Reklama
Řidičův chleba

Černý led je stejně nebezpečný jako prudké brzdění. Odborník radí, jak se chovat v zimě na silnici

Základ je znát dobře své auto a mít na cestu dost času. Každý druh pohonu se chová na silnici jinak
Zdroj: Michaela Rubešová, Autosalon.tv

S teplotami pod nula stupňů se na silnicích často vyskytuje led. Motoristé by tak měli uzpůsobit jízdu autem podmínkám na vozovce. Pokud tak neučiní, mohou se dostat do nebezpečného smyku. Jak ho nejlépe vyřešit a především jak smyku předcházet, upřesnil Autosalonu Jan Pechout, odborník na silniční bezpečnost.

Prevence je základ úspěchu

„Nejdůležitější je změnit své myšlení. Lidé by si měli dát na cestu vyšší časovou rezervu, předvídat a upravit rychlost,“ řekl Pechout. Kromě toho je také důležité udržovat bezpečnou vzdálenost od vozu před vámi, která činí dvě sekundy. V zimě se však doporučuje ji prodloužit, kdyby silnice byla kluzká a řidič na to musel reagovat. „Brzdná dráha je v zimě až desetkrát delší, pokud někdo jezdí na celoročních nebo méně kvalitních pneumatikách, měl by počítat ještě s větší vzdáleností,“ doplňuje Pechout.

Řidič by měl také dokonale znát své auto, jakými bezpečnostními systémy disponuje a otestovat si na bezpečném místě jejich funkčnost, například na prázdném parkovišti. Jedině tak bude vědět, jak se jeho auto při smyku na ledu zachová. „Předokolky a zadokolky to mají jednodušší, utrhne se jim pouze jedna náprava, ale u čtyřkolek je hranice zvládnutelnosti smyku velmi vysoko a člověk už to musí mít opravdu v rukou,“ říká odborník na bezpečnost na silnicích a dodává: „Navíc majitelé čtyřkolek si často myslí, že se do smyku nemohou dostat. Opak je ale pravdou a pak nevědí, co s tím.“

Před jízdou se také doporučuje svléknout si péřovku, kabát či jiný zimní svršek. Pokud máte těžké zimní boty, je vhodné se přezout, abyste v nohou měli lepší cit na pedálech. „Zapomínat by se nemělo ani na čisté auto. To znamená dokonale očistit okna a smést z kapoty sníh, který by mohl například při jízdě sjet do zorného pole řidiče a způsobit krátkodobou slepotu, případně odletět na čelní sklo řidiče za vámi. Oba případy jsou nebezpečné,“ doporučuje Pechout.

Nenechávat nohu na plynu a držet volant

„Motoristé dělají největší chybu v tom, že se leknou a zadupnou brzdu, to jejich situaci při smyku výrazně ztíží,“ upozorňuje Jan Pechout. Po této kombinaci se auto stane prakticky neřiditelným a zřejmě skončíte v příkopě. Tedy v tom lepším případě.

Pokud se ocitnete v nedotáčivém smyku, tak byste měli vždy sešlápnout spojku a snažit se udržet volant ve směru. Taková situace se stane většinou lidem, jejichž vozidlo má pohon předních kol. „Při přetáčivém smyku začne klouzat zadek a bude postupně předbíhat předek. Je tedy nutné točit volantem kontra a také sešlápnout spojku,“ řekl Pechout. Jestliže má vozidlo automatickou převodovku, pak se musí stáhnout noha z plynu a nechat doběhnout kola. Moderní bezpečnostní asistenti by v tomto případě měly výrazně pomoci.

„Poslední možností ovládání auta je to s 4x4. V takovém případě doporučuji, aby člověk navštívil školu smyku. Zvládnout situaci s takovým vozem je totiž velmi obtížné. Navíc je nutné, aby měl člověk už nějaké reálné zkušenosti,“ zdůrazňuje Pechout.

Led, který vypadá jako kaluž

V našich podnebných podmínkách narazíme nejčastěji na led, který je pokrytý vodou, takže působí tak, že se jedná pouze o normální kaluž. To může být ovšem nebezpečné. „Poznat, zda se jedná o černý led, lze. Ale je nutné být opatrný a zkoušet to v opravdu nízké rychlosti. Stačí, když řidič vyčká na chvíli, kdy za ním ani před ním nikdo nepojede a sešlápne brzdu, pokud vozidlo na to bude reagovat, je jasné, že to není kaluž ale led a je nutné tomu uzpůsobit jízdu,“ vysvětlil Pechout. I při takovém manévru je však nutné dodržovat zásady bezpečné jízdy, aby se při zkoušení povrchu nedostalo auto právě do nechtěného smyku. 
Reklama

Diskuze

Karel - 20.12.2022 19:38:00
No jestli to pan odborník skutečně říkal a není to zkomolené ctihodnou slečnou redaktorkou, tak potěš Pán Bůh.
Pandrhola - 18.12.2022 10:41:00
To opravdu myslíte vážně s tímhle článkem? jezdím s kamionem od roku 2000, řidičák jsem dělal ještě na vojně,ale tohle teda, to jsem ještě nečetl, až teď.

Japonského soka Škody Fabie nezastaví sníh ani zledovatělý kopec. Má totiž jednu velkou výhodu

Spolehlivé a nezastavitelné Suzuki Swift v podstatě nemá konkurenci, oceníte ho ve městě i na horách
18.02.2022 07:32
|
15
Reklama

Stát od dnešního dne vrací peníze za špatně koupené dálniční známky. Jde to ale jen někdy a ztuha

Jsou dva důvody, kdy lze vrátit peníze zpět. Jedním je ten, že registrační značka neexistuje
19.04.2021 10:56
|
0

Zima vyrobila ze spousty silnic ementál. Škodu na autě nemusí poškozený řidič hradit ze svého

Kdo za stav silnice zodpovídá? Co nepodcenit, aby nezmizel nárok na odškodnění?
17.03.2021 07:46
|
4

Ukradli jim snad účet? Ne, to jen značka Jaguar mění image a ta se nebude líbit každému

Automobilka navíc smazala původní historii. Pohoršení fanoušci už stačili založit petici
20.11.2024 11:47
|
3

Pražskou dopravu bude řídit umělá inteligence. Zatím to zkouší na jedné křižovatce

Použití AI znamená méně kolon a lepší plynulost provozu. Řidičům se uleví při špičkách
18.11.2024 10:00
|
0
Reklama

Holky z týmu Duckar mají nová auta. To doprovodné je stejné retro jako závodní Kachna

Vyzpovídali jsme nejen dámskou posádku, ale také inženýra, který dával dohromady Jumpera
15.11.2024 14:39
|
1

Svět nás vidí jako šrotiště Evropy. Za stáří vozového parku si můžeme tak trochu sami

Problematika začíná dovozem starých aut. Průměr zvyšují ale také auta odstavená v garážích
15.11.2024 08:12
|
17
Reklama
Autosalon TV