Reklama
Řidičův chleba

Umýt, přezout, natřít silikonem, vyměnit gumičky stěračů,... 10 rad, jak připravit auto na zimu

Zahřívání vozu před jízdou na volnoběh je proti předpisům a ničí pohonnou jednotku
Zdroj: ProfiAuto

Na podzim vyžaduje auto zvláštní péči. Kdo ji zanedbá, tomu se může přicházející zimní sezóna pěkně prodražit. Následujících 10 doporučení pomůže řidičům s přípravou auta na období, které je pro vůz nejnáročnější. Zvlášť pro ten, který nestojí v teplé garáži.

Výměna pneumatik
Zimní pneumatiky jsou měkčí než ty, které používáme v létě. Díky tomu lépe přilnou k asfaltu na sněhu a ledu. Zimní pneumatiky by měly mít hloubku vzorku minimálně 4 mm.

Kontrola baterie
Před příchodem zimy by si měli řidiči nechat zkontrolovat baterii a nabíjecí systém. Pokud mají potřebné vybavení a cítí se dostatečně zruční, pak mohou tuto kontrolu provést sami. Když se na to necítí, je vhodné navštívit autoservis, kde jim vše zkontrolují. Pokud nic nepodcení, nebudou muset provádět například výměnu baterie za hustého sněžení při – 10 °C.

Kontrola motorového oleje
Pokud řidič svoje auto svěří do rukou odborníků, pak by měl požadovat i kontrolu motorového oleje. Olej není potřeba vyměňovat jen kvůli zimě. Pokud hladina oleje částečně klesla, je dobré se zamyslet nad tím, zda řidič má olej se správnou viskozitou. Hustota oleje totiž závisí na teplotě.

Chladicí kapalina
Pokud doléváte do chladicího okruhu demineralizovanou vodu z důvodu netěsnosti, pak myslete na to, že tímto způsobem měníte koncentraci chladicí kapaliny. Kvůli tomu klesá její schopnost odolávat zamrzání. Pro tyto případy si nechte zkontrolovat teplotu zamrzání chladicí kapaliny pomocí hustoměru, který mají prakticky v každém autoservisu, nebo si ho můžete pořídit.

Použijte správnou ostřikovací směs
Většina řidičů kapalinu vymění, ale nestihne to včas. S výměnou kapaliny do ostřikovačů je dobré začít už na podzim. Pokud v nádrži zůstala nějaká letní kapalina, je nejlepší do ní přidat koncentrát a poté nádrž doplnit pouze dobrou zimní kapalinou. Neměli by zapomenout několikrát použít sprinkler k propláchnutí potrubí a trysek vlažnou tekutinou.
Reklama

Neopomeňte ani zdánlivé drobnosti

Vyměňte gumičky stěračů
Banalita, která je otázkou pár stokorun. Špatně fungující stěrače mohou způsobit dopravní nehody a zrovna nepřispívají ke komfortu jízdy. Jejich výměnu zvládne úplně každý, při jejich pořízení dbejte jen na správnou délku (modernější auta mají různě dlouhá stírátka na straně řidiče a spolujezdce). Jakmile vám stěrače začnou nechávat šmouhy, okamžitě je vyměňte.

Navštivte myčku
Je to paradox, ale vyplatí se. Než začne blátivé období, zajeďte do myčky. Nejde o čistotu, ale o ochranu laku! Zaplaťte si nejdražší program obsahující voskování karoserie a ochranný nástřik spodku auta. Utracené peníze se vám vrátí snadnější údržbou při dalším mytí, hlavně však ochrání auto před rzí, které se nejlépe daří pod nánosem prosolené špíny a bláta.

Ošetření klíčových míst
Příprava na zimu by také měla zahrnovat technické ošetření auta, a to včetně údržby těsnění. Díky tomu se zabrání zamrznutí dveří a oken. Pro tento účel je vhodné použít silikonový tuk, který na rozdíl od tuku na minerální bázi nemůže rozpustit těsnění. Je taky nutné zkontrolovat průchodnost odvodňovacích kanálů. Během podzimu se mohly zacpat listím. Voda uvnitř auta způsobí zamlžení skel, zvlášť při nízké venkovní teplotě. Z těchto důvodu doporučujme také vyměnit kabinový filtr. Zacpaný prachem po letní sezoně omezuje ventilaci interiéru, která je velmi důležitá při podzimním a zimním počasí.

Překontrolujte výbavu auta
Náhradní žárovky, náhradní pojistky, klíč na kola, hever, rezervní kolo nebo lepící sada, výstražný trojúhelník, reflexní vesta a lékarnička. Na nic z toho nezapomeňte. U sebe musíte mít také reflexní vestu, ideální je tam mít alespoň dvě. Na zimu přibalte ještě startovací kabely a deku. Do kapsy ve dveřích ještě přidejte škrabku na sklo, smetáček a svítilnu.

Pozor na méně známá pravidla silničního provozu
Mnoho řidičů v zimě zapne motor na volnoběh a pustí topení. Zde však nastává problém. Jde o porušení předpisů, za které může řidič dostat pokutu až 2000 Kč. V zákoně je totiž napsáno, že řidič nesmí obtěžovat ostatní účastníky provozu zbytečným ponecháním motoru stojícího vozidla v chodu. Pokud se i přesto rozhodnete zapnout motor na volnoběh a pustíte topení, mějte na paměti, že tak motor ničíte. Při nízkých otáčkách se totiž zahřívá pomalu, což má za následek vyšší opotřebení součástek.
Reklama

Diskuze

Tomáš - 04.10.2021 01:47:55
Ještě můžete řešit cenu a hlavně také to , kdy byla guma vyrobená. Já jsem nakupoval od firmy pneumatiky.cz
Roman - 02.10.2021 02:10:31
A nic jiného tedy nemám řešit než přilnavost a spotřebu paliva? Jak velký rozdíl je ve výrobci pneumatik?

Viníkem nehody, při níž zemřel generál, je řidič mustangu. Jel moc rychle, uvedla policie

Ani jedno z havarovaných aut před nehodou nemělo technickou závadu a vozy byly v dobrém stavu
06.11.2019 14:40
|
0
Reklama

Pozor na zasněžené dopravní značky i namrzlý sníh na autech

Jízda automobilem v zimě vyžaduje daleko větší soustředění a opatrnost, než tomu bývá v jiných ročních obdobích. Řidiče může potrápit nejen sníh a námraza na vozovce, ale také neodklizený sníh či led z automobilů, zhoršená viditelnost dopravních značek nebo další nepříjemné situace.
31.01.2019 08:56
|
0

Ojetý Nissan Qashqai je tak trochu zbytečné SUV. Majiteli ale může dobře sloužit

Jedno z nejprodávanějších SUV je v bazarech levnější než konkurenti a často to má stejný důvod
22.04.2024 13:55
|
2

Ojetý Peugeot 508 SW jezdí lépe než Superb, je levnější a má pouze jednu chybu

Rodinné kombi nemusí být jen Passat, Mondeo nebo Mazda 6. Skvělou volbou je i zapomenutý Francouz
04.04.2024 11:58
|
4
Reklama

Opel Mokka X je ideální ojetinou nejen pro důchodce. Konkurenty válcuje možností pohonu 4x4

Dobře se do něj nastupuje, ovládá se tlačítky a může mít automat nebo dokonce pohon všech kol
14.03.2024 13:10
|
2

Čtvrtá generace Renaultu Mégane může být skvělou ojetinou. Pokud při výběru dodržíte dvě věci

Při koupi francouzského modelu se můžete pěkně spálit, ale také získat skvělý vůz
03.03.2024 19:02
|
4
Reklama
Autosalon TV