Reklama
Řidičův chleba

Zimní pneumatiky fungují výrazně lépe než ty letní na sněhu a ledu. Na suchu a mokru jsou horší

Pokud ale na letních nabouráte v zimních podmínkách, pojišťovna nemusí plnit
Zdroj: Bridgestone

Ačkoliv to za oknem možná nevypadá, zima se blíží. Je dobré na ni být připraven. Zákon o silničním provozu stanovuje povinnost užít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března. V tomto období je potřeba mít zimní obutí vždy, když se nachází na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo tyto jevy lze vzhledem ke klimatickým podmínkám očekávat.

Jak poznat zimní pneumatiku?

Zimní pneumatiky jsou vždy označeny a to nejčastěji na boku písmeny M+S, tedy Mud + Snow – bláto a sníh. To jsou pneumatiky, které dobře fungují na zabláceném povrchu. Toto označení ale neznamená, že jde o čistokrevnou zimní pneumatiku, která bude stejně dobře fungovat také na horách, kde na silnicích často leží vrstva sněhu. Taková pneumatika má na bočnici navíc symbol sněhové vločky uprostřed hor.
Zdroj: Besip
Jak poznat zimní pneumatiku?

Jak se zimní obutí liší od letního?

V prvé řadě je zimní obutí vyrobeno ze zcela odlišné směsi a to proto, aby bylo dostatečně funkční a pružné i při opravdu nízkých teplotách. Zimní gumy navíc mají oproti letním jiný dezén, který počítá jak se sněhem, tak s břečkou či ledem. Je ale dobré vědět, že na ledu žádná pneumatika nefunguje tak, jak by měla. Fyzikální zákony na ledu nespasí sebelepší obutí.
Reklama

Kdy přesně nazout zimní obutí?

Rozumy o tom, že je lepší přezouvat na zimní už tehdy, když klesá teplota pod sedm stupňů Celsia, jsou jen marketinkové kecy. Ve skutečnosti letní pneumatika funguje na suchu a mokru mnohem lépe než srovnatelně kvalitní zimní pneumatika i při teplotách hluboko pod nulou. Proto je třeba přizpůsobit rychlost a styl jízdy se "zimáky". Zimní pneumatiky na suchu a v mokru například hůře brzdí, také hůře drží stopu při prudkými průjezdy zatáček pod plynem. Zúčastnili jsme se několika testů, které to potvrdily.

Rozdíl ale není zdaleka tak veliký jako rozdíl při chování na sněhu a ledu, kde jsou naopak letní pneumatiky opravdovým zabijákem. Je tedy lepší mít včas nazuté zimní a jezdit s nimi opatrně i v době, kdy nejsou úplně vhodné, a být připraven na náhlou změnu počasí. V posledních letech často léto přechází rovnou v zimu už v době, kdy ještě povinné zimní obutí neplatí.

„Nečekejte na to, až na silnici bude ledovka nebo sníh a včas vyměňte letní pneumatiky za zimní. Nejde jen o povinnost podle zákona, ale především o bezpečnost – vlastní i ostatních,“ apeloval před časem na řidiče bývalý vedoucí oddělení bezpečnosti provozu BESIP Martin Farář.

Čekat na první sníh se nemusí vyplatit, ani co se času týče. Pneuservisy nejsou nafukovací a každoročně řeší s prvními mrazíky nával motoristů. Přitom už by většina z nich dávno mohla mít auto přezuté. Kapacity v pneuservisech se pak rychle naplňují, a domluvit výměnu na poslední chvíli bývá dokonce nemožné.

Jaké jsou výhody zimního obutí?

Ve srovnání s letními pneumatikami může během zimy správné obutí zkrátit brzdnou dráhu až o polovinu. Při brzdění na sněhové pokrývce z rychlosti 50 km/h může správně obuté auto zastavit po 26,4 metrech. Se standardními letními pneumatikami už je to ale 77,9 metru. Krom toho má řidič lepší kontakt s vozovkou, ale i lepší cit při řízení. To vše platí jen v případě, že pneumatika má minimální hloubku dezénu 4 mm, což je také minimum požadované zákonem.
Zdroj: Besip
Jak změřit hloubku dezénu?

Jak správně pneumatiky ukládat?

Ať už zimní nebo letní, pneumatiky je nutné na odpočinek ukládat dle několika jednoduchých zásad. Pokud jde o pneumatiky bez disků, je lepší je uskladnit nastojato vedle sebe a vždy po čtyřech týdnech je vhodné s nimi pootočit. To proto, aby se z jedné strany nezploštěly. Samotné pneumatiky také není dobré zavěšovat ani je pokládat naležato. 

Při ukládání pneumatik s disky je naopak dobré přistoupit k jejich zavěšení nebo položení na sebe. Naopak není dobré je ukládat nastojato. V každém případě by uskladněné obutí mělo být chráněno před povětrnostními vlivy a neměly by se k nim dostat jakékoliv chemické látky, které by je mohly poškodit.
Reklama

Pokuty za špatné obutí

Nepřezout se nemusí vyplatit. A nemluvíme jen o případné dopravní nehodě, i když i ta v tom hraje roli. Pokud pojedete na místech, kde jsou povinné zimní pneumatiky na letních nebo pokud na letním obutí pojedete po sněhové pokrývce a chytí vás u toho policie, můžete se dočkat pokuty až ve výši 2000 Kč.

Ovšem v případě zavinění dopravní nehody se do toho vloží i pojišťovna. Ta totiž z důvodu nesprávného obutí může odmítnout uhradit část nebo dokonce celou náhradu škody. A netýká se to jen letních pneumatik v zimně, zimních v létě, ale také sjetých pneumatik a to celoročně.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Mladí řidiči i senioři mají dražší povinné ručení. Nejméně platí šoféři středního věku z malých obcí

Dvacetiletý řidič zaplatí dvakrát tolik co senior. Cenu určuje i bydliště nebo nehodovost
21.10.2019 06:40
|
5
Reklama

Viníkem nehody s divokým zvířetem je vždy řidič. Z povinného ručení nedostane ani korunu

Naložení zvěře do auta je pytláctví a hrozí za něj vězení. Při každé kolizi je nutné volat policii
13.10.2019 22:10
|
122

Po nehodě má poškozený nárok na odškodnění. Nemůže hrát fotbal, nebo vařit? I to pojišťovna zaplatí

Radíme, jak získat co nejvíce. Chce to systém, pevné nervy a nevzdávat se
24.09.2019 06:30
|
3

Retro: Nemilovaná Škoda 1203 se deset let vyvíjela a čtyřicet vyráběla. Dnes je z ní drahý veterán

Lehká dodávka chtěla být čímsi na způsob Volkswagenu Transporter. Kvalita byla ale mizerná
13.07.2024 09:25
|
2

Retro: Před padesáti lety šla do výroby Tatra 613. Dojela na pověst i originální koncepci

Papalášská limuzína projížděla slepou uličkou, ze které nebylo návratu. Dnes má velkou cenu
06.07.2024 09:55
|
10
Reklama

Retro: Kdyby se Škoda Favorit vyráběla s českým designem, šanci u Volkswagenu by nedostala

Vývoj nového auta s předním pohonem byl v 70. letech jedno velké zoufalství
29.06.2024 08:21
|
10

Retro: Socialistický Fiat 125p byl luxusem své doby. Kvůli mocné korozi ale přímo mizel před očima

Starší bratr Malucha byl zásadním příspěvkem italského Fiatu k motorizaci socialistického Polska
22.06.2024 07:22
|
7
Reklama
Autosalon TV