Reklama
Řidičův chleba

Silničáři se chystají na sníh. Jejich největší zbraň chutná slaně, ale nejde o klasickou sůl

O víkendu se na silnice nejspíš snesou první sněhové vločky. Do akce tedy budou opět muset sypače
Zdroj: MDČR

Tak schválně, kdo z vás někdy použil větu o tom, že silničáři zase zaspali? Jejich práce je ale mnohem náročnější, než to možná na první pohled vypadá. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) s každou zimou na silnice vysílá stovky řidičů a techniky, abychom to my řidiči měli o něco jednoduší. Aby ŘSD mělo jistotu, že žádné sněžení nebo přicházející mráz nemine, pracuje s desítkami meteorologických výstupů a předpovědí. Prioritou jsou samozřejmě silnice prvních tříd a veškeré hlavní tahy.

Zimní údržba začíná v listopadu

Každoročně se ŘSD na zimu připravuje se začátkem listopadu, od kdy je také v pohotovosti více než 750 zaměstnanců, z toho 634 řidičů. Protože se ŘSD stará o více než 1000 kilometrů dálnic v Česku, má k dispozici 198 sypačů. Připraveno je také 44 univerzálních vozidel s různým technickým vybavením – při velké sněhové nadílce například přijdou ke slovu mohutné frézy, schopné zvládnout i ty největší závěje. To se ale bavíme jen o dálnicích. Ostatní silnice obsluhují nasmlouvané dodavatelské firmy.

ŘSD je, co do zimní údržby silnic, rozděleno na střediska, každé má na starosti asi 50 kilometrů vybraných dálnic. Pokud vyjedou odklízet sníh, jezdí většinou po dvojicích v jednom směru. Jeden vůz odhrne část sněhu z jízdního pruhu a další, který jede kousek za ním sníh odhrne z dálnice pryč. Na ostatních silnicích pak jezdí spíše po jednom, přičemž každý řidič dostane za na starosti vybraný úsek silnice.
Reklama

Solí se ještě před samotným sněžením

Často slýcháme, že silničáři vyjíždí až ve chvíli, kdy je nasněženo. Není to ale pravda. Jan Rýdl z ŘSD nám vysvětlil, že kromě samotné péče o silnice mají dispečeři na starosti také bedlivé sledování počasí. „Dispečeři mají ve většině případů k dispozici online obrazové údaje z dohledových kamer, informace o aktuálních hodnotách z meteorologických stanic, ale i ze snímačů umístěných přímo na vozovkách. Zaměstnanci center zároveň vyhodnocují krátkodobé, střednědobé, i liniové předpovědi ČHMÚ pro jednotlivé tahy. Součástí systému je i srážkový radar,“ řekl.

Ve chvíli, kdy dispečer na radarech vidí, že se blíží sněžení, vyšle na silnice sypač se solným roztokem. Ten je totiž lepší než samotná sůl, kterou by pak například projíždějící kamiony ze silnice rozházely. Roztok se na silnici udrží, a jakmile začne sněžit, nedovolí, aby se na silnici vytvořila souvislá sněhová pokrývka. Pokud by sněhová nadílka byla extrémní, pak přijdou na řadu pluhy, které sníh odstraní. Mimochodem, pro letošní rok má ŘSD připraveno 42 tisíc tun soli a solného roztoku. To je základní zásoba určená pro průměrnou zimu. Protože je ale počasí nevyzpytatelné, může ŘSD v případě potřeby sáhnout do svých nouzových rezerv.
Reklama

Priority určuje zákon

To, jak rychle musí být jednotlivé silnice uklizené, určuje legislativa ČR. Ta jednotlivé třídy silnic řadí dle důležitosti. První místo mají samozřejmě silnice prvních tříd a dálnice. Legislativa také říká, a dle Jana Rýdla se toho ŘSD pevně drží, že od doby zjištění závady, což je v tomto případě sněhová pokrývka nebo sněžení, musí všechna potřebná technika vyjet do 30 minut.

Stanoveno je také to, do jaké doby musí být ona závada zmírněna. U dálnic je to do dvou hodin od výjezdu, u silnic prvních tříd do tří hodin.
Zdroj: MDČR/Facebook
Popis práce silničářů přinesl v loňském roce tehdejší ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Silničáři musejí sněhovou nadílku jen zkrotit

V odstavci výše jsme použili slovo zmírnit. A dle Jana Rýdla je velmi důležité. „Zákon nám říká, že jsme povinni zimní sněhovou nebo ledovou nadílku zmírňovat. Snažíme se ji samozřejmě naprosto eliminovat, ale prioritou pro nás je zařídit, aby silnice byly i přes zimní podmínky sjízdné. Apelujeme na řidiče, aby nezapomínali na zimní pneumatiky, aby v případě zhoršeného počasí sundali nohu z plynu a jezdili klidněji,“ řekl.

To řidičům radí i specialisté z Besipu: „Přizpůsobte svou rychlost daným jízdním podmínkám a udržujte bezpečnou vzdálenost od vozidla jedoucího před vámi. Vyhýbejte se situacím, ve kterých by bylo třeba na kluzkém povrchu prudce zabrzdit. Nejdůležitější je stále počítat s nutností brzdění, udržujte proto stále na silnici dostatečnou vzdálenost od ostatních vozidel odpovídající délce vaší brzdné dráhy. Nedělejte žádné trhavé pohyby a nezrychlujte příliš rychle. Aby se vám při brzdění nezablokovala kola, snažte se vždy brzdit plynule. Jakmile se kolo zablokuje, dostane se vozidlo do smyku a vy nad ním ztratíte kontrolu.“

Je nutné pamatovat na to, že vozidla silničářů nejsou schopna být stále a všude. Každý řidič má na uklizení svého úseku vybraný čas a ve chvíli, kdy hustě sněží, jeden kilometr silnice uklidí a na dalším, už uklizeném, znovu nasněží.

Diskuze

PICHAV - 23.11.2020 19:26:07
NASEKAT ROSEKAT AT ŘÍŠE ZKVETA A MUSLIM VPŘED HUHUHULALALA
NoPichav - 21.11.2020 18:10:02
CapsLock je ale velice zvláštní věc :)

Policejní prezident Zlý by ponechal předjíždění kamiónů. Řidiči dodávek jsou podle něj nebezpečnější

Pozornost šoférů nákladních aut na dálnicích chce pravidelně kontrolovat z policejních autobusů
09.10.2020 09:36
|
19
Reklama

Na dálnicích jsou nejnebezpečnější řidiči náklaďáků a dodávek. Nejvíce ti ve středním věku

Mezi nejčastější příčiny usmrcení vinou řidičů náklaďáků a dodávek patří nevěnování se řízení
27.09.2020 19:55
|
14

Dítě v zimní bundě do autosedačky nepatří! Při nehodě může vypadnout

Ani dospělá posádka by se neměla v autě poutat v několika vrstvách oblečení. Pásy pak nefungují
16.12.2019 07:15
|
0

Retro: Autobus Škoda 706 RO vozil první budovatele socialismu. Kufry si museli dát na střechu

Předchůdce mnohem slavnějšího modelu RTO byl důležitým pilířem mobility v tvrdém režimu
23.11.2024 08:16
|
4

Retro: Tato škodovka existuje jen v jediném exempláři. Má nevyčíslitelnou hodnotu

Konstruktéři z Mladé Boleslavi přišli jen rok po slavné Tatře 77 s vlastním pohledem na věc
16.11.2024 08:15
|
8
Reklama

Retro: Chalupáři přišli v socialismu o kombíky na dlouhých 20 let. Prosadili je až příslušníci VB

Výrobu takových aut u Škodovky zazdil motor vzadu. Škoda Forman přišla ale až po revoluci
02.11.2024 08:32
|
6

Prezident Pavel osedlal lehké enduro CFMOTO 450MT. Český hit roku na trhu nemá konkurenci

Někteří prezidenti jezdí na nafukovacích člunech po rybníce, jiní se nebojí vzít motorku do terénu
31.10.2024 09:53
|
18
Reklama
Autosalon TV