Neopomeňte ani zdánlivé drobnosti
Vyměňte gumičky stěračů
Banalita, která je otázkou pár stokorun. Špatně fungující stěrače mohou způsobit dopravní nehody a zrovna nepřispívají ke komfortu jízdy. Jejich výměnu zvládne úplně každý, při jejich
pořízení dbejte jen na správnou délku (modernější auta mají různě dlouhá
stírátka na straně řidiče a spolujezdce). Jakmile vám stěrače začnou nechávat šmouhy, okamžitě je vyměňte.
Navštivte myčku
Je to paradox, ale vyplatí se. Než začne blátivé období, zajeďte do myčky. Nejde o čistotu, ale o ochranu laku! Zaplaťte si nejdražší
program obsahující voskování karoserie a ochranný nástřik spodku
auta. Utracené peníze se vám vrátí snadnější údržbou při dalším
mytí, hlavně však ochrání auto před rzí, které se nejlépe daří pod
nánosem prosolené špíny a bláta.
Ošetření klíčových míst
Příprava na zimu by také měla zahrnovat technické ošetření auta, a to včetně údržby těsnění. Díky tomu se zabrání zamrznutí dveří a oken. Pro tento účel je vhodné použít silikonový tuk, který na rozdíl od tuku na minerální bázi nemůže rozpustit těsnění. Je taky nutné zkontrolovat průchodnost odvodňovacích kanálů. Během podzimu se mohly zacpat listím. Voda uvnitř auta způsobí zamlžení skel, zvlášť při nízké venkovní teplotě. Z těchto důvodu doporučujme také vyměnit kabinový filtr. Zacpaný prachem po letní sezoně omezuje ventilaci interiéru, která je velmi důležitá při podzimním a zimním počasí.
Překontrolujte výbavu auta
Náhradní žárovky, náhradní
pojistky, klíč na kola, hever, rezervní kolo nebo lepící sada,
výstražný trojúhelník, reflexní vesta a lékarnička. Na nic z toho nezapomeňte. U sebe musíte mít také reflexní vestu, ideální je tam mít alespoň dvě.
Na zimu přibalte ještě
startovací kabely a deku. Do kapsy ve
dveřích ještě přidejte škrabku na sklo, smetáček a svítilnu.
Pozor na méně známá pravidla silničního provozu
Mnoho řidičů v zimě zapne motor na volnoběh a pustí topení. Zde však nastává problém. Jde o porušení předpisů, za které může řidič dostat pokutu až 2000 Kč. V zákoně je totiž napsáno, že řidič nesmí obtěžovat ostatní účastníky provozu zbytečným ponecháním motoru stojícího vozidla v chodu. Pokud se i přesto rozhodnete zapnout motor na volnoběh a pustíte topení, mějte na paměti, že tak motor ničíte. Při nízkých otáčkách se totiž zahřívá pomalu, což má za následek vyšší opotřebení součástek.