Černý led je stejně nebezpečný jako prudké brzdění. Odborník radí, jak se chovat v zimě na silnici
Prevence je základ úspěchu
„Nejdůležitější je změnit své myšlení. Lidé by si měli dát na cestu vyšší časovou rezervu, předvídat a upravit rychlost,“ řekl Pechout. Kromě toho je také důležité udržovat bezpečnou vzdálenost od vozu před vámi, která činí dvě sekundy. V zimě se však doporučuje ji prodloužit, kdyby silnice byla kluzká a řidič na to musel reagovat. „Brzdná dráha je v zimě až desetkrát delší, pokud někdo jezdí na celoročních nebo méně kvalitních pneumatikách, měl by počítat ještě s větší vzdáleností,“ doplňuje Pechout.
Řidič by měl také dokonale znát své auto, jakými bezpečnostními systémy disponuje a otestovat si na bezpečném místě jejich funkčnost, například na prázdném parkovišti. Jedině tak bude vědět, jak se jeho auto při smyku na ledu zachová. „Předokolky a zadokolky to mají jednodušší, utrhne se jim pouze jedna náprava, ale u čtyřkolek je hranice zvládnutelnosti smyku velmi vysoko a člověk už to musí mít opravdu v rukou,“ říká odborník na bezpečnost na silnicích a dodává: „Navíc majitelé čtyřkolek si často myslí, že se do smyku nemohou dostat. Opak je ale pravdou a pak nevědí, co s tím.“
Před jízdou se také doporučuje svléknout si péřovku, kabát či jiný zimní svršek. Pokud máte těžké zimní boty, je vhodné se přezout, abyste v nohou měli lepší cit na pedálech. „Zapomínat by se nemělo ani na čisté auto. To znamená dokonale očistit okna a smést z kapoty sníh, který by mohl například při jízdě sjet do zorného pole řidiče a způsobit krátkodobou slepotu, případně odletět na čelní sklo řidiče za vámi. Oba případy jsou nebezpečné,“ doporučuje Pechout.
Nenechávat nohu na plynu a držet volant
„Motoristé dělají největší chybu v tom, že se leknou a zadupnou brzdu, to jejich situaci při smyku výrazně ztíží,“ upozorňuje Jan Pechout. Po této kombinaci se auto stane prakticky neřiditelným a zřejmě skončíte v příkopě. Tedy v tom lepším případě.
Pokud se ocitnete v nedotáčivém smyku, tak byste měli vždy sešlápnout spojku a snažit se udržet volant ve směru. Taková situace se stane většinou lidem, jejichž vozidlo má pohon předních kol. „Při přetáčivém smyku začne klouzat zadek a bude postupně předbíhat předek. Je tedy nutné točit volantem kontra a také sešlápnout spojku,“ řekl Pechout. Jestliže má vozidlo automatickou převodovku, pak se musí stáhnout noha z plynu a nechat doběhnout kola. Moderní bezpečnostní asistenti by v tomto případě měly výrazně pomoci.
„Poslední možností ovládání auta je to s 4x4. V takovém případě doporučuji, aby člověk navštívil školu smyku. Zvládnout situaci s takovým vozem je totiž velmi obtížné. Navíc je nutné, aby měl člověk už nějaké reálné zkušenosti,“ zdůrazňuje Pechout.