Reklama
Řidičův chleba

Mladí řidiči i senioři mají dražší povinné ručení. Nejméně platí šoféři středního věku z malých obcí

Dvacetiletý řidič zaplatí dvakrát tolik co senior. Cenu určuje i bydliště nebo nehodovost
Zdroj: Newsroom Europ Assistance

Senioři a mladí nezkušení řidiči jsou skupinami, které na silnicích nejčastěji bourají. I proto pojišťovny při výpočtu ceny povinného ručení neměří všem řidičům stejným metrem. Z jejich pohledu jsou nejrizikovější skupinou řidičů mladí do 25 let s trvalým pobytem v Praze, kteří už mají za sebou dopravní nehodu.

„První roky za volantem sbírají začínající řidiči zkušenosti a s řadou situací se setkávají úplně poprvé. Obecně mladí lidé více riskují a nemusejí domyslet možné následky, což se negativně promítá do nehodovosti. S oblibou si také častěji pořizují nebo půjčují silnější vozy, které nemusejí v kritické situaci zvládnout,“ vysvětluje Stanislav Gálik, psycholog a ředitel inovační laboratoře AuresLab.

Dvě znepřátelené skupiny řidičů

Mladí řidiči často seniory škatulkují jako ty, kteří na silnicích představují nebezpečí. To proto, že jezdí pomalu, nevnímají dopravní značení a mají pomalé reakce na krizové situace v provozu. Řidiči starší 65 let zase o mladých tvrdí, že zbytečně přeceňují své síly a riskují, jsou agresivní a řídí pod vlivem alkoholu.

Statistiky portálu ePojištění ukazují, že mnohem více dopravních nehod má na svědomí skupina mladých do 25 let. A právě tu vyjde povinné ručení výrazně dráž. Rozdíly pak mohou být celkem markantní. Pro příklad můžeme uvést, že dvacetiletý řidič bydlící v malé obci nebo na vesnici zaplatí za povinné ručení na Škodu Octavia zhruba 5000 korun. Senior bydlící tamtéž za stejné auto pak o 2300 korun méně.

„Věk je jedním ze tří hlavních parametrů, který se promítá do ceny povinného ručení. Zatímco velmi mladí řidiči si připlatí za svoji nezkušenost, u seniorů nad 65 let cena povinného ručení mírně stoupá z důvodu rizik spojených s věkem. Cenu povinného ručení samozřejmě dále významně ovlivňuje bonus za bezeškodní průběh a místo trvalého bydliště pojištěného,“ říká Ladislav Gruber z portálu ePojisteni.cz.

Bez ohledu na věk pořídí povinné ručení výhodněji řidiči, kteří jezdí dlouhou dobu bez nehod. Ladislav Gruber k tomu dodává: „Za každý měsíc bez nehod získá řidič jeden bod, za rok tedy může získat 12 bodů. Po deseti letech bez nehod pak dosáhne na nejvýraznější slevu okolo 50 až 60 procent ze základní ceny. Naopak za každou způsobenou škodu uplatňují pojišťovny takzvaný malus 24 až 34 bodů. Pokud mladý řidič hned v prvním roce nabourá, pojišťovna uplatní malus a cena pojištění bude výrazně vyšší.“
Reklama

Většina pojišťoven má stejná pravidla

Je jasné, že při sjednávání povinného, ale třeba i havarijního pojištění, se vyplatí zjistit nabídky z více pojišťoven. Výpočet ceny pojistného se sice může lišit, ale většina pojišťoven zohledňuje podobné faktory. Důležité je samozřejmě stáří vozu a jeho motorizace. Ale jak už jsme řekli výše, drtivá většina pojišťoven přihlíží právě k věku či bydlišti žadatele o pojištění. Nejdražší pojištění mají mladí řidiči v Praze. Nejdražší pak je pojištění pro takového pražského řidiče, který nejen, že je mladý, ale navíc sjednává svou první pojistku. Pojišťovna totiž nemůže nahlédnout do jeho historie nehodovosti a započítat bonusy. Obecně se dá říct, že nejlépe jsou na tom řidiči ve středním věku z malých obcí.

Existují případy, kdy pojišťovny berou v potaz i to, zda je žadatelem o pojištění muž či žena. Takových ale stále ubývá. A nakonec je dobré vědět, že se překvapivě může vyplatit si sjednat k povinnému pojištění ještě to havarijní. V takových případech pojišťovny často přistupují k velmi zajímavým slevám. Pravidlem pak také bývá, že na čím vyšší limit je sjednáno pojištění, tím sice vyšší jeho cena, ale také větší pokrytí případných škod.

Diskuze

Filip - 15.04.2022 00:16:56
Přes který srovnávač pojištění jste to zjišťoval? Se kterým máte dobrou zkušenost?
David - 12.04.2022 23:54:48
Já jsem si myslel, že pojištění bude každý rok nižší. Rozhodnul jsem se sehnat si nové pojištění na auto a zkusil jsem to přes online srovnávač, kde jsem hned našel o skoro polovinu výhodnější pojištění. Dokázal jsem ho bez problémů sjednat online.

Důchodce na elektrickém vozítku naboural auto v protisměru. Škodu teď musí zaplatit sám

Zákon na něj pohlíží jako na cyklistu. Víte, jak se proti takové nehodě pojistit?
16.10.2019 11:21
|
14
Reklama

BESIP přišel s nápadem, který by seniorům nedovoloval využívat některé silnice. Pak zařadil zpátečku

Stát versus staří řidiči: Chce jim pomoci, nebo je omezit? Roste u nich počet vážných nehod
18.09.2019 08:29
|
8
Reklama

Důchodce naboural do sloupu, přerazil ho a ten mu na oplátku zdemoloval auto

Nad řidičem musela bdít celá armáda andělů strážných! Po nehodě měl jen malou odřeninu
08.08.2019 10:05
|
0

Důchodce se na kole proháněl po dálnici. Bylo mu 92 let

Policisté museli na D11 zastavit provoz, aby cyklistu odvezli do bezpečí
31.07.2019 13:05
|
4

Retro: Škoda Octavia je tu už 65 let. Ta první měla 40 koní, listová pera a řazení pod volantem

Auto vystavěné ještě na předválečných základech bylo na dlouho poslední škodovkou s motorem vpředu
13.04.2024 08:42
|
0

Retro: Jezdil s ní Husák i disidenti. Toyota Corona byla japonským embéčkem vyměněným za traktory

První asijské auto na československém trhu si oblíbily elity z obou stran barikády. Byl to držák!
06.04.2024 08:45
|
4
Reklama

Retro: Vyzkoušeli jsme poslední škodovku s motorem vzadu. Abychom si připomněli, jak hrozná byla

Škoda 125 L byla v lednu 1990 vůbec posledním zadomotorovým typem, který opustil výrobní linku
30.03.2024 08:14
|
82

Retro: Přelomové embéčko slaví šedesátiny. Jeho dědictví si s sebou automobilka nesla dalších 20 let

Kvůli výrobě první škodovky s motorem vzadu přestavěli celou Boleslav, první si ji vyzkoušel Brežněv
23.03.2024 08:07
|
13
Reklama
Autosalon TV