většiny benzinových aut, obvykle se nádrž na plyn umístí do prostoru pro rezervu. Proto je potřeba počítat třeba s menší kapacitou kufru nebo nutností pořídit opravnou sadu. Ceny se pohybují od 20 do 35 tisíc korun. To znamená, že se taková investice může vrátit třeba v rámci 10 měsíců běžného provozu.
Pozor na nevýhody
Provoz na LPG s sebou ale nese i řadu nevýhod. Kromě zmíněného menšího prostoru v kufru to je třeba i zákaz vjezdu do drtivé většiny podzemních garáží.
S LPG je také potřeba jezdit na pravidelné revize, a to jednou za rok nebo po ujetí 20 tisíc kilometrů. Revize vyjde ale jen na 300 korun.
U palivového systému je nutné měnit filtry (plynná fáze po 25, kapalná po 45 tisících km). Po 10 letech je nutné vyměnit nádrž. Ta se s cenou podle velikosti a typu pohybuje od tří do 15 tisíc korun.