Reklama
Archiv - Zprávy

Škoda Octavia RS TDI. Jak dobrá je to ojetina?

Jen pro pořádek - dieselová Octavia RS třetí generace není sportovní auto. Možná, že se tak tváří, ale sportovní nikdy být neměla. Její nastavení odpovídá svižným přesunům na větší vzdálenosti, nikoliv však okreskové řezanici. Na ceně každopádně ani za čtyři roky příliš neztratila. Proč byste ji měli chtít?
Zdroj: Martin Sznapka

O aktuální generaci modelu Škoda Octavia RS bylo napsáno tolik, že prakticky nemá smysl omýlat stále to samé dokola. Ano, Octavia RS je skutečně hezká a ani po letech nezestárla. Její ostré hrany podpořené dynamicky zkosenými linkami ve světlech si zasluhují obdiv a úctu zároveň. Proč? V našich končinách nenajdete jiný podobný vůz, který byste potkávali v takovém množství každý den, a přesto se na něj vždy rádi podívali znovu. Ale na Octavii RS? Úplně v klidu.

Vůz je samozřejmě o to zajímavější, když se k bílé barvě přidají ještě černá kola, černá zrcátka a tmavé střešní ližiny, ale to už zabíháme do detailů. Pojďme tedy k faktům. Dieselové provedení s výkonem 135 kilowattů poskytuje za všech okolností dostatečný výkon. Není jej přehršel, ale všude předjedete s jistotou. Dieselová RS má zároveň větší množství trakce na přední nápravě (to díky těžšímu motoru), takže na výjezdech z utažených oblouků tolik nehrabe. Na druhou stranu, než se do nich složí, uplyne v porovnání s benzínovým RS věčnost.

Atlet jménem Otesánek

A právě zde je kámen úrazu, který odráží i nadpis celého testu. Ona by Octavia RS TDI jistě ráda sportovala, ale vlivem těžší přídě, měkčího nastavení i poměrně vlažných reakcí celého auta jí ty ostré a rychlé přesuny prostě nejdou. Zatočí, dokonce zatočí velmi dobře, ale jakmile se ocitnete v sérii rychlých esíček, kde byste si to s benzínovým TSI nad předními koly sekali hlava nehlava i bez samosvoru, je vznětová Octavia RS těžkopádná.

Pokud by vás tedy někdo náhodou přemlouval a tvrdošíjně vám hučel do hlavy, ať si koupíte naftu a necháte ji načipovat, dobře si zvažte, jaké svezení preferujete. Možná že přifouknuté RS TDI bude v přímce podobně rychlé, ale ryzího jízdního zážitku se v něm nikdy nedočkáte. A vyšší kompresní poměr dieselu s velkou náročností na mazání ve výsledku také žádný z petrolheadů nechce. Proto bych se Octaviím RS TDI po chiptuningu z druhé ruky určitě vyhnul.

Doba pokročila

Za předpokladu, kdy jezdíte opravdu dlouhé trasy a rádi proháníte levý pruh dálnice, však nafta dává až nečekaně dobrý smysl. I s dvouspojkovou převodovkou DSG budete jezdit za něco málo přes 6 litrů a vaši průměrnou rychlost málokdo překoná. Vedle 184 koní je tu totiž i vydatných 380 Nm točivého momentu, které vozu dodávají neuvěřitelnou lehkost v dopředném pohybu.

Octavia RS TDI není zdrcujícím způsobem rychlá, ale když se nehlídáte, dálniční hlídka vám z fleku vezme řidičák. Překročit 180 či 200 km/h není vůbec žádný problém a vzhledem k nadprůměrnému odhlučnění vozu vám to uvnitř ani nepřijde. S takovým nadhledem to RS TDI druhé generace rozhodně neumělo.

Reklama

Ach, ty starty...

A jsme u poruchovosti. Bazarníci tvrdí, že Octavia třetí generace není ani zdaleka tak spolehlivá, jako dřívější modely. Něco na tom bohužel bude. Vznětové verze Octavie se 135 kilowatty trápily už od prvopočátku občasné problémy se startováním. Vozy startují lopotně, unaveně a může se zdát, že mají slabou baterii. Není tomu tak - Škoda o tomto problému vlivem častých reklamací dobře věděla a i přes veškerou snahu autorizovaných servisů se u problémových aut podařilo dané problémy jen zřídkakdy vyřešit. Nejde proto tak ani o vadu, jako o vlastnost, se kterou s nejvyšší pravděpodobností nic nenaděláte.

Pozor si ovšem dejte na spotřebu oleje, je dobré jít pouze po vozech s pečlivě vedenou servisní knihou. To sice platí vždy, ovšem v případě třetí Octavie RS TDI si toto kritérium dvakrát podtrhněte. Pokud původní majitel v dieselovém common-railu nenechával řádně měnit olejovou náplň, budou už v hlavě s vysokou pravděpodobností vydřené drážky od pístů. Motor se pak může přehřívat a bohužel už mu nepomůže ani důkladná výměna oleje.

Stav převodovky DSG se při kontrole projeví poměrně zřetelně, i za studena by se Octavia měla rozjížděť plynule a bez škubání. Pokud je tomu naopak, převodovka je buď poškozená, anebo neodborně zrepasovaná. Známé jsou ale bohužel i případy, kdy DSG škubalo i po kompletní renovaci u autorizovaného servisu. Taková je bohužel daň za dvě spojky.

Reklama

S výběrem nespěchejte

A kolik by si výkonnější TDI mělo vzít oleje? Žádný. Ale zhruba 0,5 litru oleje na 10 000 kilometrů je při dnešním nájezdu v normě. I tak si ale vždy sáhněte na výfuk a čichněte si, zda mezi sazemi olej necítite. Pokud tam je, pryč od takové ojetiny.

Podvozků, řízení, brzd ani dalších věcí se bát nemusíte. Náhradních dílů za rozumné peníze je všude dostatek. Pokud však hapruje motor, dbejte zvýšené opatrnosti, případně rovnou vezměte do zaječích. Stále se totiž nebavíme o levném autě. Za Octavii RS TDI s nájezdem okolo 150 000 km dáte klidně přes 400 000 Kč a za takové peníze je dobré si nákup pořádně zvážit. Výběr je na českém trhu opravdu široký a hlavní rada proto zní - nespěchejte.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV