Reklama
Řidičův chleba

Buď oslňují, nebo nejsou vidět. Řidiči často nevědí, jak správně používat mlhovky

V mlze je pravděpodobnost vzniku dopravní nehody vyšší. Navíc bývají i následky kolize vážnější
Zdroj: Michaela Rubešová, Autosalon.tv

Přicházející podzim znamená pro řidiče zatěžkávací zkoušku. Kromě zvýšeného výskytu divoké zvěře je to mlha, která může způsobit na cestách dopravní komplikace. Řada motoristů přitom neví, jak se chovat při omezené viditelnosti, stejně tak zapomínají rozsvěcet správná světla nebo si držet dostatečnou vzdálenost od vozidel před nimi. Jak je to tedy správně?

Denní svícení opravdu nestačí

S mlhou jsou potíže zejména v ranních hodinách, ale může se v některých místech objevit zcela nečekaně i přes den. Jakmile se tak stane, musí řidič změnit jízdní chování. „Nejhorší je z tohoto pohledu říjen, kdy zaznamenáváme až desetiprocentní zvýšení počtu škod,“ odhalil příčiny podzimních nehod Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa. 

Pokud motorista neví, jaká světla má zrovna zapnutá, pomohou mu k tomu piktogramy na voliči nebo na přístrojovém štítu. Obvykle stačí mít přes den denní svícení, kdy ovšem není osvětlena zadní část vozidla. Jakmile padne mlha, stává se auto pro ostatní prakticky neviditelné.

Z toho důvodu je nutné otočit kolečkem, zmáčknout tlačítko nebo přepnout na páčce na potkávací světla. Problém mohou dělat moderní auta, která mají automatický systém přepínání. Ne vždy čidlo vyhodnotí světelné podmínky správně, a tak je to nutné zkontrolovat.

Když mlha zhoustne a viditelnost bude skutečně nízká, pak přichází na řadu mlhová světla. Obvykle všechna auta jsou vybavena zadní mlhovkou, za příplatek bývá ta přední. Zadní mlhové světlo má ale také svá pravidla používání. V tomto ohledu je dobré se řídit především selským rozumem.

Například ve městě, kdy vidíte auta před sebou, stejně tak za sebou, je zcela nesmyslné ji mít zapnutou. Pokud ale budete na silnici s minimálním provozem, pak je to naopak žádoucí. Vozidlo, které se k vám blíží, o vás jednoduše bude vědět a přizpůsobí tomu jízdu. Opět záleží ale na tom, jaká je viditelnost, tedy jak hustá je mlha.

V případě, že se vytvoří řada jedoucích aut za sebou, ať už na dálnici nebo okresní cestě, měl by mít mlhovku zapnutou vždy ten poslední, aby ostatní řidiči nebyli oslňováni červenou ostrou zářivkou. 

Zpomalte a nepředjížděje

„Mlžné prostředí zhoršuje orientaci řidičů, ti pak mohou neúmyslně přeceňovat své schopnosti. Zároveň dochází k zamlžení okolních předmětů, což komplikuje odhad vzdáleností. Řidiči často vnímají rychlost jako nižší, než jaká ve skutečnosti je, a vzdálenost k překážkám považují za větší,“ upozorňuje Roman Budský z Platformy VIZE 0.

Někdy společně s mlhou mohou klesnout teploty a silnice se stává nebezpečnější. Kapky vody se totiž začnou kondenzovat. Na vozovce to může vytvořit kluzkou plochu. I proto je lepší zpomalit a jet více obezřetněji, a to i za cenu, že přijedete pozdě.

Podle policistů by lidé vždy měli jet tak, aby dokázali bezpečně zastavit. Vyhnout byste se měli předjíždění v husté mlze. Protijedoucí vozidlo totiž nemusí být správně osvětleno. Vynoří se z mlhy zcela nečekaně a pak už nezbyde příliš času a prostoru na to správně zareagovat. Takové situace obvykle končí dopravní nehodou.

Nejet maximální povolenou rychlostí byste neměli ani v lese, protože v mlze jednoduše nespatříte včas divoké zvíře. Střet v takovém počasí může být navíc fatální, protože to velmi snadno zapíchnete do kmene stromu, který rovněž neuvidíte. Mít zapnutý adaptivní tempomat na dálnici, kdy je vidět sotva na pár metrů, také není zrovna žádoucí. V těchto chvílích je lepší se plně soustředit na jízdu a situaci před vámi.

Pomohou nové stěrače i uklizené auto

Na mlhu se můžete dobře připravit dopředu. Stačí, když se zaměříte na základní věci. Jakmile vám začnou drhnout stěrače, je čas je vyměnit. Když je totiž mlha a do toho třeba i prší, je důležité mít dobrý výhled ven.

K tomu pomůže také čisté a neupatlané sklo, proto je vhodné ho vyčistit i zevnitř. Čisté a nové filtry v klimatizaci zas pomohou od zamlžování. Čas od času si také zkontrolujte hladinu kapaliny do ostřikovačů.

Nakonec si s sebou do auta přibalte deku, pití a ideálně nabitou powerbanku. Někdy může být mlha tak hustá a jízdní podmínky tak ztížené, že je lepší zastavit na bezpečném místě jako je třeba čerpací stanice a počkat, až se počasí umoudří. To samé platí při zimních vánicích, kdy není vidět ani na krok.

Reklama

Diskuze

Michal - 01.11.2024 14:30:49
To jsou mi zase teorie. Co se tak držet zákona, který jasně říká: "Přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy."
Fr_von_Dr. - 14.10.2024 20:49:59
Řeší se to tu každoročně. Točiči/ky volantem nevědí čím kdy jak svítit. Je jasno-svítí mlhavkama, je mlha/tma v tunelu-svítí čínským modrofialovým denním svícením. UA vozidla s led-žarovkma místo H4. Ale radary nás měří na každým rohu!

Tady je svět ještě v pořádku: Malý Lexus LBX dostal 300koňový motor a manuální převodovku

Pohonná jednotka pochází z kapesní rakety GR Yaris. Stovku pokoří za 5,2 sekundy
19.07.2024 16:00
|
0
Reklama

Do Itálie teď raději bez kol. Za jejich převoz v držáku hrozí pokuta až 11 tisíc korun

Oblíbená dovolenková země zmatečně mění pravidla pro převoz kol. Řidiče to může přijít draho
05.03.2024 07:50
|
17

Komfort jako v mercedesu, ale převodovka tragičtější než u dacie. I takový umí být nový renault

Otestovali jsme Renault Austral E-tech full hybrid 200 Iconic v českém prostředí
02.01.2024 12:00
|
10

Ukradli jim snad účet? Ne, to jen značka Jaguar mění image a ta se nebude líbit každému

Automobilka navíc smazala původní historii. Pohoršení fanoušci už stačili založit petici
20.11.2024 11:47
|
2

Pražskou dopravu bude řídit umělá inteligence. Zatím to zkouší na jedné křižovatce

Použití AI znamená méně kolon a lepší plynulost provozu. Řidičům se uleví při špičkách
18.11.2024 10:00
|
0
Reklama

Holky z týmu Duckar mají nová auta. To doprovodné je stejné retro jako závodní Kachna

Vyzpovídali jsme nejen dámskou posádku, ale také inženýra, který dával dohromady Jumpera
15.11.2024 14:39
|
1

Svět nás vidí jako šrotiště Evropy. Za stáří vozového parku si můžeme tak trochu sami

Problematika začíná dovozem starých aut. Průměr zvyšují ale také auta odstavená v garážích
15.11.2024 08:12
|
17
Reklama
Autosalon TV