Reklama
Řidičův chleba

Celoroční pneumatiky propadly v testu ADAC. Výrobky prestižních značek dostaly čtyřky a pětky

Sedm gum oblíbeného rozměru 235/55 R17 bojovalo se sněhem i vedrem. Výsledkem jsou kompromisy
Zdroj: ADAC

Je vůbec možné, aby jedna pneumatika zvládla obstojně všechny možné jízdní situace a rozmary počasí během celého roku? Odpověď se již dlouhá léta snaží najít výrobci celoročních plášťů, které by měly poskytnout potřebné vlastnosti bez ohledu na to, zdali je -30 °C nebo naopak vedro přes 40 °C. Test německého autoklubu ADAC však ukazuje, že jsou vlastnosti celoročních pneumatik stále kompromisem a v žádném období nedosahují kvalit plášťů specializovaných.

Zní to skvěle, ale...

V principu je celoroční pneumatika snem každého řidiče - šetří mu peníze, nemusí ji sezonně přezouvat, uspoří i místo na skladování. Přitom dle platné legislativy může s takovou pneumatikou jezdit v létě i v zimě - tedy pokud je označena M+S a alpským symbolem (Sněhová vločka a hora se třemi vrcholy). A přesně takové pláště podrobil náročnému standardizovanému testu ADAC, aby zjistil, jak obstojí v zimě i v létě. A nebyla to, popravdě, žádná sláva - ze sedmi testovaných celoročních pneumatik vyhlášených výrobců, získalo pět hodnocení "Dostatečný" a dvě pneumatiky na tom byly s hodnocením "Nedostatečný" ještě hůře. Na škále používané pro výsledky testů pneumatik ("Velmi dobrý ", "Dobrý", "Uspokojivý", Dostatečný" a "Nedostatečný") se tedy celoroční pneumatiky umístily v horší polovině.

Zázračný recept "černé magie" neexistuje

Důvod je každému, kdo jen trochu chápe pneumatikářskou "černou magii", zřejmý. k tomu, aby zimní pneumatika podávala za mrazivých podmínek na sněhu a ledu optimální výkon, musí být vyrobena z měkké směsi a její dezén je vybaven spoustou lamel, jež umožňují odpovídající záběr. Naopak letní pneumatika musí snášet velká vedra, a tak je z tvrdší směsi, nemá lamely a soustředí se hlavně na optimální přilnavost i při vysokých rychlostech a jistotu v mezních situacích. Zkombinovat tyto dva protichůdné aspekty zkrátka dost dobře nejde.

Přesto se o to výrobci pneumatik snaží právě u celoročních plášťů, které zažívají renezanci a představují globálně až 20 % prodejů pneumatikářů. Dlužno ale podotknout, že hlavní odbytiště představují zejména jižní státy, kde jsou mírné zimy. U nás lze celoroční pneumatiky doporučit tak maximálně na malá auta s nízkými kilometrovými nájezdy pohybující se zejména po městech.
Reklama

Problémy na suché vozovce...

Z pěti celoročních pneumatik, které si v testu vysloužily alespoň hodnocení "Dostatečný", vykázaly obstojné vlastnosti na mokru čtyři - Continental AllSeasonContact (Známka 3,6), Goodyear Vector 4Seasons Gen-2 (3,8), Nokian Weatherproof (3,9) a Uniroyal AllSeasonExpert 2 (4,3). Pro pořádek uvádíme, že není hodnocena pouze brzdná dráha, kde je Nokian na mokru poslední, ale i další chování.

Na suché vozovce však jejich výkony už tak přesvědčivé nebyly - jízda na nich nemá potřebnou přesnost a při vysokých teplotách vozovky a okolí působil testovací vůz Ford Kuga ne zcela jistým dojmem. Třeba na dálnici byly u těchto čtyř pneumatik nutné neustálé korekce volantem. Špatně dopadly i v brzdění na suchu - vždyť Uniroyal zastaví oproti dobré letní pneumatice o 14,6 metru dále!
Reklama

...ale i slabiny na sněhu

Zatímco třeba Bridgestone Weather Control A005 nebo  Michelin CrossClimate+ vykazují při jízdě na suchu vcelku dobré jízdní vlastnosti, které v obecné rovině snesou i srovnání s běžnými letními pneumatikami, v zimním období už to tak dobré není. Mají sice na sněhu docela dobrou trakci, ale chybí jim jistota při brzdění a handlingu. A Vredestein Quatrac je na tom v zimních podmínkách ještě hůře a již tak úzkou cílovou skupinu těch řidičů, kteří se v zimě se sněhem víceméně vůbec nepotkají, ještě dále zužuje.
Zdroj: ADAC

Pro koho jsou tedy celoroční pneumatiky vhodné?

Z naměřených hodnot je tedy patrné to, o čem mluvíme od začátku - celoroční pneumatiky jsou o hledání kompromisu a platí to tedy i o moderních aktuálních pneumatikách. Všeuměla, který si poradí se všemi nástrahami, mezi nimi ani náhodou nenajdete. Pokud tedy jezdíte jak v létě, tak v zimě, a to třeba včetně dovolených k moři či do Alp, je doporučení naprosto jasné - stále přezouvejte letní a zimní pneumatiky.

Pokud má někdo vyloženě individuální jízdní režim, nejlépe v kombinaci s příznivými klimatickými podmínkami, tomu mohou celoroční pneumatiky posloužit. Tak či tak by si ale měl být stále vědomý jejich omezení a přizpůsobit tomu i používání svého auta. Jedno je však jasné - určitě je lepší používání celoročních pneumatik, než třeba letních plášťů i v zimním období a dojíždění zimních v létě.

Výsledky testu celoročních pneumatik 235/55 R17

Pneumatika Bodové hodnocení Verdikt
Continental AllSeasonContact 3,6 Dostatečný
Goodyear Vector 4Season Gen-2 3,8 Dostatečný
Michelin CrossClimate + 3,9 Dostatečný
Nokian Weatherproof 3,9 Dostatečný
Uniroyal AllSeasonExpert 2 4,3 Dostatečný
Vredestein Quatrac pro 5,2 Nedostatečný
Bridgestone Weather Control A005 5,4 Nedostatečný
Zdroj: ADAC
Reklama

Diskuze

Milan - 27.09.2021 23:07:34
O to mi právě jde, o ty starosti. Mohu se zeptat kde a jaké jste kupoval?
Patrik - 27.09.2021 00:45:28
Pokud měsíčně najedete opravdu takhle málo, tak je uvažování o celoročních rozhodně na místě. Také jsem kupoval celoroční pneu na golfa. Člověku díky tomu odpadne opravdu hodně starostí

Štítky na pneumatikách budou od příštího roku ukazovat i jejich životnost a schopnosti na sněhu

K aktuálním povinným údajům přibudou další. Mají rozšířit informovanost a snížit množství škodlivin
04.06.2020 08:04
|
5
Reklama

Zimní pneumatiky fungují výrazně lépe než ty letní na sněhu a ledu. Na suchu a mokru jsou horší

Pokud ale na letních nabouráte v zimních podmínkách, pojišťovna nemusí plnit
22.10.2019 21:47
|
0

Chcete celoroční pneumatiky? Jen si říkáte o průšvih

Sdružené evropské automotokluby, mezi které patří i český ÚAMK, testovaly celoroční pneumatiky o rozměru 195/65 R15 (pro kompaktní a střední třídu). A zjistili, že univerzálnost znamená ústupky na všech stranách.
12.10.2014 22:38
|
2

Se stavem tachometru lze snadno manipulovat i u moderních aut. Podvodníci mají staronový trik

Podle policie má každý třetí vůz přetočený tachometr. Německý autoklub ukázal, jak je to snadné
21.11.2024 14:15
|
0

Road trip: S prezidentským Renaultem Rafale na francouzskou riviéru i do automobilových muzeí

Vůz, který vozí Emmanuela Macrona, jsme důkladně prověřili ve všech jízdních režimech
17.11.2024 18:28
|
0
Reklama

Toto jsou nejspolehlivější a nejporuchovější auta vyrobená v Česku v letech 2020-2021

Německý autoklub dělá žebříček spolehlivosti na základě dat o technických kontrolách
13.11.2024 12:04
|
0

Komentář: Po zvolení Donalda Trumpa to mají evropské automobilky nahnuté. Neví se, co myslel vážně

Co byly jen předvolební řečí a jaká bude realita? Trump vzbuzuje nejistotu i mezi automobilkami
08.11.2024 13:33
|
4
Reklama
Autosalon TV