Reklama
Řidičův chleba

BESIP přišel s nápadem, který by seniorům nedovoloval využívat některé silnice. Pak zařadil zpátečku

Stát versus staří řidiči: Chce jim pomoci, nebo je omezit? Roste u nich počet vážných nehod
Zdroj: BESIP

Bouře ve sklenici vody?

Velkou diskusi vzbudila úvaha organizace BESIP, zda by nemělo dojít k nějakému omezení řidičů-seniorů, kteří by kromě povinných zdravotních prohlídek mohli dostat zákaz vjíždět na některé druhy komunikací. Jak to tedy aktuálně je?

BESIP se odvolává na zasedání Rady vlády pro bezpečnost silničního provozu, která letos v červnu probírala mj. přípravu Strategie BESIP 2021-2030. Hlavním cílem pro toto období je snížení počtu usmrcených a těžce zraněných osob na pozemních komunikacích o 50 %. V této souvislosti se probírala i statistická data o nehodách spojených s věkem řidičů za uplynulou dekádu. Z nich vyplynulo, že osoby ve věkové kategorii 65 a více let zavinily nehody, při kterých bylo 13 % osob usmrceno a 11 % těžce zraněno. I když jsou jiné věkové skupiny rizikovější, u seniorů meziročně těchto závažných nehod přibývá, a to jako v jediné věkové kategorii.

BESIP proto do vlády připravil různé návrhy, jak řešit nehodovost. A mezi nimi byla také možnost omezit řidičům vysokého věku rozsah silnic, po nichž by mohli jezdit. Tvůrci nápadu nejspíš nechtěli seniory diskriminovat, spíš naopak. Senioři totiž musejí procházet pravidelnými zdravotními prohlídkami, pokud si chtějí udržet řidičský průkaz. Návrh měl řešit nějaký přechodný stav mezi držením řidičského průkazu a jeho odebráním. Existuje totiž mnoho seniorů mimo velká města, kteří se ve svém bydlišti bez auta těžko obejdou. Nemají v dosahu obchod či lékaře. Takoví by podle návrhu mohli jezdit, kam potřebují, ale nesměli by například na dálnice.

Návrh vzbudil velkou nevoli mezi seniory. Například advokát Jiří Králík to označil za šikanu a navrhoval zaměřit pozornost na ty skupiny řidičů, které mají vyšší zaviněnou nehodovost a více bodů za přestupky než senioři.

BESIP řadí zpátečku. Vláda jakbysmet.

BESIP vzal v této věci trochu zpátečku. Je pravda, že řada médií vytrhla původní informaci z konceptu a nebrala vůbec v potaz, že by omezení mohlo být spíš výhodou pro seniory, kteří by jinak přišli o řidičský průkaz vůbec. BESIP také upozornil na to, že „současná právní úprava již prostřednictvím harmonizovaných kódů umožňuje podmínit nebo omezit řidičské oprávnění – viz např.:
  • 61. Omezení jízdy podle denní doby (například: jedna hodina po východu slunce a jedna hodina před západem slunce)
  • 62. Omezení jízdy v okruhu ... km od místa bydliště řidiče nebo pouze ve městě/regionu
  • 63. Řízení vozidla bez cestujících
  • 64. Jízda rychlostí nepřesahující ... km/h.

Tomáš Neřold, mluvčí Ministerstva dopravy

„Uvedená omezení nemají vazbu na věk držitele řidičského oprávnění. Předmětem odborné debaty by ale mělo být, zda systém zdravotních prohlídek ve vztahu k řidičskému oprávnění funguje kvalitně a zda jsou v odůvodněných případech na základě zdravotního stavu dostatečně využívána omezení řidičského oprávnění – a to, znovu zdůrazňuji - bez ohledu na věk držitele řidičského oprávnění.“

Hlavně si nenaštvat vlastní voliče

Taková argumentace je velmi logická a rozumná. Jak to ovšem dopadne, je ve hvězdách, protože ministr dopravy Vladimír Kremlík dupl na brzdu úplně, když na svém facebookovém profilu trochu zbytečně populisticky napsal: „Ministerstvo dopravy a jeho oddělení BESIP žádná nová, „tvrdší“ opatření, která by se plošně dotkla seniorů, nepřipravuje. Rozhodně nemůže být řeč o tom, že na vybrané silnice seniory nepustíme, jak zaznívá v některých médiích. Současný systém zdravotních prohlídek nám přijde zcela dostatečný. Vůbec se nedivím seniorům, kteří se nám ozvali, a proto bych je chtěl ujistit, že na ně nic nechystáme.“
Reklama

Diskuze

Karel - 16.01.2021 06:57:44
Silnice není závodní dráha pro mladé, piráty ani různá individua. Silnice je od toho aby se lidé mohli přesunout z bodu A do bodu B a zpět. Jestli někdo na 90 jede 50, je to sice problém ale nikdo mu v tom nemůže bránit. Ostatní by to měli respektovat.
Martin - 29.11.2020 11:40:51
Co je to " BESIP " asi nějaká neziskovka co nazývá řidiče piráty , když jedou o 10km/h rychleji a machry co vlastní nerozhodností zdržují dává za příklad.

Čeští a slovenští senioři přesedají do SUV

U ojetin se nevyhýbají ani moderním technologiím – tempomat má téměř polovina automobilů pořizovaných českými seniory.
10.09.2018 11:13
|
1
Reklama

Elektromobily mají dražší havarijní pojištění než spalovací vozy. U povinného ručení je to naopak

Pojištění u elektromobilů neovlivňuje jen cena vozu, ale i fakt, že většina z nich je na leasing
16.05.2024 16:40
|
0

Doma nabíjím zadarmo a vás platí ropná lobby. Přehled nesmyslů od fanatických elektromobilistů

Elektromobily mají své fanatické odpůrce i příznivce. Oba tábory se chovají stejně hloupě
15.05.2024 11:57
|
2
Reklama

V EU se staví osmkrát méně nabíjecích stanic, než je potřeba. Mělo by jich přibýt 20 tisíc týdně

Počet elektrických aut přibývá třikrát rychleji než míst pro jejich dobíjení. A to je problém
02.05.2024 16:00
|
5

Elektromobily jsou pro české autopůjčovny nepoužitelné. Lidé nechtějí nabíjet a čekat

Velké půjčovny od elektromobilů ustupují, není o ně totiž zájem. A navíc jim prudce padá cena
29.04.2024 07:45
|
1
Reklama
Autosalon TV