Při modernizaci se zapomnělo na parkovací kameru. Přesto je Toyota Yaris stále fenoménem
Toyota Yaris je nepostradatelným městským společníkem, kterého určitě alespoň jednou týdně potkáte na svých cestách. Oblíbenost modelu potvrzují také prodeje, které se počítají na tisícovky ročně. Letos se model dočkal modernizace, která se dotkla hlavně interiéru. I tak se na autě stále najde pár nedodělků. Týdenní testování byla hlavně radost, ale občas také trochu nervy.
Starý, nový Yaris
Yaris je z venku stále to pěkné a dynamické vozidlo, které dokáže zaujmout kolemjdoucí pronikavými světlomety a ostře řezanou zádí. V ceně testovaného vozu jsou například Bi-LED světlomety, černě lakovaná mřížka chladiče, stejně tak zadní spoiler a také zatmavená zadní skla. Testované pětidvířko dostalo navíc novou barvu karoserie.
Modrá Neptune má kontrastní černé lakování na sloupcích a střeše. Tato kombinace z vozu dělá skutečně nepřehlédnutelného účastníka silničního provozu. Odstín se dá pořídit pouze s testovanou výbavou Premiere Edition, a pokud byste nechtěli tolik vyčnívat, lze v konfigurátoru přepnout na bílou nebo stříbrnou perleť.
S proporcemi auta se nijak nečarovalo, Yaris tak stojí stále na platformě GA-B, na délku měří pod čtyři metry a kufr má obsah 286 litrů. Přestože je to docela nízká hodnota, tak se mi tam podařilo – pomocí znalostí ze hry Tetris – naskládat bagáž tří dospělých osob, ale už to bylo docela na hraně. Pokud se složí zadní sedačky v poměru 60:40, pak vznikne téměř rovná plocha vhodná k převážení třeba golfového bagu.
Součástí vybrané výbavy jsou rovněž 17palcová kola, která vypadají skvěle na fotkách, ale ubírají trochu na komfortu, zejména při jízdě po českých komunikacích. Yaris by tak snesl pohodlnější obutí, které by výmoly činilo přijatelnějšími. S touto výbavou však jiná kola na výběr nejsou.
Sice modernizovaná, ale zůstala tlačítka
Uvnitř je to velmi podobné modelu před modernizací, přestože jsou tu zásadní změny. Tou největší je 10,5palcová kompletně digitální obrazovka. Displej má povedenou a jednoduchou grafiku, která dobře funguje. Odezvy jsou rychlé a zorientovat se v prostředí není vůbec těžké. Uspořádaní ovládacích prvků je totiž celkem logické. Jediné, co bych vytkla, je parkovací kamera, která se v obrazovce zobrazuje. Svým rozlišením je tragická a naprosto neodpovídá ceně, za kterou se Yaris prodává. Tak snad se příště na tento důležitý detail nezapomene, je to totiž vyloženě škoda.
Před řidičem je pak 12,3palcový digitální přístrojový štít. V něm se zobrazují nejdůležitější informace bez zbytečných rušivých animací. Řidiči ocení, že je i dobře čitelný v případech, kdy na obrazovku dopadají ostré sluneční paprsky. Novinkou je také head-up displej, který se ve třídě malých aut nevidí tak často. Pozadu nezůstávají ani chytré technologie jako je bezdrátové zrcadlení telefonu, to funguje bezproblémově, občas totiž mám u konkurentů problém, že mi spojení vypadává.
U moderních aut je zvykem, že tlačítka ustupují digitálním dotekovým plochám, což v případě Yarise naštěstí neplatí. Stále si jedním stisknutím zapnete klimatizaci a pootočením kolečka změníte teplotu. Rádio, navigace a telefon se však ovládají už výhradně dotekem. Multifunkční kožený volant se dá i vyhřívat, na to jsem však přišla až později, protože tlačítko není na očích, nýbrž je skryto hluboko v levém boku pod volantem, na místě, kde se zapínají automatická světla.
Vzadu to není zas taková hitparáda
Sedadla Yarise jsem otestovala myslím dostatečně, protože jsem s autem najezdila téměř tisíc kilometrů, z toho byly dvě trasy dálkové. Záda mě sice nebolela, zato zadek jsem už po dvou hodinách jízdy docela cítila. Posezení je ale jinak celkem příjemné.
Vnitřní prostor Yarise nikdy nebyl příliš zaměřený na cestrující vzadu, nejinak je tomu i po modernizaci. Rozměry auta se neměnily, a tak cestování ve větším počtu je o kompromisech. Můj spolujezdec, ač nepatří k nejvyšším, se musel docela uskromnit. Dvě a půl hodinovou cestu tak strávil s nohama od sebe, aby si alespoň ukrojil trochu pohodlí, přičemž ani vylézání ven úzkými dveřmi nebylo nic příjemného. Co však pro někoho může být vážný problém, je pro jiné spíše výhoda. Aspoň máte výmluvu, proč se s vámi nikdo další svézt nemůže.
Interiér je v této výbavě černě čalouněný, což v jinak vzdušném prostoru působí trochu stísněně. Dvojí barevné provedení by jistě pomohlo. Jednolitost interiéru tak prolamují alespoň dekorativní prvky. Ambientní osvětlení v tomto voze nehledejte, ale docela obstojně to supluje alespoň na oko modrá úzká lišta na palubní desce před spolujezdcem a ve stejném odstínu prošívání sedadel.
Silnější hybrid není na úkor spotřeby
Pod kapotou se ukrývá vylepšený hybridní tříválcový benzínový motor. Tato silnější testovaná verze disponuje výkonem 130 koní, přičemž se zvedl také točivý moment, a to z 141 na 185 Nm. Čísla slibují ostřejší akceleraci, což se při samotné jízdě také potvrdíilo. Yaris se tak z nuly na sto dostane za 9,2 sekundy. Naštěstí vyšší výkon není vykoupený vyšší spotřebou, v tomto je Yaris nepřekonatelný a dokáže jezdit skutečně za nízké hodnoty.
Po městě je velmi ekonomický a bere si kolem čtyř litrů, v kolonách popojíždí na elektřinu a dálky zvládá v klidu za pět. Pomáhá také nízký aerodynamický odpor karoserie. Přes hranici testovaného apetitu se prakticky nedostane, tedy pokud si nezapnete režim sport. To už spotřeba mírně vzroste. Sice není Yaris tak dravý, že by člověka sešlápnutí plynového pedálu zatlačilo do sedačky, zato auto příjemně ožije a je s ním na silnicích hned větší zábava.
Vůz se při vyšších rychlostech a v zatáčkách nenaklání, dobře se s ním manévruje v provozu, stejně jako parkuje vzhledem k jeho kompaktnosti. Problémem je jen couvání, které samo o sobě nemá žádná negativa, jen ten obraz kamery je prostě hrozný. Na dálnici od rychlosti 120 km/h narůstá hluk uvnitř. Při akceleraci v nižší otáčkách je rovněž nutné počítat s typickým hybridním šumem, který se však po sundání nohy z plynu ustálí. Opačný jev, tedy absolutní ticho, nastává ve městě, kde si to Yaris často sviští jen na elektřinu.
Nový „Yarda“ dostal navíc do vínku řadu moderních asistentů. Mezi nimi je například proaktivní asistent řízení, který pomáhá předcházet nejčastějším typům nehod. Podobným asistentem je ten, který pomáhá při vjetí do zatáčky, aby ji řidič vyjel ve správném a stabilním úhlu. Také se vám už nikdy nestane, abyste otevřeli dveře třeba v momentě, kdy by projížděl cyklista. Asistent pro bezpečné opuštění vozidla v tom jednoduše zabrání. K těmto technologiím jsem trochu skeptická, proto jsem ji vyzkoušela v praxi, avšak v hrané a bezpečné situaci. Bylo tedy pro mě příjemným překvapením, že tato funkce skutečně funguje.
Brzy už jen jako hybrid
Verze Premiere Edition je to nejlepší, co si v podobě malého Yarise můžete pořídit, tedy pokud nechcete vyloženě sportovní verzi GR Sport. Samozřejmě taková paráda něco stojí a testovaný model se specifickou výbavou, ve které si ale příliš nemůže vybírat, vyjde na 679 tisíc korun. Za lak si k tomu připočítejte ještě 17 tisíc. Cena vysoká, na druhou stranu jde o jedno z nejmodernějších a nejspolehlivějších aut na trhu v tomto segmentu.
Základní model si jde nakonfigurovat za mnohem nižší částku a do konce léta ještě s čistým spalovacím motorem, pak už bude k dostání jedině hybrid se 115 nebo 130 koňmi. S výbavou Active si ho koupíte za 449 tisíc korun. Jak vycházejí další varianty Toyoty Yaris se podívejte v našem katalogu. Pokud by vás zajímalo, jak je na tom tenhle městský fenomén v porovnání s konkurencí, klikněte na tento odkaz.