Příspěvek od úřadu práce je určen na úhradu nákladů, které vzniknou zaměstnanci v souvislosti s dojížděním do práce. Peníze tedy může použít například na zaplacení jízdného, nákup pohonných hmot, ubytování nebo třeba na hlídání dětí. Ten, komu pak bude příspěvek vyplacen, už nemusí zdlouhavě prokazovat, za co ho utratil. Na druhou stranu jeho vyplacení předchází celá řada podmínek, které musí uchazeč splnit, aby se příspěvku dočkal.
„O příspěvek si mohou požádat ti, kteří nastupují do nového zaměstnání a vědí, že budou dojíždět mimo svou obec, a jsou v evidenci Úřadu práce ČR déle než 5 měsíců,“ píše se na
webu úřadu práce. Pokud se tedy vaše boudcí/nové zaměstnání nachází ve stejné obci, v níž bydlíte, pak vaše žádost bude zamítnuta. Zažádat o příspěvek mohou i lidé, kteří jsou bez práce kratší dobu než pět měsíců. A to v případě, že jim není možné zprostředkovat zaměstnání v místě bydliště kvůli jejich zdravotnímu stavu, nedostačující praxi, nevyhovující kvalifikaci nebo péči o dítě.
Zkrácená doba evidence se pak rovněž vztahuje na uchazeče, jenž přišli o práci, či o ni přijdou v důsledku hromadného propouštění. Zároveň je nutné mít se zaměstnavatelem smlouvu buď na dobu neurčitou, nebo na dobu určitou delší než 6 měsíců. Dohoda o provedení práce pochopitelně nestačí. Nové zaměstnání by dále nemělo být vykonáváno u původního zaměstnavatele, pokud od té doby neuběhlo víc než 24 měsíců. Týká se to i dohody o pracovní činnosti.
V pracovní smlouvě musí být také vypsána konkrétní adresa výkonu práce, popřípadě je zapotřebí doložit potvrzení od zaměstnavatele, že pracujete na tomto daném místě. Vždy se samozřejmě musí jednat o adresu vedenou na území Česka. „V neposlední řadě je potřeba si dát pozor, aby vaše hrubá mzda v novém zaměstnání nepřesáhla v konkrétním měsíci 1,5násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí předcházejícího roku," varuje
úřad práce na svých internetových stránkách. Pokud by totiž překročila, příspěvek by vám nemohl být vyplacen.