Reklama
Řidičův chleba

Radíme, co dělat při dopravní nehodě. Chyby mohou stát život, zdraví, svobodu i velkou část majetku

I když jste ve stresu a máte pocit, že situaci nezvládnete, alespoň zavolejte na 112 a neujíždějte
Zdroj: Policie ČR - Twitter

Stát se účastníkem dopravní nehody je až neuvěřitelně snadné. Ani to nemusí být vaše chyba, dokonce nemusíte být ani přímým aktérem nehody, ale třeba jen svědkem. Co potom dělat? Hlavně zachovejte chladnou hlavu a pak už se jen držte rad a tipů, které pro vás dnes máme. A pamatujte, že i v případě, že jste jen svědkem nehody, je vaší zákonnou povinností zastavit a poskytnout pomoc. Se správným chováním u dopravní nehody vám pak pomůže i video Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje, které najdete níže.
Reklama

Hlavně klid!

Možná to zní jako maličkost nebo hloupost, ale pokud už se ocitnete u dopravní nehody, hlavně zachovejte chladnou hlavu. Panikařením ničemu a nikomu nepomůžete. Navíc ve stresu nebudete schopni záchranářům nebo policistům popsat co se stalo a kde se nacházíte.

„Jedete-li okolo dopravní nehody, zastavte na bezpečném místě – ideálně až za nehodou, zapněte výstražná světla, zatáhněte ruční brzdu, oblečte si reflexní vestu a označte místo výstražným trojúhelníkem. Zajistíte tak bezpečnost nejen účastníkům nehody, ale i sami sobě,“ radí Veronika Krajsová, prezidentka Asociace Záchranný kruh.

To samé platí, pokud jste přímým aktérem nehody. Myslete hlavně na svou bezpečnost, nezapomeňte na reflexní vestu a výstražný trojúhelník. Není důležité vidět, ale být viděn.

Odveďte každého, kdo je toho schopen, od nehody

Snažte se co nejrychleji zorientovat a zjistit, co se stalo. Pokud je to možné, odveďte všechny, kteří nejsou zraněni mimo místo nehody, ideálně za svodidla. Nikdy nikoho nenechte sedět v autě! Zažili jsme asistenci u nehody, kdy mladá maminka nechtěla děti z nabouraného auta brát do chladného počasí a bylo velmi těžké ji přesvědčit. Buďte důslední.

Zavolejte o pomoc

Pokud jsou na místě zranění, volejte buď policii a záchrannou službu nebo využijte linku 112. „Mezi první informace, které potřebujeme od volajícího znát, patří místo nehody, stav a počet zraněných,“ přibližuje Jiří Smetana, ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje a doplňuje: „Rádi bychom na účastníky nehod apelovali, aby nikdy telefonní hovor nepokládali. Telefon musí být přepojen na hlasitý odposlech. Záchranáři vždy radí, jak při pomoci raněným postupovat.“

Jestliže u nehody vidíte někoho silně krvácet, rozhodně na nic nečekejte. „Využijte rukavice z lékárničky a krvácení zastavte přímým stlačením prsty v ráně,“ přidává radu Smetana. Nejste-li si jisti, postupujte prostě podle rad záchranářů na telefonu. Jsou to profesionálové a nejen, že vás uklidní, ale ještě díky nim můžete zraněné osobě pomoci až do fyzického příjezdu záchranářů.
Reklama

Míra zavinění

Pokud jste účastníky nehody bez zranění, tedy takové, kdy jde jen o plechy, je nejdůležitější se dohodnout na viníkovi. Pokud nedojde ke zranění nebo úmrtí osob a ke škodě na zúčastněných vozidlech nebo věcech v nich přepravujících nad 100 000 Kč a ke škodě na majetku třetí osoby (lampy veřejného osvětlení, dopravní značení, plot od domu u silnice…), nemusíte volat policii.

Stačí si jen navzájem vyměnit osobní údaje a vyplnit záznam o dopravní nehodě. Doporučujeme si jak vyplněný formulář, tak doklady druhého řidiče nebo řidičů i vyfotit. Pojišťovna to po vás, stejně jako fotky z místa nehody, může chtít.

Policii volejte i v těch případech, kdy škoda sice je na první pohled nižší, ale máte u někoho z účastníků podezření na opilost, požití drog nebo se nejste schopni dohodnout na míře zavinění. A nebojte se, žádná pokuta vám za takové zavolání na 158 opravdu nehrozí.

Nezapomeňte, že pokud viník nehody, při které nedošlo ke zranění, z místa odjede, dopouští se přestupku. Za ten mu hrozí pokuta až do 5000 Kč a 7 trestných bodů. Pokud se takový člověk stejného přestupku dopustil v uplynulých 12 měsících poněkolikáté, může k tomu dostat až půl roku zákaz řízení. Pokud ale při nehodě dojde ke zranění, nejde o přestupek, ale trestný čin, za který hrozí trest vězení až na pět let!

Jednání s pojišťovnou

Po všem vyřizování na místě nehody vás čeká ještě jedna ne moc příjemná záležitost. Vše, co se stalo, musíte nahlásit své pojišťovně, u které máte povinné ručení. Vždy postupujte dle jejich instrukcí, ale počítejte s tím, že bude potřeba jí zaslat veškeré dokumenty z nehody a fotografie. V případě, že u nehody zasahovala i policie, zašlete pojišťovně i kopii protokolu o nehodě, který vám policie dá.
Reklama

Diskuze

*** - 14.10.2019 15:11:01
Taky je dobrý si nainstalovat do telefonu aplikaci "Záchranka", pokud jste po nehodě v šoku, jedete někam za tmy a nevíte kde jste, tohle pošle Vaší polohu (jste-li v dosahu GPS) na dispečink, než tam zavoláte tak už dispečer bude vědět, kde jste.
*** - 14.10.2019 15:08:38
Pokud nevládnete pomáhat po volání na RZS, nikdo Vám už potom nemůže vytknout, že jste neposkytli první pomoc. Tu už jste tím voláním poskytli. Stejně po kvalitní bouračce je ten dotyčný zalisovaný v autě a bez pořádného nářadí ho z toho auta nevytáhnete.

Nový systém upozorní řidiče na nehodu a pomůže vytvořit „uličku“ pro záchranáře

Pozdní příjezd složek integrovaného záchranného systému k dopravní nehodě může mít fatální následky. Odborníci se domnívají, že zkrácením dojezdového času o pouhé čtyři minuty by se počet přeživších při nehodách zvýšil až o 40 procent.
25.09.2018 10:59
|
0
Reklama

Češi zase ukázali, že hasičům a záchranářům uhýbat neumí

Když ve zpětném zrcátku zahlédnete rozblikané auto hasičů, policistů nebo záchranky, je nutné jim ihned uhnout z cesty. Takové uhýbání, obzvlášť na dálnicích, však nesmí být bezhlavé a má svá jasná pravidla.
23.08.2017 06:01
|
2

Retro: Hranatá Karosa 700 zasmradila české vesnice a města. Přežila dlouhé roky i v kapitalismu

Snad každý v ní jel. Snad každý vzpomíná na typický odér, který otravoval řidiče i cestující
07.12.2024 09:05
|
0

Retro: Praga V3S byla nezastavitelný stroj. Fungovala jako fekální vůz i raketomet

Vůbec nejznámější československý náklaďák se vyráběl dlouhých 37 let. A některé kusy ještě jezdí
30.11.2024 09:27
|
9
Reklama

Retro: Autobus Škoda 706 RO vozil první budovatele socialismu. Kufry si museli dát na střechu

Předchůdce mnohem slavnějšího modelu RTO byl důležitým pilířem mobility v tvrdém režimu
23.11.2024 08:16
|
5

Retro: Tato škodovka existuje jen v jediném exempláři. Má nevyčíslitelnou hodnotu

Konstruktéři z Mladé Boleslavi přišli jen rok po slavné Tatře 77 s vlastním pohledem na věc
16.11.2024 08:15
|
8
Reklama
Autosalon TV