Reklama
Řidičův chleba

Lepení se na zadek a nepozornost může způsobit katastrofu. Podívejte se na šokující video

Jednoduché pravidlo, které bohužel hodně řidičů ignoruje. Víte, jak dodržet bezpečnou vzdálenost?
Zdroj: Dekra/Facebook

Nejrůznější organizace, jako je například Besip nebo bezpečnostní složky, už dlouho upozorňují na fakt, že řidiči nedodržují bezpečnou vzdálenost. Přitom je dle policejních statistik právě "lepení na zadek" auta jedoucího před vámi jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod. Jak poznáte, že máte od vozu správný a dle odborníků bezpečný odstup? 

Stačí si u silnice vyhlédnout pevný bod, může to být dům, strom, lampa veřejného osvětlení nebo třeba patník. Potom už jen budete hlídat dobu mezi tím, kdy jej auto před vámi mine a vaším příjezdem. Mezi vozy musí být odstup minimálně dvou sekund. Důvodů, proč je nutné toto pravidlo důsledně dodržovat, je několik. Hlavní problém je v tom, že pokud začne auto před vámi brzdit, vy nikdy nezačnete brzdit ve stejný čas. Vaše reakční doba je asi sekunda, ovšem často bývá delší například, když se bavíte se spolujezdcem nebo posloucháte rádio. Přidejme k tomu prodlevu od 0,1 do 0,6 sekundy, než začnou naplno fungovat brzdy a sami vidíte, že ten čas se nahromadí až děsivě rychle.

Zajímavá jsou i další čísla. Při rychlosti 50 km/h ujede auto po zabrzdění 28 metrů, při rychlosti 90 km/h už 50 a při dálniční rychlosti 130 km/h dokonce 72 metrů. Pravidlo dvou sekund je platné hlavně pro řidiče osobních aut. Lidé za volantem nákladních vozů by měli dodržovat klidně i dvakrát tak delší rozestup. Je potřeba totiž počítat s vyšší hmotností vozu nebo soupravy a ne tak dobrými brzdami.

Na děsivém videu pod tímto textem můžete vidět, co se stane s osobním autem a jeho posádkou, když za ním nestačí kvůli nepozornosti dobrzdit kamión, a zároveň je osobní auto nalepené na zadní část dalšího nákladního vozu.
Reklama

Nový návrh je polovičatý

V současné době je v mezirezortním řízení návrh, který upravuje bezpečnou vzdálenost nákladních i osobních aut. Mimo obec, při rychlosti vyšší než 50 km/h, by řidiči nákladních vozů měli udržovat rozestup alespoň 50 metrů. Řidiči osobních aut při rychlosti nad 80 km/h pak 30 metrů. Ve městech by se mělo postupovat podle stávající úpravy. Jenomže tento návrh je bohužel polovičatý. Jeho součástí totiž není jasně daná definice toho, jak budou policisté takovou vzdálenost kontrolovat a měřit. Přitom pravidlo dvou sekund je naprosto jasné a snadno zapamatovatelné.

Ostatně o tom na Facebooku mluví i Martin Bednář ze společnosti Dekra. V příspěvku se píše: „Dodržování bezpečné vzdálenosti stále neberou čeští řidiči jako dogma. Důvody jsou jasné a nelze házet vinu na řidiče ani policii. Roky chybí přesná definice bezpečné vzdálenosti v zákoně, přestože se tato chyba vyskytuje na druhém až čtvrtém místě nejčastějších příčin vzniku dopravních nehod v ČR za mnoho posledních let. Řidiči (nejen nákladních vozidel), kteří nerespektují bezpečnou vzdálenost, vystavují celou posádku vozidla před nimi obrovskému riziku. Bezpečnou vzdálenost se musíme naučit vnímat jako samozřejmost.“

Na možné důsledky nedodržení bezpečné vzdálenosti a celkově na nepozornost za volantem se rozhodla upozornit jak organizace Dekra, která natočila video simulující vážnou dopravní nehodu, tak také organizace Besip. Obě videa najdete výše.
Reklama

Diskuze

Roman - 16.06.2021 09:03:21
že se nebudete lepit na ***** kamionu, vás rozhodně od podobné nehody nezachrání, pokud za vámi pojede další kamion, tže jediné řešení je - necpat se mezi kamiony
Pavel - 11.06.2021 19:50:20
To video znám, už jsem to viděl i v reàlu. Můžete mi vysvětlit, jak mi pravidlo dvou sekund pomůže proti spícímu kamioňákovi který jede za mnou??

Těžko uvěřitelná nehoda na D11 má dva viníky. Obě ženy pokazily, co mohly

Policie už má jasno o bouračce, kterou způsobil hloupý pokus o pozdní odbočení z dálnice
12.07.2019 19:20
|
12
Reklama

Retro: Populární stovkové Liazky tvořily nezbytný kolorit našich silnic. Po revoluci už neměly šanci

Náklaďáky ze severu Čech závodily na Dakaru, v tahačích a zahrály si i v Chobotničkách
20.04.2024 08:41
|
6

Retro: Škoda Octavia je tu už 65 let. Ta první měla 40 koní, listová pera a řazení pod volantem

Auto vystavěné ještě na předválečných základech bylo na dlouho poslední škodovkou s motorem vpředu
13.04.2024 08:42
|
1
Reklama

Retro: Jezdil s ní Husák i disidenti. Toyota Corona byla japonským embéčkem vyměněným za traktory

První asijské auto na československém trhu si oblíbily elity z obou stran barikády. Byl to držák!
06.04.2024 08:45
|
4

Retro: Vyzkoušeli jsme poslední škodovku s motorem vzadu. Abychom si připomněli, jak hrozná byla

Škoda 125 L byla v lednu 1990 vůbec posledním zadomotorovým typem, který opustil výrobní linku
30.03.2024 08:14
|
82
Reklama
Autosalon TV