Reklama
Řidičův chleba

Celoroční pneu zažívají renezanci a třeba městským řidičům je lze doporučit. Nejsou ale pro každého

Rozhodně se nehodí řidičům, kteří jezdí v zimě do hor. Ani těm, co v létě preferují sportovní jízdu
Zdroj: ADAC

Na první pohled vypadají celoroční pneumatiky jako ideální obutí pro každý vůz - lze s nimi jezdit jak v létě, tak v zimě, ušetří čas a peníze za přezouvání a bude i více místa v garáži, protože nikde není nutné skladovat druhou sadu. Jenže stejně jako v životě, ani v tomto případě není vše zcela ideální. Podíváme se na problematiku celoročních plášťů trochu blíže a najdeme i nevýhody.
Reklama

Mírné zimy vrací celoroční pneumatiky zase do hry

Celoroční pneumatiky nejsou ničím novým a svůj první větší rozmach zažily už před více jak deseti lety. Plášť, který vypadal jako ideální kompromis mezi letní a zimní pneumatikou si rychle našel skupinu uživatelů, avšak poté, co jej nezávislé instituce začaly více zařazovat do svých testů a vyplynula na povrch tvrdá data o brzdných drahách, trakci a dalších parametrech, uvědomila si řada řidičů, že taková pneumatika pro ně není plnohodnotným řešením.

Výsledkem bylo významné ochlazení trhu celoročních pneumatik a návrat ke klasice s letními a zimními plášti. Poslední dobou se však celoroční pneumatiky opět vrací na výsluní. A to téměř doslova. K jejich renezanci přispívají stále mírnější zimy, a to třeba i u nás, kde v nížinách během zimních měsíců téměř nesněží a teploty jsou velmi často konstantně nad nulou. 

Alchymie při hledání vysněného kompromisu

Pneumatikáři se neustále snaží vymyslet ideální pneumatiku, ale vývoj a výroba pneumatik je odvěká alchymie se směsí, dezénem, profilem, valivým odporem, trvanlivostí a dalšími faktory, z nichž stále významnější je ten ekologický. Požadavky na jednotlivé vlastnosti jdou často proti sobě a i se současnými technologiemi nemají jednoznačné řešení.

Vidět je to i na testech sezónních letních či zimních pneumatik, kdy některá vyniká třeba v trakci na sněhu, ale zase třeba hůře zatáčí a brzdí na suchu. U celoročních pneumatik je takové hledání vyváženosti ještě komplikovanější a z logiky věci vyplývá, že s sebou přináší řadu kompromisů, jež jsou větší než u letních či zimních plášťů.

Je tedy celoroční pneumatika řešením? A pro koho?

V obecné rovině lze s přihlédnutím k vlastnostem současných celoročních pneumatik konstatovat, že jsou případné vhodné k celoročnímu použití v regionech s mírnými zimami a na menších autech s nižšími kilometrovými nájezdy. Ideálně třeba u druhého auta v rodině. I tak je ale stále nutné brát zřetel na konkrétní povětrnostní podmínky a použití auta.

Pokud plánujete jízdu do Alp na lyže, nebudou pro vás celoroční pneumatiky ideálním řešením. Pokud se naopak s vozem pohybujete přes zimu výhradně ve městě, mohou takové pláště splnit, co od nich očekáváte.

Také letní provoz je třeba zvážit. Kvůli složení směsi nejsou celoroční pneumatiky vhodné pro řidiče se sportovním stylem. Za prvé se rychleji opotřebí a za druhé nemusí jejich měkčí směs zejména na rozpáleném asfaltu fungovat dobře.
Reklama

Jak je celoroční pneumatika brána legislativně?

Na celoroční pneumatiku se nahlíží jako na zimní plášť. Podmínkou samozřejmě je, aby byla pneumatika označena symbolem M+S (vyrobená před rokem 2018 a platná do roku 2024), nebo aktuálním "alpským symbolem" se sněhovou vločkou a třemi horskými štíty. Kromě toho se musí její rychlostní index nacházet pod možnostmi nejvyšší rychlosti daného vozu. Alternativně lze využít i omezovač rychlosti s odpovídajícím zobrazením na displeji vozu. Za pneumatiky adekvátní těm zimním jsou celoroční považovány pouze, pokud je jejich dezén hlubší než 1,6 mm. Pokud jsou tyto podmínky splněny, neměl by nastat ani problém v případném pojistném plnění od pojišťovny.

Sledovat nezávislé testy se vyplatí dvojnásob

Pokud máte celoroční pneumatiky v hledáčku, doporučujeme sledovat výsledky nezávislých testů ještě pozorněji než u letních či zimních pneumatik. Jak jsme již zmínili, celoroční pláště jsou postaveny na kompromisech, a tak mohou v některých kritériích propadnout i dezény vyhlášených výrobců. Zodpovědný výběr neusnadňuje ani fakt, že se celoroční pneumatiky netestují tak často, jako běžné pláště. Pro usnadnění výběru přinášíme stručné výsledky relevantního testu německého autoklubu z roku 2018.

Test ADAC 2018 - 175/65 R14

Německý autoklub zařadil do testu 9 celoročních pneumatik rozměru 175/65 R14 a pouze 4 pláště dosáhly na průměrné hodnocení "uspokojivý". Zbylých 5 pneumatik si doneslo známku "dostatečný". ADAC pro zajímavost do stejného testu zařadil i dobré letní a zimní pneumatiky. Kvalitní zimní pláště dosáhly stejného hodnocení jako nejhorší celoroční a letní pneumatiky v testu zcela vyhořely kvůli mizivým vlastnostem v zimním provozu. Děsivé bylo zejména porovnání brzdné dráhy z rychlosti 50 km/h na sněhu při teplotě podkladu -3 °C. Zimní pneumatiky měly brzdnou dráhu 29,1 metru a celoroční pláště se pohybovaly v rozmezí 29,4 m až 35,5 m. A letní pneumatiky? Ty měly brzdnou dráhu 63,1 metru!

Zmíněný rozměr pneumatik je vhodný třeba pro vozy: Citroën C2, Ford Fiesta, ­Hyundai i10, Mazda 2, Mitsubishi Colt, Renault Twingo, Seat Mii, Škoda Citigo, VW up! nebo Toyota Yaris. 
Pneumatika Bodové hodnocení
Nexen N Blue 4 Season 2,7
Continental AllSeasonContact 86 H 3,0
Goodyear Vector 4 Seasons Gen-2 3,3
Nokian Weatherproof 3,4
Firestone Multiseason 3,7
Maxxis Allseason AP2 86 H 3,7
Vredestein Quatrac 5 3,7
Hankook Kinergy 4s H740 86 T 3,9
Michelin CrossClimate 86 H 3,9
Zdroj: ADAC
Reklama

Diskuze

Honza - 09.04.2020 20:50:31
Velmi zajímavé testy, často včetně naměřených hodnot v metrech a km/h, jsou zde: https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2019-Auto-Bild-All-Season-Tyre-Test.htm
Honza - 09.04.2020 20:52:35
Srovnání s velmi dobrou pneumatikou Continental TS860 je zde, a je z něj zřejmé, že některé celoroční pneu jsou velmi dobré i v zimě (někdy i lepší než TS860....) https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2017-All-Season-VS-Winter-Tyre-Test.htm

Tatru, která má objet svět, potrápil hned pravý pruh D1. Posádka musela snižovat tlak v pneumatikách

Zkoumali jsme vůz největší cestovatelské výpravy posledních let. Čeká ho 250 tisíc km za 3 roky
25.02.2020 14:51
|
10
Reklama

Vůně spálených gum, hořící brzdy a ticho místo řevu motoru. Trápili jsme elektromobil na okruhu

Na autodromu v Mostě proběhla akce pod názvem Track&Safety. My jsme tam dorazili s vozem Kia e-Soul
11.12.2019 19:50
|
4

Umýt, přezout, natřít silikonem, vyměnit gumičky stěračů,... 10 rad, jak připravit auto na zimu

Zahřívání vozu před jízdou na volnoběh je proti předpisům a ničí pohonnou jednotku
07.11.2019 14:11
|
4

Škodovku drtí čipová krize více než ostatní. Prodala v Evropě méně aut než Kia, blíží se jí Dacia

Česká automobilka na evropském trhu vyklízí těžko dobývané pozice. V září se ocitla mimo TOP 10
19.10.2021 20:57
|
5

Jaké jsou nejlepší ojetiny nad 200 tisíc korun? Čeští mechanici rozdali nekompromisní známky

Celkem 19 aut, která se v českých bazarech moc neohřejí, si odnáší své vysvědčení
19.10.2021 07:33
|
29
Reklama

Elektromobil připojený k nabíječce je příležitost pro hackery. Ovládnou přes něj i domácí Wi-Fi

S rostoucí konektivitou aut se objevují další a další mezery v kybernetické bezpečnosti
14.10.2021 07:27
|
1

Čeští mechanici oznámkovali ojetiny do 200 tisíc korun. Jaké jsou ty nejspolehlivější?

Kromě škodovek příjemně překvapili také některé vozy francouzské nebo korejské provenience
11.10.2021 19:00
|
18
Reklama
Autosalon TV