Reklama
Řidičův chleba

Renomovaný test 13 zimních pneu na SUV přinesl zklamání. Uspěla jediná, ostatní jsou pod průměrem

Vítěz testu ADAC je jasný. Zbytek testovaných pneumatik ale vykazoval jednu či více nedokonalostí
Zdroj: ADAC

Kompaktní SUV jsou velmi rozšířenou kategorií aut, a tak by mohl být nezávislý test zimních pneumatik v rozměru 235/55 R17 V (do 240 km/h), který uskutečnil německý autoklub ADAC, velmi dobrým vodítkem při výběru optimálního obutí aut mnoha českých majitelů. 

Jenže z 13 testovaných pneumatik nedosáhla na nejvyšší hodnocení ani jediná a pouze jedna odchází s druhým nejlepším verdiktem "Dobrý". Dalších jedenáct získává hodnocení "Uspokojivý", nicméně to také znamená, že každý z těchto plášťů výrazněji selhal v minimálně jednom důležitém kritériu. A poslední pneumatika pak má hodnocení pouze "Dostatečný", protože zklamala v testech na suchu.

Velmi vyvážený vítěz

Všem testovaným pneumatikám vévodí dle kritérií ADACu Michelin Pilot Alpin 5, který jako jediný získal hodnocení "Dobrý" ve všech hlavních kritériích. Na suchu nabízí precizní jízdní vlastnosti s dobrými bezpečnostními rezervami, pokud by došlo k vyhýbacímu manévru. Na mokru přesvědčuje v handlingu, nicméně pokulhává v odolnosti proti akvaplaningu v zatáčce - to je také jediné kritérum, v němž byla francouzská pneumatika na konci startovního pole. Na sněhu už ale zase triumfuje a získává nejlepší výsledek ze všech kandidátů. Na ledu, v hlučnosti a spotřebě paliva se pak tato pneumatika umisťuje v dobrém středu. Výsledkem je tedy dobrá, byť poněkud dražší pneumatika.

Testované pneumatiky rozděleny do 3 skupin

Během testů, které komplexně prověřují vlastnosti všech plášťů, vznikly mezi středem startovního pole tři skupiny podle toho, v jakém kritériu jinak dobré pneumatiky neuspěly.

První skupinu tvoří tři pneumatiky, které sice zdatně sbíraly body ve všech ostatních kritériích, ale nedařilo se jim v testech na suchu. Kdo tedy nevyžaduje od své zimní pneumatiky vysokou přesnost, je u Goodyearu UltraGrip Performance +, Kleberu Krisalp HP3 a Bridgestone Blizzak LM005 na správné adrese.

Druhá skupina čítá dvě pneumatiky, a to Dunlop Winter Sport 5 SUV a Vredestein Wintrac Pro. Obě pneumatiky vykazují dobré výsledky na suchu, na mokré vozovce i na ledu. Na sněhu jsou však jejich výsledky o něco horší, takže je lze doporučit zejména v regionech, kde tolik nesněží.

Ve třetí skupině je celkem šest modelů pneumatik, které vykázaly horší výsledky minimálně ve dvou hlavních kritériích. Takže Esa+Tecar Supergrip Pro, Cooper Discoverer Winter a Fulda Kristall Control SUV dosáhly horších výsledků na suché a mokré vozovce, zatímco Nokian WR Snowproof má slabiny na mokru a ledu. Continental WinterContact TS 850 P si zase moc nerozumí se suchem a sněhem a Pirelli Winter Sottozero 3 nepotěšilo svými výsledky na suchu, sněhu a ledu. Stejně tak ve třech kritériích (sucho, mokro, sníh) se moc nepředvedla Fulda Kristall Control SUV.

Nejhorší pneumatikou z testovaných v tomto rozměru byl Semperit Speed-Grip 3 SUV. Ten překvapil slabými výsledky na suchu a v oblasti bezpečnosti a nepřesvědčil ani na mokru a sněhu.

Výsledky testu zimních pneumatik 235/55 R17

Pneumatika Bodové hodnocení Verdikt
Michelin Pilot Alpin 5 2,1 Dobrý
ESA+TECAR SUPERGRIP PRO 2,7 Uspokojivý
Goodyear UltraGrip Performance + 2,7 Uspokojivý
Dunlop Winter Sport 5 SUV 2,8 Uspokojivý
Vredestein Wintrac Pro 2,8 Uspokojivý
Nokian WR Snowproof 2,9 Uspokojivý
Bridgestone Blizzak LM005 3,0 Uspokojivý
Kleber Krisalp HP3 3,0 Uspokojivý
Pirelli Winter Sottozero 3 3,0 Uspokojivý
Cooper Discoverer Winter 3,1 Uspokojivý
Fulda Kristall Control SUV 3,1 Uspokojivý
Continental WinterContact TS850 P 3,4 Uspokojivý
Semperit Speed-Grip 3 SUV 3,9 Dostatečný
Zdroj: ADAC
Reklama

Diskuze

Mira - 16.10.2020 22:05:17
Nedělal bych z toho takové drama, jako se zdá z titulku. Přehled všech testů je tady: https://www.test-pneumatik.cz/adac-testy-zimni/
Jeny - 17.10.2020 07:55:58
Takže zaplatil jen jeden a ostatní nic. Jenže to by nebyl vypocený článek,tak je tam dali grátis ale pod čáru jako neupěšné... Tyhle žvásty nemá cenu číst. Mám staré SUV jako zásobování horské chaty a nejlepší v létě i v zimě se celoroční Vraníky

Dítě v zimní bundě do autosedačky nepatří! Při nehodě může vypadnout

Ani dospělá posádka by se neměla v autě poutat v několika vrstvách oblečení. Pásy pak nefungují
16.12.2019 07:15
|
0
Reklama

Zimní pneumatiky fungují výrazně lépe než ty letní na sněhu a ledu. Na suchu a mokru jsou horší

Pokud ale na letních nabouráte v zimních podmínkách, pojišťovna nemusí plnit
22.10.2019 21:47
|
0

Období zimních pneumatik je před námi

Od 1. listopadu mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo ji na vozovce lze vzhledem k počasí očekávat. Na začátku zimní sezony však podle České asociace asistenčních společností jezdí zhruba 15-20 % řidičů na nevhodných či zcela špatných pneumatikách.
30.10.2018 06:25
|
0

Mikro karavan Life Style Camper je perfektní parťák pro cesty za hranice všedních dnů

Promyšlená konstrukce umožňuje výlety do terénu s plným komfortem
16.06.2021 11:44
|
2

Tohle se vašemu dítěti nesmí nikdy stát. Německý autoklub odhalil pět nebezpečných dětských sedaček

Náročné testy včetně nárazových absolvovalo 26 sedaček. ADAC má pro rodiče výrazné varování
15.06.2021 20:19
|
0
Reklama

Srovnání dne: Renault Clio vs. Peugeot 208. Dvě oblíbená francouzská auta se utkala ve třech verzích

Porovnání nejlevnějších provedení, zlaté střední cesty i sportovních variant. Který vychází lépe?
15.06.2021 06:39
|
0

Dálniční známky po Evropě jsou zase dražší. Pokuty za jejich absenci vyrážejí dech ve Slovinsku

V osmi evropských zemích se platí poplatek za dálnici formou známky. Zde je přehled
11.06.2021 07:01
|
10
Reklama
Autosalon TV