Pět dní ještě s řidičákem
Přijít na našich silnicích o řidičský průkaz rozhodně není tak jednoduché jako v jiných evropských zemích, ale rozhodně to není ani nemožné. Aby se tak stalo, museli byste nasbírat 12 trestných bodů nebo se dopustit jednoho ze závažnějších přestupků či dokonce trestného činu.
„Policista může podle zákona zadržet řidičský průkaz, je-li řidič pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek nebo se odmítne podrobit testu. Pokud bude řídit vozidlo jiné, než na které má oprávnění, překročí-li nejvyšší dovolenou rychlost v obci o 40 km/h a více nebo mimo obec o 50 km/h a více, nebo pokud způsobí dopravní nehodu, při které dojde k usmrcení či těžké újmě na zdraví jiné osoby,“ uvedla pro Autosalon.tv vrchní policejní komisařka Irena Pilařová.
Jakmile řidič spáchá jeden z výše uvedených činů, odevzdá v nejlepším případě řidičský průkaz rovnou policistům. „Ti to písemně oznámí obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností v blízkosti místa, kde k přestupku došlo, nejpozději následující pracovní den. K oznámení zároveň přiloží i zadržený řidičský průkaz,“ vysvětluje Pilařová. V okamžiku, kdy řidič fyzicky odevzdá kartičku policistovi, už pochopitelně nemůže dál pokračovat v jízdě a odstavené auto musí odvézt jiný člověk nebo ho musí nechat odtáhnout.
Mnoho řidičů se pak domnívá, že pokud průkaz neodevzdají fyzicky, mohou směle jezdit dál. Je to ale mýtus. „Řidičské oprávnění je možné zadržet také fikcí, tedy i za situace, že ho řidič nepředloží. Policista ho totiž s okamžitou platností může prohlásit za zadržené. V tu chvíli má hříšník povinnost ho do pěti pracovních dnů ode dne jeho prohlášení za zadržené odevzdat obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností příslušnému podle místa spáchání skutku,“ dodala vrchní komisařka.
Pokud by řidič takto neučinil, riskoval by další sankce a jakmile by znovu usedl zavolat, hrozila by mu pokuta až 25 tisíc korun a pochopitelně i prodloužení zákazu řízení.