Reklama
Archiv - Zprávy

Pozor na zasněžené dopravní značky i namrzlý sníh na autech

Jízda automobilem v zimě vyžaduje daleko větší soustředění a opatrnost, než tomu bývá v jiných ročních obdobích. Řidiče může potrápit nejen sníh a námraza na vozovce, ale také neodklizený sníh či led z automobilů, zhoršená viditelnost dopravních značek nebo další nepříjemné situace.
Zdroj: TSK

To vše může ohrozit jak řidiče, tak i další účastníky silničního provozu včetně chodců. Na co si dát pozor a jaká jsou další doporučení?

Zasněžené dopravní značky a přechody pro chodce

Pokud hustě sněží nebo je po vydatné sněhové nadílce, mohou být špatně vidět některé dopravní značky. A to nejen ty vodorovné na silnicích, ale také ty svislé podél cest. V případě, že kvůli sněhu není jasné značení na silnici, například plná nebo přerušovaná čára, vyplatí se chovat podle přísnější z obou variant, tedy jako by zde byla čára plná. Předejdete tak případné dopravní kolizi. V případě zasněžených svislých dopravních značek může napovědět jejich specifický tvar, především u značek „stůj“ nebo „dej přednost v jízdě“, který je snadno odlišitelný od ostatních značek, takže i když je přední část značky zasněžená, lze ji snadno rozpoznat. U zasněžených značek s povolenou rychlostí pak může pomoci například zapnutá navigace, která tyto informace zobrazuje.

Problém může nastat také u přechodů pro chodce mimo křižovatky, které v důsledku sněhové pokrývky nemusí být dobře viditelné. Zde by měl být řidič upozorněn doplňujícím svislým dopravním značením. Ale i to může být špatně viditelné, proto se v takovém počasí vyplatí vždy opatrnost a méně plynu.

V případě, že přeci jen dojde k dopravní nehodě v důsledku nejasného dopravního značení kvůli sněhu či blátu, určitě je vhodné nečitelné značky zdokumentovat, případně mít svědky nebo záznam od policie pro další vyšetřování nehody, doporučují například pracovníci Technické správy komunikací hl. m. Prahy.

Námraza na autě a sníh

Před každou jízdou je rozhodně nezbytné důkladné očištění vozidla od ledové vrstvy nebo sněhu, což ostatně nařizuje i zákon o provozu na komunikacích. Základem jsou nejen očištěná okna po celé délce, včetně bočních i zadních okének, abyste měli během cesty bezpečný výhled z vozu, ale také důkladné očištění celého automobilu, především přední části karoserie a střechy. Z těch mohou během jízdy odlétávat kusy sněhu nebo ledu a ohrozit vás nebo ostatní řidiče či chodce. Za špatné odstranění sněhu a ledu z vozidla navíc hrozí pokuta. A to i v okolních státech Evropy. Při čištění auta pak nezapomeňte ani na SPZ, která nesmí být zakryta sněhem, blátem ani jinak znečištěná, musí být vždy dobře čitelná. I za toto porušení předpisů hrozí pokuty.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV