Bouře ve sklenici vody?
Velkou diskusi vzbudila úvaha organizace BESIP, zda by nemělo dojít k nějakému omezení řidičů-seniorů, kteří by kromě povinných zdravotních prohlídek mohli dostat zákaz vjíždět na některé druhy komunikací. Jak to tedy aktuálně je?
BESIP se odvolává na zasedání Rady vlády pro bezpečnost silničního provozu, která letos v červnu probírala mj. přípravu Strategie BESIP 2021-2030. Hlavním cílem pro toto období je snížení počtu usmrcených a těžce zraněných osob na pozemních komunikacích o 50 %. V této souvislosti se probírala i statistická data o nehodách spojených s věkem řidičů za uplynulou dekádu. Z nich vyplynulo, že osoby ve věkové kategorii 65 a více let zavinily nehody, při kterých bylo 13 % osob usmrceno a 11 % těžce zraněno. I když jsou jiné věkové skupiny rizikovější, u seniorů meziročně těchto závažných nehod přibývá, a to jako v jediné věkové kategorii.
BESIP proto do vlády připravil různé návrhy, jak řešit nehodovost. A mezi nimi byla také možnost omezit řidičům vysokého věku rozsah silnic, po nichž by mohli jezdit. Tvůrci nápadu nejspíš nechtěli seniory diskriminovat, spíš naopak. Senioři totiž musejí procházet pravidelnými zdravotními prohlídkami, pokud si chtějí udržet řidičský průkaz. Návrh měl řešit nějaký přechodný stav mezi držením řidičského průkazu a jeho odebráním. Existuje totiž mnoho seniorů mimo velká města, kteří se ve svém bydlišti bez auta těžko obejdou. Nemají v dosahu obchod či lékaře. Takoví by podle návrhu mohli jezdit, kam potřebují, ale nesměli by například na dálnice.
Návrh vzbudil velkou nevoli mezi seniory. Například advokát Jiří Králík to označil za šikanu a navrhoval zaměřit pozornost na ty skupiny řidičů, které mají vyšší zaviněnou nehodovost a více bodů za přestupky než senioři.