Reklama
Řidičův chleba

Viníkem nehody s divokým zvířetem je vždy řidič. Z povinného ručení nedostane ani korunu

Naložení zvěře do auta je pytláctví a hrozí za něj vězení. Při každé kolizi je nutné volat policii
Zdroj: UAMK

Policejní statistiky mluví jasně. Zvěř je přemnožená a k nehodám aut a lesní zvěře dochází stále častěji. Zatímco v roce 2014 evidovali policisté necelých 7500 těchto dopravních nehod, za celý minulý rok to bylo již více než 12 000. A letos nebudou čísla lepší, právě naopak. Tomáš Neřold z Besipu říká: „Do července letošního roku bylo evidováno téměř 8 500 nehod se zvěří, meziročně je tak evidován více než čtvrtinový nárůst. Ke smrtelné nehodě zatím nedošlo, ale těžce zraněno bylo devět a lehce zraněno 96 osob.“

Pytláctví

Pokud si řidič sražené zvíře odveze domů, může být obviněn z trestného činu pytláctví. Za ten hrozí až pět let za mřížemi a pokuta 2000 Kč. K tomu soudy, kde tyto případy končí, připočítávají cenu sraženého zvířete, kterou společně s odborníky a policií stanovilo Ministerstvo zemědělství následovně:

Prase divoké 22 900 Kč
Jelen evropský 24 800 Kč
Srnec obecný 14 100 Kč
Sika japonský 26 300 Kč
Zajíc polní 3900 Kč
Králík divoký 4800 Kč
Bažant obecný 3100 Kč
Jiná pernatá zvěř 3200 Kč

Kompletní sazebník upytlačené zvěře najdete zde. Ceny jsou to orientační, mohou se měnit v závislosti na konkrétním sraženém a následně odvezeném zvířeti. Ceny trofejních nebo chovných kusů mohou snadno překročit 100 000 Kč.

Jak se srážce vyhnout?

Bohužel neexistuje jeden univerzální návod, jak při setkání se zvířetem na silnici reagovat. Každá taková situace je jiná, ale několik obecných zásad, které radí policie nebo třeba UAMK, může pomoci ji zvládnout.

Je důležité myslet na to, že když řidič jede místem, kde se zvěř dá předpokládat, tedy kolem lesů nebo třeba polí, je dobré, aby zpomalil. Silnice možná láká k rychlejší vyjížďce, ale jen přiměřená rychlost může střetu zabránit.

„Myslivci doporučují rozsvítit přední světla do mlhy, která svítí hodně nízko a do stran, tím se zvýší viditelnost z vozidla,“ radí Martin Farář z Besipu. Nezapomeňte ale, že mlhovky smíte použít jen za snížené viditelnosti, jinak vám za ně hrozí pokuta až 2500 Kč!

Zvěř v blízkosti silnice nejčastěji signalizují její světélkující oči. V takovém případě je nutno ztlumit dálková světla, která zvěř oslepují, okamžitě snížit rychlost a připravit se na případné brzdění. Pokud zvíře neuteče, je možné zkusit ho vyplašit zatroubením.

Jestliže uvidíte přes cestu přecházet jednu srnku, mějte se na pozoru a raději hodně zpomalte nebo zastavte. Zbytek stáda je s největší pravděpodobností poblíž. Berte také vážně dopravní značení kolem silnic, které na pohyb zvěře upozorní.

Když už se vyhnout nejde

Když už zvíře vběhne na silnici na poslední chvíli, máte několik možností, jak zareagovat. Hlavní je zachovat chladnou hlavu. Policisté upozorňují, že ve chvíli, kdy je střet nevyhnutelný, není dobré se vyhýbat. Tím je snadné se na podzimní kluzké silnici dostat do smyku a nabourat třeba do stromu. Taková nehoda pak může mít mnohem vážnější následky než sražení srny nebo třeba prasete.

Pokud už je střet se zvířetem nevyhnutelný, doporučení odborníků zní jasně: brzdit plnou silou a zvolit čelní náraz. Je to velmi náročné na psychiku, ale nezapomínejte, že auta jsou na takový náraz dobře konstruována. Deformační zóny vpředu pohltí velkou část energie nárazu. Jakýkoliv jiný manévr, hlavně pak zbrklá reakce a pokus o vyhnutí se, neskončí dobře.
Zdroj: Besip
Podívejte se na video, kde odborníci radí, jak se srážce se zvěří vyhnout a co dělat, když jí zabránit nelze.

Co po nehodě?

Jde o nehodu, jako jakoukoliv jinou, takže se v první chvíli rychle přesvědčte, že je posádka v pořádku. Nezapomeňte zapnout výstražná světla a správně umístit trojúhelník. Odkaz na článek, jak se chovat po nehodě, najdete v odkazu vlevo. Nikdy se nesnažte zraněné zvíře nějakým způsobem dostat ze silnice. Může vám ublížit! Mohlo se stát, že zvíře po střetu uteklo, i v takovém případě raději volejte policii. Může totiž ležet zraněné jen několik set metrů od vás. Jinak policii volejte vždy, když leží na místě střetu zraněné nebo je mrtvé.

Není možné si zvíře nakládat do auta s tím, že k večeři se bude hodit. Nejen, že není jisté, že je zdravé, ale jde o pytláctví! A pytláka z vás totiž podle platného ceníku udělají už dva bažanti, protože jejich cena přesahuje pětitisícový limit. Policie po příjezdu na místo kontaktuje myslivce, který má daný revír na starosti a ten se o likvidaci zvířete postará. S vámi sepíše protokol a nafotí poškození. To ale určitě udělejte i vy. Bude se to hodit pro pojišťovnu.

Nárazová hmotnost divokých zvířat

Podle autoklubu ADAC je dobré vědět, že při srážce se zvěří se i obyčejný divočák snadno změní v nosorožce. Při srážce rychlostí 60 km/h působí průměrný divočák na auto silou asi 3,5 tuny. U jelena je dokonce 5 tun. Daněk se v této rychlosti při nárazu mění na 2,5tunové zvíře, srnec jehož hmotnost je maximálně několik desítek kilogramů na zvíře o hmotnosti 0,8 tuny.

Kdo škodu zaplatí?

Je dobré vědět, že viníkem nehody je vždy řidič, nikoliv volně žijící zvíře. Myslivecký spolek tedy žádnou škodu hradit nebude. Majitelé vozidel by si měli dát při výběru autopojištění pozor především na to, zda je riziko střetu se zvěří součástí sjednaného havarijního pojištění. Řidiči, kteří si platí pouze povinné ručení, si mohou toto riziko připojistit. „V případě havarijního pojištění si k základnímu riziku přidá alespoň jedno další připojištění okolo 34 procent majitelů vozidel. U povinného ručení je to přibližně čtvrtina. Riziko střetu se zvěří má připojištěno dohromady jen 15 procent z nich,“ potvrzuje Ladislav Gruber, analytik portálu ePojisteni.cz.

Jak vidno, jen klasické povinné ručení škodu po srážce se zvěří nezaplatí. Pak jde oprava za majitelem vozidla. Stačí si ale připlatit za havarijní pojištění, konkrétně pak za možnost střetu se zvěří, a pojišťovna vše zaplatí. Bude ale po majiteli auta vyžadovat právě ty výše zmíněné fotografie a jistě i protokol od policie.
Reklama

Domácí zvířata

Může se stát a to i ve městech, že srazíte volně pobíhajícího psa nebo kočku, tedy domácí zvířata. Na vesnicích to může být slepice nebo klidně kráva, která utekla z ohrady. V takovém případě můžete uplatňovat škodu u majitele zvířete, protože ten je ze zákona povinen zabránit jeho volnému pobíhání po silnici. Taková situace ale často končí u soudu, kde se řeší občanským zákoníkem. Je také dobré vědět, že pokud šlo například o asistenčního psa pro nevidomé, tedy pomocníka pro osobu se zdravotním postižením nebo slouží-li sražené domácí zvíře k výkonu povolání, nemusí majitel zvířete škodu hradit. Musí ale prokázat, že při dozoru nad zvířetem nezanedbal potřebnou pečlivost.
Reklama

Diskuze

stinkas - 30.06.2020 16:34:48
Nevykecávej se za volantem, nenech si kouřit péro za jízdy, pozorně sleduj vozovku, až doma máš svou pohovku. Pak srnu ni kance nesrazíš, vždy dupnout na brzd stačíš. Nejezdi tedy nepozorně a za volantem chovej se vždy vzorně.
Petra - 08.05.2020 13:27:44
Dobrý den, minulý týden jsem sestřelila srnu a usmrtila. Policie mi zdědila, že výše škody zvěře je 2000. To platím já nebo mi to proplatí pojišťovna? Připojištění na střet se zvěří mám.

Policisté chytli řidiče, který se při jízdě vykláněl z okna. Přes rozbité čelní sklo totiž neviděl

Místo aby využil odtahové služby, rozhodl se, že pojede s octavií do servisu po ose
15.08.2019 13:24
|
0
Reklama

Video: Sestřelit policejní auto se zapnutými majáky chce určitý um. Nebo skoro tři promile

Záběry z policejního vozu ukazují blížící se auto, úprk do bezpečí a pak...
25.07.2019 10:36
|
1
Reklama

Lepení se na zadek a nepozornost může způsobit katastrofu. Podívejte se na šokující video

Jednoduché pravidlo, které bohužel hodně řidičů ignoruje. Víte, jak dodržet bezpečnou vzdálenost?
22.07.2019 13:30
|
8

Válka se dá vést i s toaletním papírem, hlásí Pepa z Ukrajiny

Při toulkách ulicemi města Lvov nakupuji speciální suvenýr. Jste zvědaví, co to je?
11.06.2019 12:24
|
3

Retro: Slavná limuzína pro komunistické papaláše i závodila. Tatra 603 dnes vyjde na miliony

Vyráběla se 20 let, ale pro běžného smrtelníka byla nedostupná. To ostatně platí i dnes
26.10.2024 09:31
|
2

Retro: Socialistické kupé Škoda Rapid jezdí lépe, než vypadá. I proto dnes stojí tolik

Legendární auto snů z osmdesátých let se dočkalo i sametové revoluce. Moc ji ale nepřežilo
19.10.2024 08:15
|
8
Reklama

Retro: Xena bojovala za záchranu Liazu marně. Futuristický náklaďák zůstal volbou posledních věrných

Jeden z nejhezčích českých náklaďáků přišel příliš pozdě, aby mohl něco změnit
05.10.2024 08:58
|
2

Retro: Test 30 let starého Saabu 9000. Příjemné auto na každý den má svá specifika

Společný projekt Itallů se Švédy zplodil čtyři zajímavá auta. Saab vyrobil nejkvalitnější z nich
28.09.2024 08:58
|
0
Reklama
Autosalon TV