Reklama
Řidičův chleba

Řada lidí o vodíku pochybuje, ale Toyota v něj stále věří. Hybridů a elektromobilů se ovšem nevzdá

Japonská značka prozradila podrobnosti o svém budoucím směru. Hájí vodík i elektromobilitu
Zdroj: Robin Běhal pro Autosalon.TV

Je budoucnost elektrická, nebo se lidstvo přikloní k jiným alternativním pohonům? To je otázka, na kterou zatím nikdo nezná odpověď. Nicméně kroky Toyoty nám alespoň dokážou napovědět, jakým směrem se bude část automobilového průmyslu v následujících letech ubírat. A jak budou vypadat zítřky japonské značky?

Jsou budoucností baterie, nebo vodík?

Toyota s alternativními pohony experimentuje už několik desetiletí a patří mezi pionýry v oblasti elektrifikace. Například první hybridní vůz představila už v roce 1997. Ovšem dnes už jsou full-hybridy denním chlebem a světem začínají hýbat nové druhy pohonu. Mnoho evropských, amerických i čínských automobilek sází na to, že budoucnost je čistě elektrická a na trh chrlí jeden elektromobil za druhým. Toyota v tomto ohledu lehce zaspala a svůj první bateriemi poháněný vůz představila teprve před pár lety.

Má to ale svůj důvod. Japonská značka se už dlouhou dobu zaměřuje na jiné alternativní palivo, které by mohlo zcela změnit pravidla hry. Ano, řeč je o vodíku. Nejlehčí a nejjednodušší plynný chemický prvek už své praktické využití prokázal, a to v první i druhé generaci Toyoty Mirai. Jde o revoluční automobil, který pomocí palivových článků dokáže z vodíku vyrábět elektřinu a tím pohánět kola. Systém generuje 182 koní a na jedno natankování vůz ujede až 650 kilometrů.

V Česku vodíkových Toyot zatím moc nejezdí, ale jeden ze sériových vozů si mohli prohlédnout návštěvníci hudebního festivalu Rock for People. Toyota chtěla tímto krokem vodíkovou technologii přiblížit veřejnosti a předvést její nesporné výhody. Jak pohonné ústrojí funguje a co je Toyota Mirai vlastně zač, to se dozvíte v článku přiloženém výše. Dnes se totiž nebudeme věnovat minulosti ani současnosti, nýbrž budoucnosti. I proto jsme oslovili mluvčí Toyoty Česká republika Jitku Jechovou.

Rozhovor o budoucnosti vodíku

Věří Toyota vodíku i nadále, nebo bude zkoušet nové alternativní pohony?

Pro Toyotu je vodík i nadále jedním ze směrů, kterým se chce ubírat. Náš multitechnologický přístup nevylučuje žádné alternativy. Zaměřujeme se nadále na hybridy, plug-in hybridy, bateriové elektromobily i vodík ve formě technologie palivových článků. Zároveň zkoumáme a vyvíjíme i další varianty, jako jsou uhlíkově neutrální paliva či spalovací motor na vodík.

Dočkáme se i dalších vodíkových modelů značky Toyota?

V Japonsku byla nedávno uvedena vodíková Toyota Crown. V Evropě aktuálně probíhá testování vodíkového pick-upu Hilux, který se ve formě prototypu už testuje na silnicích. Budeme tak průkopníky v oblasti užitkových a terénních modelů s pohonem na vodík. To ale není vše. Toyota současně pracuje na vývoji spalovacího motoru na vodík v modelu Corolla Cross, který už byl několikrát testován pod kapotou GR Yarisu v rámci rallye.

Podílí se Toyota na výrobě a zpracování vodíku?

Přímo na výrobě vodíku ne, ale v loňském roce byla založena evropská vodíková továrna (Hydrogen Factory Europe), která koordinuje obchodní využití vodíkových technologií přímo v rámci Evropy. Toyota vyrábí palivové články, které poskytuje i dalším společnostem, a i to je součástí činnosti této nově vzniklé společnosti. Zároveň pracujeme na vývoji třetí generace palivových článků, která by měla být uvedena do roku 2026 a měla by být o zhruba 20 % účinnější než stávající druhá generace.

Kam směřuje vodíková budoucnost automobilky?

Velký potenciál vodíkové technologie je do budoucna zejména v případě nákladní a hromadné dopravy. V Evropě už v běžném provozu jezdí vodíkové autobusy i vlaky. Nákladní dopravu využívá přímo Toyota na svých logistických trasách, aby postupně dosáhla svého cíle být emisně neutrální i v rámci výroby a provozu.

Velkou přehlídkou vodíkové technologie budou nadcházející olympijské a paralympijské hry v Paříži, kde se ukáže až 10 různých využití v praxi – včetně vodíkové Mirai, autobusů, vysokozdvižných vozíků, dronů, člunů a v neposlední řadě zmíněného užitkového pick-upu Hilux.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Toyota na Festivalu rychlosti v Goodwoodu představí nový GR Yaris na vodík. A zaměří se na rallye

Japonská automobilka chce udržet spalovací motory v automobilových soutěžích novými přístupy
01.07.2024 13:30
|
0
Reklama

Nová Toyota C-HR očima moderátora Autosalon. S tak nízkou spotřebou už Honza dlouho nejel

Nová Toyota C-HR má odvážný design. S hybridem pod kapotou bude lákat hlavně na úsporu paliva
19.04.2024 16:00
|
6

Toyota spustila novou kampaň na podporu českých olympioniků. Představuje v ní sportovce

Jde o vyvrcholení spolupráce s olympijskými výbory. Značka podporuje také parasportovce
18.01.2024 17:10
|
1

V Goodwoodu se představilo nové MG HS. Má velký kufr a benzinový i plug-in hybridní motor

Na Festivalu rychlosti jsem si prohlédli novou generaci čínského SUV. Je prostornější a líbivější
12.07.2024 14:01
|
0

Naživo jsme viděli nová BMW M5 a X3. Sportovní sedan nabízí 727 koní a SUV běžné spalovací motory

Dvě mnichovské novinky se představily v Karlových Varech na filmovém festivalu
11.07.2024 11:00
|
0
Reklama

Tohle jsou ty nejsilnější čtyřkolky na českém trhu. Mají vyšší výkon než základní Škoda Fabia

Podívejte se na přehled těch nejsilnějších ATV čtyřkolek, které si můžete koupit v Česku
10.07.2024 14:01
|
1

Kvíz: Toto je asi ten nejtěžší test, který v autoškole můžete dostat. Vyzkoušejte si své znalosti

Vybrali jsme 10 nejnáročnějších otázek, na které odpovědělo víc než 50 procent žáků autoškol špatně
30.06.2024 09:55
|
2
Reklama
Autosalon TV