Úbytek fyzických i psychických schopností
Velkým problém je pro seniory dle ÚAMK také možná konfrontace s chodci. Ti bohužel na přechody, ale i mimo ně, často vstupují velmi nešťastně či zbrkle a reagovat na ně je problém i pro mladšího řidiče. Senior nemusí zareagovat vůbec. A když už jsme u toho srovnání mladších a starších řidičů, přidáme několik čísel. Věděli jste, že když ke křižovatce přijíždí senior, stihne okolí zrakem zkontrolovat asi 4x. U mladšího řidiče je schopnost kontrolovat okolí před křižovatkou ve stejném čase dvojnásobná.
Roste také seniorů na celkovém počtu obětí dopravních nehod. Zatímco v roce 2009 to bylo zhruba 17 %, v roce 2018 se jednalo již o 24,1 %. Podobně je tomu i v případě těžce zraněných osob ve věku 65+, kdy během posledních 10 let narostl jejich podíl z 12,5 na 22,4 %. K tomu má vysvětlení Roman Budský z Platformy VIZE 0, která se věnuje dopravní bezpečnosti. "Populace České republiky stárne. Ke konci roku 2015 byl podíl seniorů na celkové populaci 17,9 %, do roku 2020 naroste na 20,5 %, do roku 2030 na 23,9 % a do roku 2050 na 32,2 %."
Budský varuje: "Seniory ohrožuje i jejich zvýšená fyzická zranitelnost a také postupný úbytek psychických a fyzických schopností. V konečném důsledku pak s narůstajícím věkem stoupá riziko, že zranění utrpěné při nehodě bude smrtelné. Osoby ve věku nad 65 let jsou dvakrát více vystaveny riziku úmrtí při dopravní nehodě, od 75 let toto riziko významně narůstá – ohrožení je více než 16násobné. Sluší se ovšem dodat, že aktuální mentální i fyzická kondice jsou velmi individuální záležitostí."